fbpx

Emilewicz: “Dorabiający” emeryci w pierwszej kolejności do zwolnień. “Są zabezpieczeni, więc nie odczują tego tak dotkliwie”


4 comments, 7
Subksrybuj nas na Google News

Obniżając wiek emerytalny, rząd mówił, że to możliwość, a nie przymus przechodzenia na emerytury. Teraz, w przypadku urzędników, zmienia podejście. Prezydent i pani minister Emilewicz przekonywali, że to się opłaci, bo każdy kolejny rok pracy oznacza emeryturę wyższą o 8 proc. Rząd i prezydent prowadzili nawet specjalną kampanię na rzecz dłuższej aktywności zawodowej – „Godny wybór” – i zapewniali, że dłuższa praca będzie wyłączną decyzją każdego Polaka. Nikogo nie zmuszamy do odejścia na emeryturę. Każdy, kto będzie chciał, będzie mógł pracować dłużej – powtarzał prezydent Duda.

W dniu dzisiejszym na antenie Radia Plus pani minister Emilewicz potwierdziła, że obietnica jest już nieaktualna.

Zostaliśmy zobowiązani do przeglądu nadzorowanych przez nas urzędów, instytucji, żeby poprawić efektywność działania. Robimy to z ogromną ostrożnością i z realną oceną tego, ile osób jest potrzebnych, żeby urzędy pracowały sprawnie. Nie jest tajemnicą, że w tym trudniejszym czasie, kiedy mamy wzrost bezrobocia, wielu pracowników jest dobrymi ekspertami, ale równocześnie są w wieku emerytalnym. Osoby w wieku emerytalnym są zabezpieczone – jeśli mówimy o redukcjach – dla nich to będzie znacznie mniej dotkliwe i uciążliwe. – mówiła Emilewicz.

Furtka dla rządu.

Prawo mówi jasno: sam fakt nabycia uprawnień emerytalnych nie może być przyczyną zwolnienia z pracy. Sąd Najwyższy takie działania pracodawców uznawał za dyskryminację, tyle że rząd uchylił furtkę do zwalniania emerytów w “tarczy antykryzysowej 2.0”. Jeden z artykułów “tarczy” pozwala zwalniać z pracy osoby mające inne, dodatkowe dochody.

Przepis dokładnie brzmi tak:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 pracodawca (…) może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę (…). Przy podejmowaniu decyzji o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę za wypowiedzeniem pracodawca uwzględnia fakt posiadania przez pracownika źródła utrzymania innego niż stosunek pracy łączący go z pracodawcą lub fakt posiadania przez niego uprawnień do tego źródła, w tym: ustalone prawo do emerytury lub renty lub spełnianie warunków do uzyskania emerytury

Czytaj także: Tanie Państwo PiS. Na utrzymanie Kaczyńskiego idą miliony. W Niemczech to jest nie do pomyślenia.

źródło: wyborcza.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

4 comments, 7

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
2
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
6
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
4
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
11
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Moze dac przyklad z rządu?Pozwalniac wszyskich
Moze dac przyklad z rządu?Pozwalniac wszyskich
2 lat temu

Ewa

LEW
LEW
2 lat temu

Pierwszego do zwolnienia powinien być Kaczyński

krystyna
krystyna
2 lat temu

mysle ze w pierwszej kolejonosci PRESez i kilka kumpli i znajdzie sie wiele innych.To nie jest zlosliwosc z mojej stron tylko logicznie mysle po przeczytaniu artykulu.

Monika
Monika
2 lat temu

Jakie zabezpieczenie? Błagam…czy oni tam sie na górze obudza z tego swojego letargu? Przeciez emeryci gdyby nie dorabiali na wlasna reke musieliby isc pod most i troche pożebrać. Z pensji emerytalnej ledwo wystarcza im na jedzenie i leki. A reszta? Patrzac na nich az czlowiekowi zaciska gardło. To dla nas młodych podstawa by samemu zaczac zajmowac sie swoja przyszloscia mozliwie najszybciej. Jest ppk, ale i inne inwestycje – poki czas i poki sa mozliwosci, czas zakasac rekawy