fbpx

Prawie 50 mln zł wydano już na CPK, a dopiero dziś geodeci weszli na działki


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Zapowiada się, że to będzie jedna z najdroższych inwestycji na świecie. Wydano już 47 milionów złotych, a dopiero dziś na teren weszli geodeci.

40 km na zachód od warszawy w Baranowie na razie jest “ściernisko ale ma powstać lotnisko”. Na razie jest to tylko przystań dla dojnej zmiany. Spółka która jest odpowiedzialna za inwestycje zatrudnia już 254 osoby, nie licząc firm zewnętrznych. Co piąty zatrudniony jest na stanowisku kierowniczym, a średnia wypłata wynosi ponad 10 tys. złotych miesięcznie na rękę za pilnowanie tego ścierniska.

Na pytanie co teraz dzieje się w CPK, Horała odpowiedział że zostało opublikowane Strategiczne Studium Lokalizacyjne CPK razem z oceną oddziaływania na środowisko. Wyznaczono nowe trasy kolejowe o długości 10 tysięcy kilometrów. Na twierdzenie że to inwestycja widmo odpowiada – Opozycja bazuje na tym, że przytłaczająca większość Polaków nie zajmowała się nigdy żadnym procesem inwestycyjnym, nawet budową domu. Ten, kto sobie już dom wybudował wie, że to nie wygląda tak, że jednego dnia jest pomysł, a za tydzień koparka już ryje pod niego fundamenty, ale zanim budowa ruszy mnóstwo rzeczy trzeba pozałatwiać – przekonuje minister PiS. Polityk podkreślił, że CPK to projekt nowego systemu transportowego w Polsce, który “przenosi nas do innej ligi”.

Właściciele działek nie mogą odmówić wejścia geodetom

W gminach Baranów, Teresin i Wiskitki geodeci prowadzą badania terenowe pod inwestycję Centralny Port Komunikacyjny. Badania te przeprowadzane są za pomocą skaningu laserowego, trwają one od kwietnia i składają się z dwóch etapów – powiedział PAP rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wyposażyła wykonawców badań środowiskowych, terenowych i meteorologicznych w specjalne identyfikatory. Osoby je noszące są upoważnione do ich okazywania na życzenie mieszkańców terenów, na których prowadzone są badania pod CPK – zapewnił rzecznik CPK.

Zaczęło się wykupowanie nieruchomości

CPK zamierza nabywać nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2,od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu – rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów. Wartość każdej nieruchomości ma być określana przez niezależnych rzeczoznawców w oparciu o operaty szacunkowe.

“Pozyskiwanie działek potrwa do 2023 r. Spółka CPK zamierza nabyć jak najwięcej nieruchomości w formie sprzedaży i zamiany (umów cywilno-prawnych). Jedynie w takim zakresie, w jakim nie uda się osiągnąć porozumienia z właścicielami nieruchomości, CPK będzie miał możliwość wywłaszczenia za odszkodowaniem w ramach decyzji lokalizacyjnej” – wyjaśnił Majszyk.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments