fbpx

Gafa Terleckiego: Byli członkowie PZPR, muszą odejść. Ilu takich jest w PiS? Szeregi partii Kaczyńskiego znacznie stopnieją.


4 Udostępnienia
Screen
Subksrybuj nas na Google News

Marszałek Terlecki nieudolnie ratuje twarz działaczy związanych z PiS po haniebnej nominacji dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu Tomasza Greniucha. Tym razem odwracanie kota ogonem przyniesie nomen omen odwrotne od zamierzonych skutki. To właśnie w PiS czyli w partii najbardziej odcinającej się od czasów minionych, działaczy byłej partii komunistycznej jest najwięcej.

Ja uważam teraz, że ci funkcjonariusze publiczni, osoby publiczne, które były np. w PZPR, powinny składać rezygnację, podobnie jak to zrobił ten pan, który był w ONR – powiedział Ryszard Terlecki, odnosząc się do rezygnacji Tomasza Greniucha ze stanowiska dyrektora IPN we Wrocławiu. Terlecki dodał, że osoby te powinny zrezygnować, ponieważ “system komunistyczny był z pewnością co najmniej tak zbrodniczy jak hitleryzm, a może nawet bardziej“.

Desperackie próby ratowania spadających sondaży Zjednoczonej Prawicy skłoniły Terleckiego do próby przykrycia nominacji hajlującego Greniucha. Argumentów zaczyna brakować w związku z tym takich nieprzemyślanych strzałów “kulą w płot” będzie coraz więcej. Tę technikę stosuje nie tylko marszałek, zwróćmy uwagę na komunikaty premiera związane z epidemią. Najpierw podaje wyszukane przykłady innych krajów, aby umniejszać problemy u nas. Ta mowa “a u Was biją czarnoskórych” przestaję się sprawdzać jako próba odwracania uwagi od najważniejszych problemów. Wracając do meritum, gafa marszałka Terleckiego jest oczywista. PiS walczy z byłymi działaczami PZPR, ale tylko wtedy kiedy nie ma w tym interesu. Czyżby marszałek zapomniał jak jego pryncypał jeszcze parę lat temu wychwalał Edwarda Gierka? To nie tylko były słowa. W szeregach PiS, działacze byłej PZPR piastowali wysokie funkcje państwowe.

Radosław Sikorski: W PiS roi się od byłych komuchów

Zdaniem Michała Szczerby polityka PO “Ryszard Terlecki ma udział w obsadzie kadrowej Instytutu Pamięci Narodowej i że w sposób nieformalny może wpływać na to, kto i na jakich stanowiskach tam pracuje“.

IPN miał misję ścigania zbrodni faszystowskich i komunistycznych, tymczasem w jego szeregach są ludzie, którym idee faszystowskie bardzo się podobają – dodał europoseł Radosław Sikorski. Przypomniał, że sam był jedną z osób, które wspierały powstanie IPN i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ale “jedna i druga instytucja robi odwrotność tego, do czego została powołana“.

Polityk KO odnosi się także bezpośrednio do sugestii Terleckiego, aby byli działacze komunistycznej partii z czasów PRLu wycofali się z życia politycznego.

Gdyby działacze PZPR nie mogli pełnić żadnych funkcji publicznych, to PiS miałby kłopot, bo w jego szeregach aż się roi od kapusiów i byłych komuchów – stwierdził europoseł Radosław Sikorski w rozmowie w TVN24.

Takich osób w szeregach PiS nie brakuje, oto przykłady;

  • Krzysztof Czabański z Rady Mediów Narodowych, który był posłem PiS. W latach 1967-1980 należał do PZPR. Po 1980 r. rozpoczął współpracę z “Solidarnością”.
  • Maciej Łopiński z Rad Nadzorczych TVP i PZU. Był posłem PiS oraz sprawował stanowiska w kancelariach prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy Andrzeja Dudy. Od 1971 do 1981 członek PZPR. Później działacz “Solidarności”.
  • Andrzej Kryże – W PZPR działał od lat 70. do samego końca jej istnienia. Był sędzią, który skazywał opozycjonistów między innymi Adama Wojciechowskiego na karę więzienia za “napaść i pobicie trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa”, oraz Andrzeja Czumę, Wojciecha Ziembińskiego i Bronisława Komorowskiego za publiczne stwierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym i zorganizowanie obchodów Święta. Kryże to nie tylko zwykły członek PiS, to wiceminister sprawiedliwości w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
  • Wojciech Jasiński – szef rady nadzorczej PKN Orlen. Był posłem PiS, a także ministrem skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Od 1967 do 1982 należał do PZPR, z której miał zostać wyrzucony za organizowanie struktur “Solidarności” w Płocku.
  • Jacek Saryusz-Wolski – wstąpił do PZPR w 1980 roku kiedy zmiany w Polsce były już do przewidzenia. Był tam przez cały rok. w lutym 2019 roku został liderem listy PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dostał mandat, otrzymując ponad 186 tys. głosów.
  • Stanisław Piotrowicz – Był członkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie.  Podczas stanu wojennego był autorem aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi, oskarżonemu o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu. W wyborach parlamentarnych w 2005 i w 2007 został wybrany na senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krośnieńskim. 

Długo jeszcze można wymieniać te nazwiska jakby zajrzeć do akt IPN i odsłonić mroczne tajemnice tajnych współpracowników byłych służb bezpieczeństwa komunistycznej Polski. Nie wszyscy oni są członkami Zjednoczonej Prawicy, ale jawnie ją popierają i czerpią z tego korzyści.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

4 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments