fbpx

Pilne. Szef pisowskiej KRS Leszek Mazur dostaje 26 zarzutów od Rzecznika Dyscyplinarnego MS. Ziobry.


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] S [/boombox_dropcap]

ędziemu Leszkowi Mazurowi przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiono zarzuty popełnienia 26 przewinień dyscyplinarnych z art. 107 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, polegających na każdorazowo oczywistej i rażącej obrazie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego – art. 329 kpc poprzez sporządzanie uzasadnień do uprzednio wydanych orzeczeń z przekroczeniem ustawowego terminu i bez usprawiedliwienia jego uchybienia.

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Piotr Schab poinformował we wtorkowym komunikacie, że dzień wcześniej jego zastępca sędzia Przemysław Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Leszkowi Mazurowi, sędziemu Sądu Okręgowego w Częstochowie. Mazur jest także przewodniczącym nowej, wybranej przez polityków, Krajowej Rady Sądownictwa.

  • Art. 107. Prawa o ustroju sądów powszechnych: § 1. Za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienia godności urzędu (przewinienia dyscyplinarne), sędzia odpowiada dyscyplinarnie.
  • Art. 329. Kodeksu postępowania cywilnego: Pisemne uzasadnienie wyroku albo transkrypcję wygłoszonego uzasadnienia sporządza się w terminie dwutygodniowym od dnia zgłoszenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a gdy wniosek taki nie był zgłoszony – od dnia zaskarżenia wyroku lub wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia pisemnego uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni.

Mazur nie należał do przodowników pracy, robota go przytłoczyła

Tvn24 i Konkret24 jako pierwsze ustaliły w marcu, że Leszek Mazur w latach 2015-2018 sporządził po terminie ustawowym 112 uzasadnień do wydanych przez siebie wyroków i tego nie usprawiedliwił.

Przewodniczący KRS nie wpisał do oświadczenia prawie 100 tys. zł. “Zapomniałem”

– Temat jest prozaiczny, po prostu zapomniałem wpisać dochody z KRS do oświadczenia majątkowego – mówi w rozmowie z Onetem.

Czy to jest efekt wewnętrznych zgrzytów w PiS ?

Jak donosiły media Radzik czyli rzecznik który właśnie postawił zarzuty Mazurowi miał być jedną z osób uczestniczących w internetowej grupie “Kasta”. Grupa ta miała koordynować akcję hejtu wobec sędziów krytykujących zmiany w sądownictwie wprowadzane przez PiS.

Sędzia Anna Bator-Ciesielska z warszawskiego Sądu Okręgowego, odmawiająca orzekania z sędziami wiązanymi z aferą hejterską, kilkakrotnie odmówiła orzekania właśnie z Radzikiem.

– Uznałam, że publikacje, które pojawiły się ostatnio w mediach, wskazują na duże prawdopodobieństwo, że pan sędzia mógł popełnić czyny niegodne sędziego. Ja po prostu musiałam reagować – tłumaczyła 5 września w “Faktach po Faktach”.

Źródła Twirtter ; TVN24.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments