fbpx

Czy Polacy chcą nowego ruchu, nowej Solidarności? Sondaż przeprowadziła RP. To będzie rewolucja.


WARSZAWA 26.06.2020 WYBORY PREZYDENCKIE OSTATNI DZIEN KAMPANI WYBORCZEJ SPOTKANIE WYBORCZE RAFALA TRZASKOWSKIEGO Z WARSZAWIAKAMI NZ. RAFAL TRZASKOWSKI FOT. ALEKSANDER MAJDANSKI / NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl
Subksrybuj nas na Google News

Po wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski zapowiedział powstanie nowego ruchu. Z powodu awarii w Warszawie inicjatywa musiała być odłożona. Nie odebrało to zwolenników, a wręcz wydaje się przeciwnie, nowy ruch może całkowicie przebudować scenę polityczną.

Na zlecenie Rzeczpospolitej pracownia  SW Research przeprowadziła sondaż. Pytanie zadawane przez ankieterów brzmiało –

“Czy tworzony przez Rafała Trzaskowskiego ruch Nowa Solidarność powinien Pani/Pana zdaniem wystartować samodzielnie w wyborach do Sejmu?”

Powstanie ruchu na początku października

O samym ruchu nie wiemy jeszcze dużo ponieważ jego oficjalne powstanie zostało przeniesione na początek października. W mediach społecznościowych aż kipi od grup popierających “Nową solidarność” której formalnie jeszcze nie ma. Co ciekawe wszelkie ataki przeciwników jej powstania jeszcze bardziej mobilizują sympatyków nowego przedsięwzięcia. Np Szef NSZZ Solidarność swoim złośliwym przytykiem powiązał nazwę nowego ruchu z awarią rury ściekowej w Warszawie i zaproponował nazwę zamiast Nowa Solidarność, Nowa Czajka. Efekt był taki że do grup sympatyków na Facebooku wstąpiło tysiące nowych członków.

Leszek Miller europoseł nie widzi “Nowej Solidarności” jako ruchu obywatelskiego i uważa że Rafał Trzaskowski powinni opuścić PO i utworzyć nową partię. Taką organizację w formie ruchu trudno się utrzymać ,o czym przekonał się Szymona Hołownia, przekształcając cześć swoich struktur w partię polityczną.

Wszystko to wskazuje że wśród polskiego społeczeństwa jest wyraźna potrzeba stworzenia jakieś nowej organizacji politycznej. Do niedawna wydawało się że te osoby będą zagospodarowane przez Szymona Hołownię, okazało się że on spełnia oczekiwania tylko części tych osób.

Nowa Solidarność – nowa siła, wynik powala

Teoretycznie Nowa Solidarność podobnie jak ruch Hołowni Polska 2050, może wystartować w wyborach parlamentarnych za trzy lata. Przez skórę czuję że tak się stanie, ponieważ żadna organizacja polityczna w formie ruchu do tej pory nie odniosła żadnych spektakularnych sukcesów.

Z 5 proc poparcia na 35 procent w jeden miesiąc

W sierpniowym sondażu Kantar Nowa Solidarność uzyskała 5 proc. wskazań co oznacza przekroczenie progu wyborczego. Nowy sondaż przeprowadzono w dniach w dniach 01.09-02.09.2020 r. Na pytanie –

Nowa Solidarność powinna wystartować samodzielnie w wyborach do Sejmu?

34,6 proc. odpowiedziało “Tak”.

26,2 proc. udzieliło odpowiedzi “Nie”.

39,2 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 01.09-02.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. 

Źródło Rzeczpospolita


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments