fbpx

Ks. Józef Tischner współpracował z SB. Przez ponad rok był konsultantem


Subksrybuj nas na Google News

Józef Tischner, duchowny i filozof uważany za jednego z kapelanów “Solidarności”, przez niemal półtora roku był konsultantem Służby Bezpieczeństwa. W dokumentach MSW został zarejestrowany już w 1983 r., jako “kandydat”, a następnie “kontakt operacyjny”.

Fakt kontaktów Tischnera z komunistyczną służbą ujawnili autorzy publikacji “Kryptonim ‘Klan’. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ ‘Solidarność’ w Gdańsku”. Wydał ją Instytut Pamięci Narodowej.

Fragment publikacji zamieścił na swoim profilu na Twitterze członek kolegium IPN, Sławomir Cenckiewicz. “Przykra ta rejestracja ks. Józefa Tischnera” – napisał historyk.

Ks. Józef Tischner w aktach bezpieki. Kontakt operacyjny i konsultant

Tischner był rozpracowywany przez Wydział IV krakowskiej komendy milicji w ramach SOR (sprawa operacyjnego rozpracowania – przyp. red.) o kryptonimie “Leo”.

“27 lipca 1983 roku zarejestrowany pod nr. 81208 przez Departament IV MSW w kategorii ‘kandydat’, następnie KO (Kontakt Operacyjny)). Od 13 października 1988 r. konsultant. Został wyrejestrowany 30 stycznia 1990 roku” – czytamy.

Autor książek historycznych i opozycjonista Maciej Gawlikowski nie wierzy, by kontakty Tischnera z SB “przekroczyły granice przyzwoitości”. “Każdy kto go znał, kto wie, jaką miał pozycję, jakim był człowiekiem, uzna to za ponury żart”. Napisał na Facebooku.

Tischner i “Solidarność”

Tischner znalazł się na celowniku czytaj dalej


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
5 lat temu

Cyckiewicz-i wszystko jasne! To tyle samo warte co wypociny komisji maciarowej na temat TUtki? IPN swoje-a cyckiewicz swoje nawet na temat Walesy? Ja mysle ze ten facet nie umrze w swoim lozku?