fbpx

Kolejny brak kompetencji rządzących. W aptekach zabrakło leków.


Subksrybuj nas na Google News

W ostatnich dniach pacjenci i farmaceuci informują, że aptekach w całym kraju brakuje leków. Nie ma nawet tych, z dostępem do których do tej pory nie było większych problemów. Chorzy z cukrzycą, nadciśnieniem czy astmą mają duże problemy.Tal źle jeszcze nie było. Sytuacja była jednak do przewidzenia, ale rządzący są zajęci swoimi sprawami. Zdaniem ekspertów kryzys będzie się nasilał.

Jeżeli pacjent nie dostaje swojego leku, który jest mu potrzebny do codziennej terapii, to tłumaczenie, że sytuacja jest pod kontrolą albo coś ktoś analizuje, nie rozwiązuje problemu – powiedział w programie “Wstajesz i wiesz” w TVN Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Komentując kolejne sygnały o braku leków w aptekach, dodał, że tę sytuację widać było od miesięcy i w najbliższej przyszłości się ona nie zmieni.

Jakich leków brakuje ?

Główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski informuje że są problemy z dostępnością około 95 substancji leczniczych, co przekłada się na ponad 300 leków – poinformował w środę Od poniedziałku zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia dla pacjentów.

Pacjenci często bowiem myślą, że brak leku w aptece to wina aptekarza. Tymczasem farmaceuci nie dostają potrzebnych leków z hurtowni. Te zaś narzekają na producentów. A producenci z kolei mówią, że chcieliby dostarczać medykamentów więcej, ale nie są w stanie.

Lekarze solidaryzują się z aptekarzami i pacjentami. Doktor Michał Sutkowski przyznaje, że pacjenci coraz częściej skarżą się na kłopoty z zakupem leków. A medycy coraz częściej ordynują terapię bazującą na jeszcze osiągalnych preparatach, których do tej pory pacjenci nie zażywali.

Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu Mgr.farm – W ostatnim czasie największe problemy są z lekiem euthyrox, który występuje na naszym rynku w przynajmniej 10 różnych dawkach i części z nich po prostu nie ma. Dotkliwie brakuje też metformax 500 SR i glucophage XR 500 – to dwa z trzech dostępnych na rynku produktów z metforminą o wolnym uwalnianiu. To specyfiki bardzo wygodne dla cukrzyków, które mogą oni stosować tylko raz dziennie” – referuje Waligórski.

Naczelna Izba Lekarska podała, że brak dostępu do leków w Polsce przybiera dramatyczne rozmiary. Przede wszystkim chodzi o leki wydawane na podstawie recept w aptekach ogólnodostępnych – czytamy na stronie NIL. Izba precyzuje, że chodzi o leki stosowane w takich chorobach jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma i inne. Do tej pory dotyczyło to wyłącznie leków oryginalnych, jednak obecnie – jak pisze NIL – zaczyna brakować także popularnych leków generycznych, czyli zamienników.

Pacjenci jeżdżą do Niemiec i Czech po lekarstwa ratujące ich życie

Braki widać również, gdy spojrzymy na specjalistyczne portale. Wpisując metformax w wyszukiwarkę serwisu gdziepolek.pl, zobaczymy, że to towar mocno deficytowy. W Warszawie można go dostać w ledwie 3 aptekach. A na przykład we Wrocławiu czy wspomnianych Słubicach – nie ma placówki, która miałaby ten lek na stanie.

Naczelna Izba Lekarska wystosowała do Ministra Zdrowia pismo 8 lipca 2019 r. “zawierające apel o podjęcie pilnych działań, mających na celu wyeliminowanie zaistniałego problemu braku dostępności do produktów leczniczych dla pacjentów”. 

Dlaczego doszło do takiej sytuacji, w której setki tysięcy pacjentów są narażeni na utratę zdrowia a nawet życia.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że problem z brakiem leków w aptekach zostanie rozwiązany. Od poniedziałku będzie działać także bezpłatna infolinia dla pacjentów. Znajdą się tam informacje o dostępności lekarstw i ich zamienników. Problem pojawił się w całej Europie i dotyczył prawie 300 leków.

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. – Długa nazwa, ale codziennie wszystkie apteki, hurtownie i producenci raportują wszystkie swoje stany leków, jakie mają. Wnioski, które z takich danych można wyciągnąć, są oczywiste. W tym systemie są planowane dostawy przez producentów, co już z wyprzedzeniem wskazuje, których leków będzie brakować – tłumaczył. – Trzeba też wiedzieć, że zwiększenie produkcji leków w firmie farmaceutycznej, to nie jest kwestia 24 godzin tylko dłuższego okresu – dodał wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej w TVN24

Nie widzimy żadnej konkretnej propozycji rozwiązania czy ze strony polityków, czy ze strony ministerstwa – podsumował. – Chcemy być jak najdalej od polityki, dlatego uważamy, że ten problem musi stać się problemem merytorycznym, nie politycznym, tak jak była mowa o wywozie leków i wszyscy posłowie głosowali jednogłośnie – dodał.

Jako podstawowe czynniki braku leków uznaje się nielegalny wywóz leków, kłopoty z importem substancji czynnych z Chin oraz restrykcyjne wymogi unijne dla producentów. To podstawowe przyczyny braku kilkuset leków. Pomimo tego nasi sąsiedzi Niemcy czy Czesi przewidzieli tą sytuację i leków u nich na dzień dzisiejszy nie brakuje.

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi – na stronie czytamy Głównym przedmiotem działalności CSIOZ jest realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego, obejmujących organizację i ochronę zdrowia oraz wspomaganie decyzji zarządczych ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie prowadzonych analiz.

Dyrektorem odpowiedzialnym, za system monitorowania jest Bartłomiej Wnuk, powołany na to stanowisko 30 maja 2018.

Źródła; Naczelna Izba Lekarska, Dziennik Gazeta Prawna, TVN, TVN24, Centum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments