fbpx

Morawiecki: Brak pomocy dla przedsiębiorców to wina Unii i Senatu


1 comment, 3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Premier Morawiecki na konferencji w sprawie pomocy dla przedsiębiorców twierdzi, że wielu przedsiębiorców dostało już po 800 tys euro, rząd dałby więcej ale nie pozwalają na to przepisy Unijne, oraz opieszałość Senatu w przyjmowaniu ustaw spływających z sejmu.

Z konferencji premiera przedsiębiorcy nie dowiedzieli się niczego nowego. 10 punktów które premier ogłosił kilka dni temu zostały dziś powtórzone. Dowiedzieliśmy się natomiast jak dużo dostały już małe i średnie przedsiębiorstwa i kto jest winien że nie dostały jeszcze więcej. W Warszawie i wielu miejscach Polski trwają protesty przedsiębiorców. Dziś dowiedzą się z ust premiera, że wielu z nich dostało już po cztery miliony złotych i że dostali by więcej gdyby nie ta opieszała Komisja europejska i leniwy marszałek Grodzki.

Obrady sejmu zawieszone, ale brak ustaw to wina Senatu

Sejm nie zbierze się ponieważ Marszałek sejmu Elżbieta Witek wstrzymała obrady na 14 dni. PiS postanowił się policzyć w sprawie aborcji oraz tzw. piątki Kaczyńskiego, nie zważając na potrzebę uchwalenia pilnych rozwiań dla ratowania gospodarki.

Co mam powiedzieć? U nas jest pożar, dezorientacja. Za chwilę chorzy nie znajdą miejsc w szpitalach, rośnie liczba ofiar epidemii, a ścisłe kierownictwo zajmuje się zwierzętami i aborcją, nie przejmując się coraz większymi podziałami we własnym klubie – skomentował polityk PiS

Koalicja Obywatelska domaga się pilnego zwołania sejmu: “Polski Sejm przestał obradować, dzisiaj składamy wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, możliwie jak najszybciej, żeby zapewnić pomoc dla polskich przedsiębiorców” – powiedział Tomczyk.

Opozycja głosuje niezgodnie ze zdrowym rozsądkiem?

Premier Morawiecki zapytany o wsparcie ze strony sejmu odpowiedział :

Apelowałem do Senatu ponieważ mam całkowite wsparcie ze strony Sejmu i dziękuję wszystkim posłom, również tym posłom opozycji którzy głosują zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, głosują tak żeby pomóc polskim przedsiębiorcą , teraz chociażby jedna z ustaw została przegłosowana , już chyba 10 dni temu, dwa tygodnie temu przez Sejm i ona cały czas czeka…

Mali i średni przedsiębiorcy dostali po 4 mln. Dostali by więcej gdyby nie UE i Senat

Mówi Pan że w Senacie oczekują ważne projekty dotyczące pomocy a tymczasem w Senacie nie ma tego kluczowego projektu jest on w Sejmie, a przedsiębiorcy będą musieli czekać jeszcze 12 dni aby sejm nim się zajął. Czy w związku z tym będzie Pan apelował o przyspieszenie posiedzenia Sejmu? – Zadał pytanie dziennikarz RMF – Patryk Michalski

Tak jak powiedziałem wszystkie te instrumenty które tutaj pokazujemy one w większym stopniu zależą między innymi od postępu negocjacji z komisją Europejską, ponieważ wiele firm małych i średnich otrzymało swoją dotację już do poziomu tak zwanego de minimis. To jest 800000 €. W zaokrągleniu powiedzmy 4000000 zł i nawet jeśli mamy pieniądze, a mamy środki żeby pomagać tym firmom ale już jakaś mała lub średnia firma otrzymała pułap wsparcia właśnie na tym poziomie 4 milionów złotych 800000 €, to zgodnie z prawem europejskim nie możemy dzisiaj przeznaczyć kolejnych środków, więc pilnie negocjujemy ten element z Komisją Europejską i właśnie dlatego widzicie państwo wśród tych 10 działań antykryzysowych dla firm, takie posunięcie które dotyczy rekompensaty części kosztów stałych dla przedsiębiorców, którzy wykażą spadek obrotów do pewnego poziomu, który dyskutujemy i wy dyskutowaliśmy razem z przedsiębiorcami dzisiaj. Także ja dzisiaj nie mam żadnych tutaj obaw o to że Sejm  nie będzie pracował we właściwy sposób bo wtedy kiedy taka konieczność istnieje, to Sejm proceduje, natomiast warto by było nie czekać 20 dni 30 dni nie zwlekać z posiedzeniami Senatu, tylko dla dobra całej gospodarki od razu reagować, od razu zwoływać po posiedzenia Senatu to już powinno być zrobione 10 dni temu. Cały czas czekamy – odpowiedział premier.

Marszałek Grodzki: “jeśli Sejm będzie odraczał zwołanie obrad, zbierze się Senat i wystąpi o informację, dlaczego tak się dzieje”

Marszałek Grodzki odpowiedział premierowi na apel o nieopóźnianie prac Senatu: “Chciałbym tu powiedzieć, że jeśli Sejm uporczywie nie będzie się zbierał, to w porozumieniu z Konwentem Seniorów zwołam Senat wcześniej. Wystąpimy wtedy o informację, dlaczego to się dzieje, dlaczego opóźniane są prace nad pomocą dla branż dotkniętych COVIDEM, w tym wypadku branży turystycznej, gastronomicznej i pochodnych” – oświadczył Grodzki.

Jeśli Sejm będzie odraczał zwołanie posiedzenia i nie zajmie się przepisami dot. pomocy branżom dotkniętym skutkami pandemii, zwołamy wcześniej Senat, by zapytać premiera Mateusza Morawieckiego, dlaczego rząd opóźnia wprowadzenie pakietu pomocowego dla przedsiębiorców

Zaplanowane na 4-5 listopada posiedzenie Sejmu, z powodów epidemicznych zostało przełożone na 18-19 listopada. Według opozycji powód jest polityczny i wynika z braku większości PiS w ewentualnych głosowaniach; PiS temu oficjancie stanowczo zaprzecza, ale wystarczy posłuchać niektórych posłów w tym szczególnie byłego ministra Ardanowskiego, żeby przekonać się że czekają na wewnętrzne decyzje.

“Chciałbym, aby to jasno zabrzmiało, że my jesteśmy gotowi. Deklarowałem to zarówno w mediach społecznościowych jak i deklaruję to teraz, piłka jest po stronie Sejmu. Jeśli Sejm będzie uporczywie odraczał zwołanie posiedzenia, to my wcześniej zwołamy, mimo wszystko, Senat, by zapytać premiera o informację, dlaczego tak się dzieje” – powiedział PAP marszałek Senatu.

To wszystko wykłada na kolejną część Kogla Mogla , inaczej nie da się skomentować tego cyrku. To wszystko dzięki

 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
1 rok temu

morawiecki ty kłamco dwukrotnie skazany przez sąd wszyscy wiemy że to twoja pycha i samouwielbienie doprowadziły do tej tragedii a ty plułeś jadem na państwa unijne i grałeś im na nosie to teraz masz zapłatę a z drugiej strony jeżeli sami polacy nie umieją z tobą i całym pisem zrobić porządek to ktoś musi nam pomóc