fbpx

Jourova zgasiła Szydło w PE. Przypomniała jej czasy komuny i jak wtedy wyglądały media


7
Subksrybuj nas na Google News

Na zakończenie debaty o zagrożeniach dla wolnych mediów w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii, Věra Jourová podziękowała europosłom i wydała oświadczenie, w którym bezpośrednio odniosła się do wystąpienia Beaty Szydło.

Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie debatowali o sytuacji mediów szczególnie w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova zwróciła uwagę na “niepokojące trendy” manipulowania opinia publiczną w wymienianych krajach.

Widzimy jak demokratyczne systemy przekształciły się w systemy niebezpieczne. Widzimy jak ograniczane są wolne media, wymiar sprawiedliwości, społeczeństwo obywatelskie w niektórych europejskich krajach. Musimy zrobić więcej, żeby walczyć z tymi tendencjami – mówi Jourova.

 Komisja Europejska po raz pierwszy poświęca tak wiele energii sektorowi medialnemu. Mamy różne trendy, to kwestia złożona. Spotkam się w tym tygodniu z kolegami z Komisji, będziemy mówić o wartościach, o prawie do informacji – przekazała wiceszefowa KE.

Komisja Europejska nie zawaha się użyć art 7. co może spowodować zawieszenie funduszy europejskich

Jestem za tym, żeby iść dalej z art. 7. Zbyt długo nic się w tej sprawie nie działo – mówi Jourova. – Wszyscy zakładali, że media zawsze będą wolne. Teraz widzimy jaka jest prawda, dlatego zastanawiam się nad tym, aby przedłożyć nowe instrumenty, nowe środki – dodała.

– Musimy zagwarantować uczciwe, wolne wybory. Obywatelami nie wolno manipulować, muszą podejmować swoje wybory w sposób wolny i pozbawiony nacisków – przekazała Jourova.

Jourova – “zainspirowała mnie pani Szydło

Beata Szydło w swoim wstąpieniu stwierdziła, że ta debata oparta jest o fałszywe przesłanki podrzucane przez opozycję. To ona jest Polką i wie lepiej niż Parlament Europejski, jak oceniać wolność mediów w Polsce.

Chciałabym przejść na czeski, zainspirowała mnie pani Szydło. Jestem dumną Czeszką, ponieważ mój kraj zdołał zbudować stabilny system demokratyczny. – nawiązała do wypowiedzi byłej polskiej premier, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nigdy nie można spocząć na laurach, ale jako Czeszka urodzona w 1964 r. pamiętam co było przed 1989 r. Za swobodną wypowiedź lądowało się w więzieniu. To, że jesteśmy w Unii Europejskiej gwarantuje mi, że taka sytuacja nie powtórzy się nigdy w żadnym państwie członkowskim – powiedziała Jourova.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

7

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
2
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
53
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments