fbpx

Czy Tokarczuk zapłaci podatek za krytykowanie władzy? Kwota może być nie mała.


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] P [/boombox_dropcap]

oprzedni minister finansów Jerzy Kwieciński obiecał zwolnienie z podatku od nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Niestety obecny minister jeszcze nie wysłał projektu rozporządzenia do konsultacji.

Jako laureatka Literackiej Nagrody Nobla otrzyma 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 3,5 milionów złotych. 

Do dziś nie ma stosownego dokumentu pozwalającego Oldze Tokarczuk nie odprowadzać podatku od nagrody za wybitne literackie osiągnięcia. Co gorzej nowy minister zdecydował, że w jej sprawie nie zastosuje uproszczonej procedury, która można zastosować w takich wypadkach.

Olga Tokarczuk nagrodę otrzyma w Szwecji, ale polsko-szwedzka umowa podatkowa przewiduje, że taki dochód powinien być opodatkowany w naszym kraju. Tak duża kwota oznacza naliczenie PIT według stawki 32 proc. oraz tzw. daniny solidarnościowej. Ta ostatnia danina to nowy, 4-proc. podatek obciążający przychody przekraczające 1 mln zł rocznie. Z tym że w tym przypadku nie jest to dochód stały a jednorazowy.

“Zagłosujmy dobrze, za demokracją”

 „Dedykuję tę nagrodę Polakom, bo jesteśmy na kilka dni przed wyborami. Wyborami, które mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją”, dodała.

Słowo demokracja u naszej władzy wywołuje emocje, jeżeli nie jest wypowiadane przez zwolenników dobrej zmiany. Ilość hejtu jaka jest wylewana na noblistę jest przerażająca. Wtórują temu nawet najważniejsze osoby w państwie.

Minister kultury “nigdy nie dokończył” żadnej książki Olgi Tokarczuk, choć jej działa można zobaczyć nawet w kinach.

W 2017 Agnieszka Holland przeniosła powieść na srebrny ekran. Film “Pokot” miał swoją premierę na niemieckim Berlinale i został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem oraz Nagrodą im. Alfreda Bauera.

– Mówiłem publicznie, w wywiadach, że jest dla mnie ważna – powiedział Gliński. – Zawsze, jeżeli polski pisarz dostałby Nobla, to ważne, chociaż niestety mam kłopot z tą nagrodą nie od dzisiaj – dodał, odpowiadając na pytanie o to, czy trzyma kciuki za jedną z najsłynniejszych polskich pisarek.

Polska literatura czekała na kolejnego nobla 23 lata

 Pisarka dołączyła właśnie do grona innych polskich laureatów literackiej Nagrodę Nobla – Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Jest autorką powieści takich jak: Podróż ludzi KsięgiBieguniKsięgi JakubowePrawiek i inne czasyPodróż ludzi KsięgiE.E.Dom dzienny, dom nocny, Prowadź swój pług przez kości umarłych oraz Gra na wielu bębenkach. Pisarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi Międzynarodowej Nagrody Bookera – to najważniejsze literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii. Olga Tokarczuk została doceniona za książkę Bieguni w tłumaczeniu Jennifer Croft. Ma na swoim koncie także Paszport Polityki oraz Nagrodę literacką Nike.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments