fbpx

Dzieci,,wracają ” na polowania . Nowy obywatelski projekt zmian w „Prawie łowieckim”


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] O [/boombox_dropcap]

bywatelski projekt zmian w „Prawie łowieckim” nie uzyskał numeru druku w poprzedniej kadencji Sejmu. Ponieważ jednak był wniesiony przez obywateli, nie traci ważności i zajmie się nim nowy Sejm.Projekt wniósł Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Krzewienie Tradycji Łowieckiej”. Proponowana zmiana ma umożliwić polowanie z udziałem dzieci do 18. roku życia i doprowadzić do nietraktowania tego czynu jako występku.

Jak podają projektodawcy, zmiana umożliwi rozwój zainteresowań dzieci, wspólne spędzanie czasu, zapewni rodzicom realizację władzy rodzicielskiej

 „Polowanie ma nieocenione walory poznawcze. Pozwala młodym ludziom zgłębiać tajniki przyrody w sposób bezpośredni i autentyczny. Polowanie to nauka świadomego podejmowania wyborów; szansa na wyprowadzenie młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny” 

– napisano w uzasadnieniu projektu.

Zakaz polowania z udziałem dzieci był krytykowany od razu po jego wprowadzeniu.  Jedną  z głównych  orędowniczek powrotu dzieci na polowania,  jest Urszula Pasławska , obecna szefowa Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Pasławska jest nie tylko zapaloną myśliwą, ale również prezeską Klubu Dian – czyli polujących kobiet – Polskiego Związku Łowieckiego. W ubiegłej kadencji Sejmu ostro występowała przeciwko reformie Prawa łowieckiego .Ta gorąca  orędowniczka  uczestnictwa dzieci  w polowaniach , jest również otwartą przeciwniczką zakazu hodowli futerkowej. Prezeska Dian już w roku 2016 występowała z interpelacją do ministra rolnictwa, zaniepokojona pogłoskami o zakazie hodowli zwierząt na futra.

Naczelna Rada Łowiecka  również apeluje o zmianę prawa i wycofanie się z zakazu udziału dzieci w polowaniach. Podkreślają, że nie uczą dzieci zabijania dla przyjemności. Obowiązujące  prawo zakazuje osobom poniżej 18. roku życia udziału w łowach.

“Apelujemy o zmianę prawa, które zabrania wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców dotyczącymi polowań. Wspomniany zakaz godzi w nasze poglądy i postponuje podejmowanie przez nas działania z zakresu ochrony przyrody” 

– napisano w  stanowisku Naczelnej Rady Łowieckiej podpisanym przez jej szefa Rafała Malca.

Myśliwi przekonują, że to dzięki nim utrzymywane są populacje zwierząt, które bez pomocy łowczych “nie poradziłby sobie w zmienionej, wskutek gospodarki człowieka, przyrodzie”. “To my w imieniu państwa chronimy uprawy polne i leśne oraz dbamy o utrzymywanie populacji zwierzyny na poziomie gwarantującym bezpieczeństwo na drogach” – 

zaznaczono.

Łowczy w stanowisku zapewniają, że nie uczą dzieci zabijania dla przyjemności

. “Jesteśmy grupą społeczną, która poświecą swój czas i pieniądze, aby zachować poszczególne gatunki dla przyszłych pokoleń. Regulujemy populacje zgodnie z ustaleniami naukowymi oraz potrzebami zmieniającego się otoczenia i tego chcemy nauczyć nasze dzieci” –

 napisano.

Naczelna Rada Łowiecka przekonuje, że polowanie to również ..wiedza dotycząca otaczającego nas świata i praw przyrody, przyswajana w praktyce, a wiec trwała” 

Autorzy stanowiska zwracają uwagę, że po zmianach w prawie zostali pozbawieni “prawa do wychowania dzieci w umiłowaniu natury”

. “Zupełnie niezrozumiały zapis spowodował, że nasze dzieci nie mogą z nami przebywać na polowaniach, a co za tym idzie – poznawać otaczającej nas przyrody. Wspólne wyjścia na polowania wzmacniały więzy rodzinne. Nie zgadzamy się z argumentacją, że zakaz udziału dzieci w polowaniach służy ich dobru psychicznemu. To rodzic wie najlepiej jak jego dziecko rozwija się emocjonalnie i na co można mu pozwolić” –

czytamy w stanowisku.

Myśliwi apelują o zmianę prawa i wycofanie się z zakazu udziału dzieci w polowaniach.

Znowelizowane w 2018 r. Prawo łowieckie wprowadziło zakaz udziału osobom poniżej 18. roku życia w polowaniach. Pracom nad ustawą towarzyszyły bardzo silne emocje i spory między myśliwymi, obrońcami zwierząt i politykami. Głównym celem projektu zmian w Prawie łowieckim było dostosowanie obowiązujących przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał na niewłaściwe zabezpieczenie praw właścicieli nieruchomości przy ich wyłączaniu z polowań.

W trakcie prac nad projektem w Sejmie wprowadzono poprawkę, która zakazała polować w obecności lub przy udziale osób do 18 roku życia. Później podczas prac w Senacie pojawił się pomysł, by te granicę obniżyć do 15 roku życia lecz ostatecznie nie znalazł on poparcia wyższej izby parlamentu. Przedstawiciele myśliwych w trakcie tych prac parlamentarnych podkreślali, że jest to ingerencja w prawo rodziców do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. 

Wszystkie zwyczaje łowieckie  związane są z zabijaniem zwierząt
Jak wskazuje prof. Dorota Rancew-Sikora z Uniwersytetu Gdańskiego, która opiniowała poprzedni wniosek myśliwych, eksponowanie przez myśliwych aktów okrucieństwa wobec zwierząt przed dziećmi i młodzieżą ma silnie demoralizujący, patologiczny wpływ na inteligencję emocjonalną i wrażliwość młodych pokoleń.

Mazanie krwią zabitego zwierzęcia po twarzy, krwawe pokoty, również z udziałem dzieci, oto zabiegają myśliwi.

Jeśli się uda, będzie im jeszcze łatwiej szerzyć prołowiecką propagandę. Twierdzą, że polują z dbałości o ojczystą przyrodę i z obowiązku. Tymczasem polują po prostu dlatego, że lubią. A jeszcze nieźle zarabiają na swoim krwawym hobby.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ab1950
ab1950
4 lat temu

poznie sie dziwia ze 16 latki morduja rodzicow

zbigniew
zbigniew
Odpowiedź do  ab1950
4 lat temu

mordują złych rodziców którzy ich źle wychowali

zbigniew
zbigniew
4 lat temu

Pierwszy raz wzìałem syna na polowanie jak miał 6 lat, teraz sam ma 38, wyrósł na porządnego człowieka, sam poluje od 18 roku życia , ma żonę ,syna 10 lat który zamiast nabierać tężyzny klepie w smartfona jak 90 % jego kolegów, w większości chłopców z dużą nadwagą.Putin ma już kadetów 12 letnich , a jak ma 17 to już czasami młodszy praporszczik.U nas chłop 18 letni traktowany jest bzdurnymi zapisami jak dziamdziak i ciamajda.To najcześcięj ma miejsce w rodzinach wielkomiejskich .Mam 62 lata , w kole jest nas 66 i tylko 10 starszych ode mnie.Reszta to młodzi ludzie ,… Czytaj więcej »

do zwyrodnialca zbigniewa
do zwyrodnialca zbigniewa
Odpowiedź do  zbigniew
4 lat temu

wychowałeś zboczeńca i degenerata podobnego do ciebie!miejmy nadzieje,że pomyli cię z dzikiem bydlaku i wyśle do piekła a potem tam też trafi ten chwaści twój pomiot. Obyś zdychał cierpiąc tak jak krzywdziłeś te wszystkie zwierzęta pierdolony sadysto! ani ty ani ten zwyrodnialec któtrego spłodziłeś nie zaliczacie sie do ludzi!

Do „do zwyrodnialca Zbigniewa”
Do „do zwyrodnialca Zbigniewa”
Odpowiedź do  do zwyrodnialca zbigniewa
4 lat temu

Nie wiem czy przemyślałeś co piszesz… życzysz człowiekowi śmierci a potem wspominasz o piekle.. Nie tobie oceniać kim jest on i jego syn nigdy ich na oczy nie widziałeś….. Co do piekła jeśli celowo nie zadawał zwierzęciu cierpienia to do piekła napewno nie pójdzie po to Bozia dała żeby człowiek zjadł—„Wszelkie bowiem zwierzątka naziemnie i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie. Wszystko, co sie porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko” (Rdz 9:2-3, BT). Ludzie teraz jak i 3 000 lat temu musieli sobie radzić i zwierzynę pozyskiwać mniej… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
Odpowiedź do  do zwyrodnialca zbigniewa
4 lat temu

Sam bym tego lepiej nie ujął.
Brawo ????!!!

Śła spokoju
Śła spokoju
Odpowiedź do  do zwyrodnialca zbigniewa
4 lat temu

Myślę że za to co napisałeś na temat Zbigniewa powinni cię zamknąć to są groźby karalne, czytając twój komentarz sądzę że to ty jesteś większym zagrożeniem dla społeczeństwa niż pożądanie wychowany Zbigniew

Paweł
Paweł
4 lat temu

Drogi dziennikarz. Po co jączysz?

Jarosław K
Jarosław K
4 lat temu

tych degeneratów myśliwych trzeba trzymać za kolczastymi drutami ,a dzieci im odbierać i oddawać rodzinom zastępczym na wychowanie. Tych samych argumentów które używają te zboczone świry mogli by używać pedofile! Myśliwy to zwyrodniały sadysta którego trzeba izolować od społeczeństwa!

Gajowy Sosna
Gajowy Sosna
Odpowiedź do  Jarosław K
4 lat temu

Szanowny Panie, Myśliwy to ; Strażak, Ratownik medyczny, Lekarz, Ksiądz, Policjant, Prawnik, Kierowca, Leśniczy, Mechanik, Ksiądz,Rolnik, Marynarz, Sprzedawca…. Itd.
Ojciec, Dziadek, Syn, Brat, Siostra,Matka, Myśliwi to społeczeństwo ??
Sam się Pan izoluj ?

Paweł W
Paweł W
Odpowiedź do  Gajowy Sosna
4 lat temu

Wymieniłeś same zawody w których często dochodzi do patologii,jak na przykład księża pedofile ,zboczeńcy,lekarze łapówkarze i paranoicy,rolnik strzela z nienawiści do zwierząt , ponieważ niszczą uprawy, strażacy zwykle w ten sposóbwyładowują stres który im towarzyszy w pracy,a ojciec z bronią po prostu chce zaimportować innym że go stać.
Dlaczego normalny człowiek nie lata po lesie z pistoletem,jak murarz, sprzedawca,pracownik produkcji?

Igor
Igor
Odpowiedź do  Jarosław K
4 lat temu

Idź się leczyć

tyle w temacie
tyle w temacie
4 lat temu

tzw myśliwy to krzyżówka mordercy z pedofilem

Igor
Igor
Odpowiedź do  tyle w temacie
4 lat temu

Sam jesteś pedofil

Cochise
Cochise
4 lat temu

Poluje z synem od wtedy kiedy sam chcial. Tzn od kiedy mial 6 lat. Trraz ma 15 lat i rosnie na zdrowego, normalnego chlopaka. Wie ze mieso bierze sie ze zwierzecia, a nie z paczki. Umie bezpiecznie obchodzic sie z bronia, tropic, zabic zwierze, wypatroszyc, oskurowac, pocwiartowac. Jrsli uwazacie ze to cos zlego to albo jestescie zwyczajnie glupi albo dla zasady walczycie z konserwatywnym podejsciem do swiata , uwazajac ze lewicowe, bezjajeczne, przeciwne naturze, ograniczajace wolnosc czlowieka jest lepsze. Jestescie w bledzie. Ale przede wszystkim: jesli chcecie wychowywac swoje dzieci na ajfoniwca dla ktorego sliczne zwierzaczki sa wazniejsze od ludzi:… Czytaj więcej »

Gajowy Sosna
Gajowy Sosna
4 lat temu

Jeżeli Pani wielce oburzona autor tego jakże stronniczego artykułu ma dzieci ale nie chce ich uczyć polowań,
niech nie uczy, nikt nie nakazuje. Po co to mieszać i przeszkadzać innym ludziom żyć w tym samym wolnym kraju.
Ale z drugiej strony szanowna Pani temat myśliwych jest dziś szeroko komentowany, więc miernoty dziennikarskie
piszą te brednie dla uzyskania odsłon w sieci i poklasku pseudoeko.
Mam 40 lat, jestem synem leśniczego mysliwego, sam mam dwóch synów i poluję z nimi tam gdzie poluje też ich dziadek.
A Pani i wszystkim dbającym o zdrowie polecam potrawy z polskiej dziczyzny ?????????

Zsp
Zsp
Odpowiedź do  Gajowy Sosna
4 lat temu

Jak już wszystko zabijecie i zjecie – to sarne, czy łosia będziemy dzieciom już tylko na zdjęciach pokazywać. Ci co przyjeżdżają i zostawiają tu mizerne dewizy – chętnie was w tym dzielę wesprą.

Zsp
Zsp
4 lat temu

To dzieje się w polskich lasach – masowe wycinki drzew i ubój dziko żyjących zwierząt . Mieszkam na skraju lasu w woj. Zachodniopomorskim i to co obserwuję przez ostatnie 2 lata to degradacja środowiska naturalnego, które można odnieść wrażenie, że przestało podlegać jakiejkolwiek ochronie. Lasy Państwowe wycinają tysiące hektarów, a nam przekazuję się niedorzeczne informacje jakoby ilość terenów leśnych wzrosła. Pytam gdzie są te tereny??? Dziwić mogą takie praktyki, gdy tyle się mówi o zmianach klimatycznych… Do tego myśliwi – na naszych terenach to plaga. W lesie i na leśnych polanach mnóstwo ambon myśliwskich, nawet przy naturalnych wodopojach, czy w… Czytaj więcej »

Loko
Loko
4 lat temu

Zostawcie dzieci w spokoju z dala od waszych chorych “pasji”