fbpx

Gliński wypłacił milion antyszczepionkowej organizacji


3 comments, 4 Udostępnienia

Prawicowe stowarzyszenie propagujące antyszczepionkowe treści dostało blisko milion złotych dotacji od Narodowego Instytutu Wolności – napisała w czwartek “Gazeta Wyborcza”. W założeniu rządowa instytucja miała wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego i pomagać organizacjom pozarządowym. W praktyce organizacja rozsiewa między innymi fake news’y na temat koronawirusa.

“Gazeta Wyborcza” pisze w czwartek o portalu Stowarzyszenia RKW, na którym pojawiają się antyszczepionkowe treści, w którym można przeczytać na przykład o “dziwnej wysypce” po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 i lekarzach, którzy “zamiast ostrzegać przed poddaniem się eksperymentowi wstrzyknięcia do organizmu groźnej substancji, uspokajają”.

Minister Kultury Piotr Gliński / screenshot Youtube RMF24.PL

“Czy opresyjne zmuszanie ludności do przyjmowania preparatu medycznego nazywanego dla zmylenia lub uśpienia czujności ludzi ‘SZCZEPIONKĄ!?’ ma na celu likwidację populacji ludności w Polsce i całym świecie?” – pytają pracownicy portalu w marcu tego roku.

W kwietniu portal cytował meksykańskiego kardynała Don Juana Sandovala: “To wysoko postawieni ludzie, bardzo wpływowi, mają ogromna władzę. To oni wykreowali tego świrusa, który atakuje wielu ludzi. Do czego zmierzają? Chcą stworzyć nowy porządek, światowy rząd z religią człowieka i ludzkości“.

Jak pisze “Wyborcza”, tego typu kłamliwe teksty o teoriach spiskowych pojawiały się kilkanaście razy w ciągu ostatnich tygodni. “W większości to przedruki z niszowych pism lub portali lub publikacje zawierające wyłącznie nagrania zamieszczane w serwisie YouTube. Prawdziwość podawanych w nich twierdzeń podważali lekarze i eksperci” – czytamy w “GW”.

Redaktor naczelny “zawierzał media publiczne Królowej Polski”

Redaktorem naczelnym portalu jest. Marcin Dybowski. “Wyborcza” przytacza jego biogram: “Prawicowy publicysta, znany z krytyki okrągłego stołu i reform Balcerowicza. W PRL bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, należący do jego grupy Głos, którą założył po odejściu z Komitetu Obrony Robotników. Obecnie prowadzi katolickie wydawnictwo ‘Antyk’ i jest organizatorem Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Na łamach serwisu wPolityce.pl m.in. przestrzegał przed napływem imigrantów, zachęcał do manifestacji przed siedzibą ‘Wyborczej’ i zawierzał z troską media publiczne Królowej Polski”.

Blisko milion złotych z rządowego instytutu dla Ruchu Kontroli Wyborów

Pod artykułami promującymi antyszczepionkowe tezy i teorie spiskowe widnieje baner: “Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030”.

Narodowy Instytut Wolności powstał w 2017 roku z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego. Według zapowiedzi miał on wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego i pomagać organizacjom pozarządowym.

“Wyborcza” dotarła do dokumentów, z których wynika, że Ruch Kontroli Wyborów w 2019 roku dostało 691 tysięcy złotych na “rozwój mediów lokalnych RKW”, a w 2020 roku 300 tysięcy złotych na powstanie “think tanków samorządowych”.

W 2019 roku organizacja dostała 691 tysięcy złotych na realizację zadania pod nazwą “Rozwój mediów lokalnych RKW”, a w 2020 roku kolejne 300 tysięcy złotych na powstanie “Think tanków samorządowych”.

– Narodowy Instytut Wolności jako operator programów na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego nie ma możliwości cenzurowania czy ograniczania działalności beneficjentów, które są zgodne z prawem – tłumaczył “Wyborczej” zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności Michał Rulski. Jak dodał, “NIW-CRSO nie ma uprawnień ustawowych do monitorowania całokształtu działalności organizacji ani dokonywania oceny takiej działalności na etapie po udzieleniu dotacji”. – Byłoby to działanie ograniczające wolność i swobodę działań organizacji pozarządowych – podkreślił.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 comments, 4 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
5
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marycha
Marycha
1 rok temu

Następna “osoba” pokazująca nam środkowy palec. W podtekście “i co mi zrobicie?”

do zaślepionego starca
do zaślepionego starca
1 rok temu

minister od propagowania ciemnoty,zacofania i kumoterstwa !dyscopolo i zenek to jego pasja !

pieprz.....on dobra zmiana
pieprz.....on dobra zmiana
1 rok temu

planują obniżanie ciężko i długo wypracowanych emerytur.Żeby was zaraza wytłukła !!!!!!!!!