fbpx

Morawiecki chce się wykręcić od odpowiedzialności za straty przedsiębiorców w czasie nielegalnego lock-downu.


2 Udostępnienia

Nie o dziś słyszymy, że polskie firmy zaczynają domagać się odszkodowań za lockdown – stan zamrożenia gospodarki. Szef rządu skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który ma to zablokować. Biorąc pod uwagę iż na piedestale tej instytucji usytuowana jest Julia Przyłębska – odkrycie towarzyskie prezesa PiS – możemy podejrzewać jakie zapadną rozporządzenia.

Przedsiębiorcy uważają, że lock-down był wprowadzony nielegalnie

Mateusz Morawiecki we wniosku do TK domaga się stwierdzenia niekonstytucyjności art. 417 par. 1 kodeksu cywilnego, w zakresie, w jakim pozwala sądom orzekającym o odszkodowaniu samodzielnie decydować, czy rozporządzenie było zgodne z konstytucją, czy nie. To uprawnienie sądów dotąd nie budziło kontrowersji. Teraz premier chce, by zasądzenie odszkodowania od Skarbu Państwa było możliwe dopiero po tym, jak TK stwierdzi niekonstytucyjność aktu wykonawczego.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, premier we wniosku przekonuje: “Nie ma żadnych racjonalnych podstaw, żeby rozporządzeniom odmówić domniemania zgodności z ustawą zasadniczą”.

Opinia mec. Dubois, pełnomocnika przedsiębiorców

Wniosek jest wyłącznie reakcją na skierowane przez przedsiębiorców wezwania do zapłaty za wprowadzenie bezprawnych rozporządzeń, które w czasie epidemii zakazywały lub ograniczały prowadzenie działalności gospodarczej. To pokazuje, jak instrumentalnie traktowani są przedsiębiorcy. Rada Ministrów, zamiast usiąść do stołu z tymi, którzy znaleźli się w naprawdę dramatycznej sytuacji, próbuje innymi drogami uchronić się przed wypłatą odszkodowań – mówi Dubois, który w imieniu 160 przedsiębiorców szykuje pozew zbiorowy przeciwko państwu.

Jak podaje gazeta, roszczenia tylko tej grupy opiewają na ok. 181 mln!

Ekspert z Pracodawców RP Piotr Wołejko zauważa, że “uwzględnienie wniosku premiera mogłoby utrudnić dochodzenie roszczeń przede wszystkim rodzimym firmom, które w odróżnieniu od firm zagranicznych nie mogą odwoływać się choćby do międzynarodowych sądów arbitrażowych”

Czytaj także: Dziennikarz TVP do posłanki: Zdrajczyni, sama się wyskrob. “Tak jawnego chamstwa wśród osób publicznych Polska nie widziała”


GAZETA PLUS.PL – Jesteśmy tu dla Was! Komentujcie i udostępniajcie!!!


źródło: pap.pl, crowdmedia.pl,


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments