Miażdżąca ocena pracy prokuratora generalnego przez Prokuratorów „Lex Super Omnia”.


Licencja CC

W dniu dzisiejszym (06 sierp) odbyła się pierwsza konferencja prasowa Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”, autorów raportu Królowie życia w prokuraturze „dobrej zmiany”. Raport opisuje prawdziwy cel reformy, który zdaniem autorów jest wymiana kadrowa prokuratorów, a nie usprawnienie jej funkcjonowania, poprawa merytorycznej pracy czy szybkości prowadzonych postępowań przygotowawczych.

W dniu dzisiejszym (06 sierp) odbyła się pierwsza konferencja prasowa Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”, autorów raportu Królowie życia w prokuraturze „dobrej zmiany”. Raport opisuje prawdziwy cel reformy, który zdaniem autorów jest

Raport przedstawia dane dotyczące realizacji ustawowych zadań prokuratury i skupia się na polityce kadrowej, stanowiącej fundament tzw. reformy prokuratury. Ujawnia szereg niepokojących zjawisk i prezentuje konformistyczne postawy części prokuratorów, najczęściej ludzi młodych, których postawy oceniamy najbardziej krytycznie.

Pierwszy raport z 2018 roku „Dobra zmiana w prokuraturze”

To już drugi raport w tej sprawie. Pierwszy złożony był w czerwcu 2018 r. Nosił nazwę „Dobra zmiana w prokuraturze”, który przedstawiał stan prokuratury po 2-letnim okresie jej funkcjonowania w strukturze władzy wykonawczej, a przede wszystkim prezentował charakter i rozmiar przebudowy kadrowej, jej cel oraz wynikające z tego konsekwencje zarówno dla samej instytucji jak i społeczeństwa.

Raport stał się wielkim sukcesem Stowarzyszenia, mimo iż jego przygotowanie łączyło się z wieloma trudnościami w pozyskiwaniu danych i informacji, a także dużym nakładem pracy. Był pierwszym dokumentem prezentującym w sposób kompleksowy konsekwencje tzw. „dobrej zmiany”
w prokuraturze, która z instytucji mającej stać na straży prawa i strzec praworządności uczyniła narzędzie w rękach rządzących do realizacji ich partykularnych interesów partyjnych.

Drugi raport 6 sierpnia 2019 Królowie życia w prokuraturze „dobrej zmiany”Drugi raport 6 sierpnia 2019

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia mając na względzie wszystkie przedstawione uwarunkowania zdecydowało o kontynuowaniu oceny funkcjonowania tzw. „dobrej zmiany” w prokuraturze.
W efekcie powstał kolejny dokument zatytułowany „Królowie życia w prokuraturze dobrej zmiany”, który przedstawia negatywne konsekwencje działalności prokuratury w sferze realizacji przez nią merytorycznych zadań, jak również ujawnia szereg patologicznych wręcz sytuacji związanych głównie z polityką kadrową stanowiącą fundament tzw. reformy prokuratury.

Wyodrębniono grupę prokuratorów pozostających w układzie towarzysko – koleżeńskim, skupionych wokół aktualnego kierownictwa prokuratury, wiernych i lojalnych, którzy zastąpili na stanowiskach kierowniczych prokuratorów niezależnych, doświadczonych i kompetentnych, z charakterem.

24 mln na kamizelki z logo M. Sprawiedliwości. Raport NIK Która Prokuratura zajmie się Prokuratorem Generalnym?

Z obserwacji ostatnich trzech lat wynika, iż tylko młodzi, niedoświadczeni prokuratorzy mają szansę na awans, czy to w postaci delegacji, czy też uzyskanego w trybie szczególnym tytułu prokuratorskiego. Pozostali, rzetelnie wykonujący swoje obowiązki służbowe, a nie będący w żadnym układzie towarzysko – koleżeńskim z przełożonymi awansu się nie doczekają, zaś ci kontestujący „dobrą zmianę” w prokuraturze mogą zostać oddelegowani do jednostki niższego rzędu, niekiedy usytuowanej na drugim krańcu Polski.

Najistotniejszym czynnikiem motywującym te osoby do wiernej służby są oczywiście korzyści materialne. Zaliczają się do nich nie tylko wyższe uposażenia z racji awansów, ale również nagrody finansowe, dodatki mieszkaniowe, wynagrodzenia za uczestnictwo w różnego rodzaju gremiach. Premie wypłacane są bez żadnego kryterium na zasadzie całkowitej dowolności i uznaniowości. Otrzymują je zazwyczaj osoby z
bliskiego kręgu Prokuratora Generalnego,
ewentualnie prokuratorzy, którzy „zasłużyli się” podjęciem oczekiwanych czynności czy decyzji.

Konferencja Prasowa

Uczestnicy konferencji omawiali ostatni raport. Reforma prokuratury polegała przede wszystkim na wymianie kadr. Sprawy w prokuraturze trwają dłużej ze wzgledu na brak doświadczenia i kompetencji nowych prokuratorów.

Kuchciński musi ujawnić kto poparł wybór sędziów KRS. Może to oznaczać kompromitację Min. Ziobry

Prokuratura w tej chwili stała się narzędziem która, jest wykorzystywana do załatwiania partykularnych interesów i do prowadzenia walki przez partie rządzącą. – mówiła Prokurator Kwiatkowska W mojej ocenie zapomniano że prokuratura i prokuratorzy w niej pracujący powinni służyć społeczeństwu interesowi społecznemu a nie partii rządzącej. Niestety środowisko prokuratorskie bardzo się podzieliło,  część prokuratorów korzystających z profitów i apanaży jest sytuacji panującej w Prokuraturze zadowolona.

Jest również ta część prokuratorów która rzeczywiście rzetelnie i sumiennie wykonuje swoje obowiązki służbowe, natomiast w tych czasach nie ma absolutnie szans na to, aby awansować dlatego że, zniesiono zarówno konkursy na wyższe stanowiska służbowe co dało prokuratorowi generalnemu bardzo dobry instrument do dowolnego kształtowania kadry orzeczniczej w prokuraturze.

Zniesiono również kadencyjność na stanowiskach szefów jednostek co pozwoliło na powołanie na te funkcje osoby bardziej spolegliwe, osoby które, nie sprzeciwią się tym przełożonym. Prokuratura w tej chwili stała się narzędziem która, jest wykorzystywana do załatwiania partykularnych interesów i do prowadzenia walki przez partie rządzącą. – mówiła Prokurator Kwiatkowska W mojej ocenie zapomniano że prokuratura i prokuratorzy w niej pracujący powinni służyć społeczeństwu interesowi społecznemu a nie partii rządzącej.

Imprezka i lans PiS za 1,3 mln z ministerstwa Ziobry. Ośmiorniczki z najwyższej półki.


POLUB NAS NA FACEBOOKU, UPRZEDŹ SWOICH ZNAJOMYCH

Exit mobile version