fbpx

“Należy unikać wikłania w aktualne spory polityczne symboli świętych” Dulkiewicz pisze do Morawieckiego


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Żywię nadzieję, że wspólnie, bez niepotrzebnych sporów i ponad podziałami, uczcimy tego dnia pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte – napisała w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska napisała list do premiera Morawieckiego po tym jak Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej zapowiedział przejęcie organizacji uroczystości przez wojsko i tłumaczył to koniecznością “odpolitycznienia” obchodów. Po raz pierwszy od 21 lat miasto Gdańsk nie zorganizuje święta. W tym roku obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte ma zorganizować wojsko, czyli on sam.

“Gdańsk to miejsce dialogu, konsensusu, poszukiwania kompromisu i zgody narodowej. Chcemy być godnymi spadkobiercami tych, którzy właśnie w Gdańsku w roku 1980 wspólnie wykuwali założenia dla Porozumień Sierpniowych” – rozpoczyna swój list prezydentka. 

Dulkiewicz uważa, że należy unikać wikłania w aktualne spory polityczne symboli świętych dla wszystkich Polaków.

“Takim miejscem i takim symbolem jest Westerplatte. »Nigdy więcej wojny«

– ten wymowny cytat usytuowany na uświęconej polską krwią ziemi nie stracił na swojej aktualności i skłania nas do prowadzenia konstruktywnej i pokojowej debaty” – czytamy w liście do premiera. 

Dalej prezydentka Gdańska przypomina, że miasto organizuje obchody od 1999 r. z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i że zawsze do organizowania uroczystości zapraszani byli kombatanci, weterani, wojsko, harcerze i najważniejsze osoby w państwie.

“Zdumiał mnie wpis Ministra Obrony Narodowej”

Dulkiewicz zwraca również uwagę na wiadomość na Twitterze ministra obrony narodowej o obchodach 1 września na Westerplatte. 

“Nie sposób traktować tego twitta jako wyciągnięcia ręki do zgody, a należy postrzegać w kategorii wytyczania nowego pola konfliktu. (…) Jeszcze większym zaskoczeniem jest próba realnego wpływu i presji wywieranej przez konstytucyjnego ministra na toczące się postępowanie administracyjne (…) aktualnie trwa proces związany z realizacją specustawy dedykowanej Westerplatte. Zgodnie z jej zapisami Muzeum II Wojny Światowej złożyło wniosek o zezwolenie na realizację części inwestycji” – pisze Dulkiewicz. 

Spotkajmy się ponad podziałami

Na koniec prezydentka Gdańska ponawia zaproszenie dla premiera na uroczystości:

“Żywię nadzieję, że wspólnie, bez niepotrzebnych sporów i ponad podziałami, uczcimy tego dnia pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte oraz milionów cywilnych ofiar tej strasznej wojny. Raz jeszcze zapraszam Pana Premiera na uroczystości organizowane przez Gdańsk na Westerplatte 1 września 2020 r. Jestem otwarta na dialog i podobnej otwartości chciałabym móc oczekiwać od premiera mojej Ojczyzny oraz podległych mu współpracowników” – pisze Aleksandra Dulkiewicz. 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments