Sejm przyjął specustawę “o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Według PiS, ustawa ma usprawnić budowę muzeum. Projekt ustawy autorstwa był mocno krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska. Każdy ma w pamięci to co PiS zrobił w Warszawie z placem Piłsudskiego.
Dzisiaj partia Prawa i Sprawiedliwości dla partykularnych, partyjnych celów usiłuje Gdańskowi zabrać ten najbardziej symboliczny znak polskości tej ziemi – prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Gdańsk nie chciał sprzedać, więc rząd wywłaszczy miasto
Pod osłoną nocy pod pretekstem usprawnienia budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku zakłada specustawa ws. Westerplatte przyjęta przez Sejm. Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw było 164, od głosu wstrzymał się jeden. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy oraz cztery poprawki dotyczące m.in. zmiany jej tytułu. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Z sali sejmowej dobiegały głosy –
To ustawa o tym, żeby PiS mógł zagarnąć teren Westerplatte
To nie jest ustawa o budowaniu czegokolwiek, o powstaniu muzeum, to ustawa o tym, żeby PiS mógł zagarnąć teren Westerplatte- mówiła Agnieszka Pomaska
Rząd polski widząc, że przez ponad ćwierć wieku miejscowy samorząd nie radzi sobie z zagospodarowaniem tego terenu, nie radzi sobie z urządzeniem tam godnego upamiętnienia, które byłoby właściwe (…) jak ono wygląda? Jeżeli sobie samorząd z tym nie poradzi, poradzi sobie z tym rząd polski- odpowiadał Jarosław Sellin.
Ustawa przewiduje nadzwyczajne uprawnienia dla wojewody i MIIWŚ.
Przyznaje nadzwyczajne uprawnienia rządowi i Muzeum II Wojny Światowej, które ma realizować inwestycję. Uchyla szereg obowiązujących przepisów, aby skrócić czas budowy, ograniczyć możliwość odwołań i uniemożliwić sprzeciw samorządu.
Decyzję o zezwoleniu na budowę wyda w tym wypadku wojewoda pomorski w terminie 60 dni od złożenia wniosku przez MIIWŚ.
Samorząd nie będzie miał nic do powiedzenia m.in. w kwestii warunków zabudowy, lokalizacji, przestaną obowiązywać zapisy planu zagospodarowania przestrzennego.
Przepisy Kodeksu administracyjnego nie będą stosowane.
Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji będzie podstawą do przejęcia przez Skarb Państwa nieruchomości należących do gminy Gdańsk – za odszkodowaniem.
Jak to odbyło się w Warszawie ?
Plac Piłsudskiego został przejęty przez PiS pod pretekstem fałszywej przesłanki.
W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody.
31 października 2017 szef MON, pełniący wówczas funkcję szefa MSWiA Mariusz Błaszczak podpisał decyzję w sprawie ustalenia pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym. Resort powoływał się w uzasadnieniu m.in. na kwestie związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
31 stycznia 2018 Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego – protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.
Stołeczny ratusz złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Mariusza Błaszczaka, nic w tej sprawie się nie wiadomo.
10 kwietnia, w 8, rocznicę katastrofy smoleńskiej, odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej.
10 listopada na placu Piłsudskiego za zgodą Wojewody Mazowieckiego stanął pomnik Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego wystąpienia wygłosili prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Żródła ; Fakt, RMF, Wyborcza, nczas, Wikipedia