fbpx

Jeden wielki przekręt? Morawiecki zataił 224 mld zł!


Subksrybuj nas na Google News

Marian Banaś, “pancerny Marian” , “kryształowy Marian” – zbuntowany przeciwko Prawu i Sprawiedliwości szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawił z trybuny sejmowej “swoje” sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za rok 2020. Według skrupulatnych wyliczeń Prezesa NIK prawdziwe zadłużenie całego sektora rządowego jest wyższe aż o 224 mld zł od przedstawianego przez gabinet Mateusza Morawieckiego. – W 2020 r. zastosowano różnorodne rozwiązania, które – choć zgodne z prawem – to jednak zakłócały przejrzystość realizacji budżetu państwa – mówił w parlamencie Marian Banaś, obnażając tym samym “kreatywną księgowość” premiera.

W czwartek w Sejmie Henryk Kowalczyk w imieniu sejmowej komisji przedstawił sprawozdanie z wykonanie budżetu państwa za rok 2020 – Komisja Finansów Publicznych rozpatrywała sprawozdanie wykonanie budżetu państwa. Przedłożone materiały i informacje nie budziły żadnych zastrzeżeń – stwierdził poseł PiS. 

Marian Banaś twierdzi co innego. Według jego oceny “działania rządu zakłócały przejrzystość realizacji budżetu”

Marian Banaś zaznaczył na samym początku, że budżet państwa i budżet środków europejskich zostały wykonane zgodnie z ustawą budżetową na rok 2020. – Przestrzegane były wszystkie limity określone bezpośrednio w tej ustawie dotyczące wydatków i rozchodów budżetowych, deficytu budżetowego, zadłużenia oraz poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa – stwierdził. Jednak to wszystko, co mógł dobrego powiedzieć Banaś o działaniach rządzących.

– W 2020 r., w znacznie większym zakresie niż dotychczas, zastosowano różnorodne rozwiązania, które – choć zgodne z prawem – to jednak zakłócały przejrzystość i roczność realizacji budżetu państwa – stwierdził Marian Banaś. Według jego wiedzy, z obowiązujących limitów została wykluczona “znaczna część operacji związanych z finansowaniem zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania epidemii COVID-19”. 

Marian Banaś pyta rząd o niebagatelne 224 mld zł

Prezes NIK przytoczył przykłady działań rządu Morawieckiego, które umożliwiły transfer pieniędzy bez powiększania deficytu.

Przykładem operacji dokonanych z pominięciem budżetu państwa było nieodpłatne przekazanie skarbowych papierów wartościowych w kwocie 18,3 mld zł podmiotom uprawnionym na podstawie innych ustaw niż ustawa budżetowa. Dotyczyło to między innymi: uczelni wyższych, spółek infrastrukturalnych, Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego – stwierdził Marian Banaś.

Kolejnym przykładem było udzielenie nieoprocentowanych pożyczek Funduszowi Solidarnościowemu w wysokości 15,5 mld zł, który posiadał już wcześniejsze zobowiązania z tytułu pożyczek w kwocie bliskiej 13 mld zł – dodał.

Wydatków było znacznie więcej. Cyfry szokują

Do operacji, które pozwoliły na wykazanie wydatków budżetu państwa w innym okresie, niż będą faktycznie poniesione, zaliczyć należy wydatki budżetu państwa w wysokości ponad 41 mld zł, które zostały przekazane w 2020 r. na rachunki Funduszu Solidarnościowego, Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, i do końca roku pozostały niewykorzystane” – czytamy w raporcie NIK. 

Największe kwoty, których “nie widać” w budżecie, dotyczą Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiego Funduszu Rozwoju.

– W ustawie budżetowej nie zostały ujęte środki w wysokości 166,1 mld zł pozyskane w wyniku zaciągania długu przez BGK na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz przez PFR – stwierdził Marian Banaś. 

Wnioski z kontroli wykonania budżetu NIK zamieścił w jawnym raporcie. Wskazują one na różnicę pomiędzy długiem publicznym a długiem całego sektora instytucji rządowych.

“Różnica ta wzrosła ponad czterokrotnie w stosunku do ubiegłych lat i sięgnęła 224 mld zł. Czyli blisko 10 proc. produktu krajowego brutto i 20,2 proc. państwowego długu publicznego” – stwierdza Izba. 

Całe przemówienie Mariana Banasia w Sejmie


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Abate
Abate
2 lat temu

I co teraz będzie?Rozliczy ich ktoś?Wątpię.

Qki
Qki
Odpowiedź do  Abate
2 lat temu

Teraz przyjdzie Rudy w bialym welonie, ktory obieca rozliczenie i na niego i jego partie bedziecie glosowac. I tak do konca swiata i jeszcze jedne dzien dluzej jak u Owsiaka.

aron
aron
2 lat temu

Dlatego zrobili na niego nalot. Złodzieje bali się, że ich zdemaskuje. Okradają nas jawnie i nikt nie ponosi kary a zwykłego szarego człowieka będą za złotówkę ścigać! Łajzy.