fbpx

Ciało Jana Lityńskiego odnalezione. Były opozycjonista utonął w zeszłą niedzielę w Narwi


Subksrybuj nas na Google News

Jan Lityński utonął w zeszłą niedzielę w Narwi w okolicach Pułtuska. Próbował ratować swojego psa, pod którym załamał się lód, gdy podczas spaceru zsunął się z brzegu do rzeki. Niestety Lityński wpadł do wody i utonął pod lodem wciągnięty przez wartki nurt. Jego ciało nurkowie odnaleźli po prawie tygodniu poszukiwań.

Poszukiwania ciała Jana Lityńskiego trwały prawie tydzień. Odnalazła je w korycie Narwi Grupa Specjalna Płetwonurków RP. Ciało znajdowało się około 200 m od miejsca, w którym Jan Lityński wpadł do wody. Było uwięzione w korzeniach drzew na głębokości 5 metrów. W ustaleniu tożsamości denata pomógł charakterystyczny strój, który miał na sobie w dniu zdarzenia oraz położenie ciała.

Przez kilka ostatnich dni koryto Narwi przeszukano na odcinku ponad 5 kilometrów od miejsca wypadku w kierunku Warszawy. W poszukiwaniach brały udział grupy policjantów, strażacy, płetwonurkowie, ratownicy WOPR i operatorzy dronów.

Jan Lityński próbował ratować psa

Legendarny opozycjonista Jan Lityński utonął w zeszłą niedzielę, próbując ratować psa. Świadkiem zdarzenia była jego żona, która z mężem spacerowała brzegiem Narwi wałem przeciwpowodziowym. Służby ratunkowe zawiadomili przypadkowi spacerowicze, którzy spotkali żonę Lityńskiego idącą brzegiem rzeki. Strażacy i policjanci nie od razu znaleźli się na miejscu wypadku wskutek niedokładnych wskazówek będącej w szoku żony ofiary. Małżonka Jana Lityńskiego była przemoczona i relacjonowała, że znajdowała się w rzece razem z mężem, jednak udało jej się wydostać.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku w Warszawie. W 1968 roku organizował protesty studenckie, za co został skazany na 2,5 roku więzienia przez komunistyczne władze. Następnie był robotnikiem i programistą komputerowym. W 1976 zakładał pierwsze pismo ukazujące się w drugim obiegu – „Biuletyn Informacyjny”.  Także w latach 70 XX w. współtworzył niezależne pisma „Robotnik” i „Krytyka”. Członek KOR i doradca „Solidarności”, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Poseł na Sejm w latach 1989 – 2001. W latach 2010 – 2015 był doradcą prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!