fbpx

Kaczyński tuż po zamachu w Smoleńsku: “Odwiedzę Moskwę z przyjemnością”


Subksrybuj nas na Google News

Jarosław Kaczyński zaledwie trzy miesiące po – jak twierdzi – zamachu w Smoleńsku, publicznie ogłaszał wolę udania się do Moskwy. Twierdził, że zrobi to z przyjemnością i że ma nadzieję iż relacje polsko-rosyjskie ustabilizują się i wejdą w fazę wzajemnie korzystnych relacji.

Ówczesny kandydat na prezydenta, Jarosław Kaczyński oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA-Nowosti, że jeśli zostanie wybrany na ten urząd, to z przyjemnością złoży wizytę oficjalną w Rosji.

Zapytany, którą ze stolic: Brukselę, Moskwę czy Waszyngton odwiedzi, jeśli zostanie wybrany na prezydenta Polski, lider PiS odparł, że nie chciałby teraz określać kolejności, gdyż wizyty polityczne związane są roboczymi harmonogramami przywódców dwóch krajów. – Trzeba uwzględniać kwestie wzajemności i inne momenty. Wszystko to będzie brane pod uwagę – powiedział.

– Jednak pragnę podkreślić, że z przyjemnością odwiedziłbym Rosję. Chociażby dlatego, że nigdy nie widziałem waszej ogromnej stolicy. Uważam, że koniecznie powinienem pojechać do Moskwy – dodał.

Proszony o ocenę perspektyw stosunków polsko-rosyjskich, Kaczyński zauważył, że jest to sprawa niełatwa, ponieważ zależą one od woli dwóch stron, nie tylko Moskwy czy Warszawy. – Mam nadzieję, że stosunki te wejdą w fazę normalnych kontaktów, a później przetransformują się w fazę wzajemnie korzystnych relacji – powiedział.

– Jeśli dwa nasze narody zdołają się wzajemnie zrozumieć i dojść do wspólnego mianownika – poważnie, na długofalowej podstawie – to będzie to służyło umocnieniu więzi na wszystkich poziomach. Tak na poziomie politycznym, jak i na poziomie ekonomicznym, wymiany kulturalnej – oświadczył lider PiS.

Kaczyński wskazał także, że obecna kampania wyborcza jest dla niego bardzo gorzka. – Straciłem w katastrofie lotniczej brata-bliźniaka. Straciłem małżonkę mojego brata Marię Kaczyńską, swoich bliskich przyjaciół – pod Smoleńskiem zginęła znaczna część elity mojej partii, z którymi to ludźmi przez wiele lat szliśmy jedną drogą – powiedział.

źródło: WP


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments