fbpx

Mec. Dubois “Prokurator przedstawił wersję że, mogło to być ukąszenie komara.” – zakończyło się przesłuchanie Zespołu ds. Zagrożenia Bezpieczeństwa Państwa.


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] D [/boombox_dropcap]

ziś na posiedzeniu Zespołu ds. Zagrożenia Bezpieczeństwa Państwa, odbyło się przesłuchanie mecenasa Jacka Dubois. Pełnomocnika rodziny Dawida Kosteckiego odpowiadał na pytania posłów związane z toczącym się śledztwem.

To może być największa afera pokomunistycznej Polski. Pomimo rozbieżności w raportach z miejsca zdarzenia i ZMS-u prokuratura odmawia ponownej sekcji zwłok. Roman Giertych opublikował komunikat pełnomocników rodziny Dawida Kosteckiego w sprawie postępowania dotyczącego jego śmierci. Prokurator z 20-letnim doświadczeniem, obecny na miejscu śmierci, uznał, że istnieją poważne przesłanki, by brać pod uwagę udział osób trzecich w śmierci Dawida Kosteckiego.

To może być największa afera “IV RP”. Giertych domaga się powtórnej sekcji zwłok. To już trzecia osoba nie żyje która była związana z tą sprawą.

Stenogram pierwszej części przesłuchania mec. Jacka Dubois– część druga jeszcze dziś

Przede wszystkim dziękuję bardzo za zaproszenie że mogę państwu przekazać właśnie obiekcje rodziny. Od razu na wstępie chcę powiedzieć że, ja jestem w pewien sposób jako prawnik ograniczony, bo obowiązuje mnie tajemnica postępowania więc, będę mógł mówić o tych rzeczach o których dowiedziałem się od rodziny natomiast nie z samych materiałów Dlatego proszę wybaczyć jeżeli moje stwierdzenia będą w jakiś sposób  niejasne.

Otóż rodzina od początku nie wierzyła w śmierć samobójczą i zostaliśmy razem z mecenasem Romanem Giertychem poproszeni by być pełnomocnikami w tej sprawie. I teraz jak gdyby chce wskazać na kilka elementów które, w naszej przynajmniej ocenie wskazują że, doszło tutaj do działań z udziałem osób trzecich.

Przede wszystkim to jest kwestia portretu psychologicznego. Ponieważ jest bardzo szeroka literatura dotyczących ewentualnych prób samobójczych w więzieniach w aresztach i na ogół to są działania związane z jakąś albo, określoną sytuacją albo z określonym portretem psychologicznym osoby która, jest nieakceptowana która nie może znaleźć wyjścia która, nie potrafi się znaleźć w określonej sytuacji.

Tutaj żaden z tych elementów nie miał miejsca mieliśmy do czynienia z osobą która, od dłuższego wszystkie swoje jak gdyby relacje naprawiła, miała pewne plany zawodowe funkcjonowała w sposób bardzo dobry i nie było żadnych przesłanek że podejrzewali czy coś takiego się może wydarzyć. Natomiast z relacji rodziny wynika że, doszło do jakichś zdarzeń w ostatnich dniach które, wywoływały u pana Kosteckiego niepokój.On się obawiał że wokół niego coś się będzie działo i teraz jak gdyby jeden aspekty sprawy.

Drugi aspekt tej sprawy to jest hipoteza prokuratury. Hipoteza która mówi o śmierci samobójczej poprzez powieszenie w pozycji leżącej. No i teraz czy w ogóle takie zdarzenie jest zdarzeniem wiarygodnym. Bo nawet najtwardsza osoba jeżeli chciałaby popełnić samobójstwo przez uduszenie, nawet jeżeliby zacisnęła ręce, no to jeżeli traci przytomność no to wiadomo że ten uchwyt się rozluźnia, i teraz jak gdyby dużo jest pokazywany w sytuacji kiedy dochodzi do śmierci samobójczej poprzez zawieszenie się na klacie, na kaloryferze.

Tylko proszę zobaczyć mechanizm ten śmierci polegający na tym że osoba która w ten sposób za dzierzga pętlę i traci przytomność dalej własnym ciałem Ja gdyby na tą pętlę napiera. Czyli to zadzierzgnięcie trwa nawet po utracie przytomności zdarzeniu o której mamy rozmawiamy, mamy cele gdzie jest kilka osób. zadzierzgnięcie tej pętli by musiało nastąpić poprzez ruch podniesienia ciała z pozycji leżącej do, i teraz gdyby to była linka metalowa coś twardego jest to mechanizm wytłumaczalny, prześcieradło ma rozciągliwość 10 -15 cm.

Więc już w ogóle w tej sytuacji jest wątpliwe czy taki mechanizm nastąpić ale, załóżmy że następuje zadzierzgnięcie tej pętli z prześcieradła. Dana osoba traci przytomność. Ciało już nie zaciska tej pętli, czyli mechanizm śmieci wydaje się mało prawdopodobny.  Z tych przyczyn myśmy złożyli przede wszystkim wniosek w prokuraturze żeby, powołać zespół biegłych lekarzy medycyny i ekspertów z zakresu kryminalistyki, celem ustalenia czy w ogóle taki mechanizm śmierci mógł powstać. I to jest to jeżeli chodzi o wątpliwości co do wersji prokuratury.

Przypominamy – “Jak z honorem pan Ćwiąkalski zechce spojrzeć w oczy rodzinie pana Olewnika?” Gdzie zginął honor Ziobry?

Natomiast jeżeli chodzi o nasze działania to też sytuacje specyficzna bo na początku mamy pełen dostęp do akt, wiemy co się w tych aktach dzieje i teraz okazuje się że oględziny ciała i sekcja to jest zupełnie różny opis.

 Czyli najpierw ujawniają się otarcia naskórka a następnie już jest mowa o jakiś zadawnionych  strupach, o czym w oględzinach w ogóle nie ma mowy. Czyli pojawiła się sytuacja która powoduje że dokumenty są wewnętrznie nie spójne. I wymaga to wyjaśnienia. I teraz my zażądaliśmy powtórnej sekcji zwłok, mówiąc że, na szyi są dwa otarcia o takich nabrzmiałych brzegach, czyli typowy opis nakłucia. Milimetr, półtora.

Jeżeli strzykawka ma około 0,5 mm a taka najmniejsza No to ten obraz mniej więcej odpowiada ewentualnym nakłuciu strzykawki. Prokurator przedstawił wersję że, mogło to być ukąszenie komara. Skrzydła ma chyba 60 mikronów, jak podaje Wikipedia w związku z tym No wydaje mi się że troszeczkę była ta wersja pozbawiona jakiegokolwiek kontaktu z nauką.

Czyli pojawił się ślad który wskazywał na możliwość ingerencji osób trzecich i jednocześnie była taka rozbieżność dokumentacji medycznej która, wymagała wyjaśnienia. Prokuratura zwróciła ciało i myśmy wstrzymali pochówek, chcąc wymóc żeby, doszło do powtórnej sekcji. Ponieważ prokuratura nam odmówiła tego, dokonaliśmy sami analizy tych śladów które, żeśmy znaleźli na ciele. I teraz Proszę zobaczyć co się wydarzyło. To właściwie biegły sądowy który, robi sekcję stwierdza pewne obrażenia ale, on mówi że one nie ma nie wskazują na ingerencję osób trzecich.

Natomiast jakie to są obrażenia? To są krwiaki i otarcia naskórka. One są usytuowane; ramię, przedramię, grzbiet ręki, udo. I teraz jak myśmy to pokazali naszym ekspertem w zakresie medycyny kryminalistyki, oni odpowiedzieli od razu, przecież to jest najbardziej typowe urazy wynikające z ataku i obrony, czyli mechanizmy które następują w jakiejś konfiguracji prawda walki no albo urazu.

I teraz obowiązkiem organów wymiaru sprawiedliwości było wyjaśnienie tego. oczywiście no one mogły powstać w różnych sytuacjach ale, nie można powiedzieć żeby jak jest dowodów na ingerencji osób trzecich, nie stwierdzając w jaki sposób te urazy, w jaki mechanizmie powstały. No i teraz byśmy zaczęli te urazy analizować, zastanawiając się czy one mogą świadczyć o udziale osób trzecich, a jeżeli mogą świadczyć to w jakim mechanizmie mogło dojść.

 I teraz jeżeli państwo i sięgniecie pamięcią do różnego rodzaju filmów na przykład Ojciec Chrzestny, ale też jakiś gdzie dużo scen więzienia, jest pokazany właśnie mechanizm uduszenia. I takim najbardziej typowym mechanizmem jest to że, jedna osoba za pół ciska pętlę na szyi druga trzyma daną osobę. I teraz jeżeli wyobrazilibyśmy sobie następującą sytuację że ktoś siada na ofierze, ją przytrzymuje, no to jak w jaki sposób przytrzymuje ; ramię, ręka, czyli najbardziej symptomatyczny właśnie sposób powstanie tych obrażeń które, zostały znalezione. Krwiaki i otarcia naskórka w tych miejscach gdzie taka osoba byłaby przytrzymywana.

Druga osoba w tym momencie za pomocą jakiegoś urządzenia w tym momencie może być to prześcieradło, zaciska pętlę na szyi. Bruzda wisielcza w tym momencie byłaby najbardziej typową rzeczą. I teraz myśmy mówili tak, to jest osoba strasznie silna sportowiec czynny, jakby było trudno mu coś zrobić. No ale wyobraźmy sobie że, taka osoba śpi. Nagle zostaje obudzona w sytuacji kiedy, z jednej strony ma pętlę z drugiej strony ma kogoś na sobie, kto go unieruchamia.

“Proszę przekazać Mariuszowi Kamińskiemu pozdrowienia” – tajemniczy znajomy Kosteckiego kontaktuje się z Wyborczą.

 Jakakolwiek próba podniesienia się żeby, walczyć żeby się bronić powoduje że ta pętla się tak naprawdę zaciska, a tym samym się dusi. Po 20 sekundach taka osoba już traci oddech i staje się coraz słabsza.

I teraz to co myśmy przedstawili jest oczywiście tylko i wyłącznie hipotezą ale, w sytuacji kiedy państwo pozbawia wolności człowieka, bierze za niego odpowiedzialność a, tym samym musi wyjaśnić wszystkie hipotezy. W tej sprawie nas już pozbawiono dostępu do akt. Bo jak powiedziałem o ile na początku, prokuratura współpracowała, od momentu jak żeśmy zaczęli stawiać własny hipotezy, nagle okazało się że zgoda którą mieliśmy jest nieaktualna. Potrzebna jest nowa zgoda.

No i to jest ta sytuacja, w którym myśmy w aktach, i to jest ten element o którym, muszę tylko powiedzieć bardzo ogólnie, nie znaleźli żadnych działań które, są abecadłem śledczego jeżeli chce się jakąś sprawę wyjaśnić. Została przyjęta hipoteza o bardzo małym prawdopodobieństwie i nie są podejmowane jakiekolwiek działania, typu powtórna sekcja, powołanie zespołów niezależnych biegłych które, by tą sprawę wyjaśniły. I to są te okoliczności które są jakbym okolicznościami na dzisiaj.

Myśmy złożyli szereg wniosków dowodowych przede wszystkim w zakresie eksperckim czyli dopuszczenie, nowa sekcja biegli zespół biegłych i kryminalistów ale też szereg innych wniosków dowodowych związanych z jak gdyby z podejmowaniem działań rzeczy. W tej chwili tak naprawdę czekamy na jakąkolwiek reakcje wnioski, zostały złożone nie tylko w formie apelu w tym pewnie państwo żeście czytali bo, potrzebowaliśmy wsparcia opinii publicznej ale, przede wszystkim w formie wniosków dowodowych złożonych prokuraturze. No i w takiej sytuacji prokuratura powinna wydać postanowienie albo, o nich uwzględnieniu albo o niedopuszczeniu.

Samobójstwo mogło być upozorowane. R. Giertych i rodzina Kosteckiego ponownie apelują w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci.

 I takie postanowienie powinna uzasadnić na dzień dzisiejszy prokuratura milczy. Natomiast my czujemy się w obowiązku o tej sytuacji po pierwsze, powiadomić opinię publiczną, po drugie doprowadzić do tego żeby działania przez prokuratora w tej sprawie zostały podjęte.

Źródło : Sejm Rzeczypospolitej polskiej

To była pierwsza część przesłuchania , cześć druga

Pełnomocnik Kosteckiego, świadka w seks aferze podkarpackiej prosi o pomoc opinię publiczną – “Aby dotrzeć do prawdy w sprawie”


POLUB NAS NA FACEBOOKU


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments