fbpx

Nie do wiary! Ziobro zmobilizuje lekarzy więzieniem. “Potrzebny system oceny lekarza”


1 comment, 5
Subksrybuj nas na Google News

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował na antenie Polsat News, że resorty zdrowia i sprawiedliwości pracują nad stworzeniem systemu odpowiedzialności lekarzy. Pojawiają się niepokojące sygnały, że rządzący mogą chcieć zabezpieczyć się stosownymi paragrafami, które w wyniku ewentualnej nieudolności służby zdrowia – mogliby wykorzystać jako środek dyscyplinujący lekarzy.

Kwestia zwiększenia odpowiedzialności lekarzy wobec swoich błędów w sztuce jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Pierwsze kroki poczyniono w Tarczy antykryzysowej 4.0, w której zawarto nowelizację art. 37a Kodeksu karnego. Zmiana ta sprawiła, że lekarz może ponosić odpowiedzialność karną do ośmiu lat więzienia za popełnienie nawet nieumyślnego błędu.

System oceny lekarza

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że nawet w najlepszych systemach “zdarzają się błędy, które niosą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia pacjentów“. Dodał też, że “zawody medyczne wiążą się z dużą odpowiedzialnością, dlatego też Ministerstwo Zdrowia wraz z resortem Zbigniewa Ziobry, pracuje nad system odpowiedzialności za błędy medyczne”.

To, co my ze swojej strony robimy, to pracujemy nad systemem odpowiedzialności za błędy medyczne. Konsultujemy go z jednej strony ze środowiskiem lekarzy, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tego systemu, z drugiej strony z Ministerstwem Sprawiedliwości, które odpowiada za zmiany w tym zakresie. Taki system nie tylko dla młodych medyków, ale dla wszystkich lekarzy powstanie w niedługim czasie – oświadczył Andrusiewicz.

Naczelna Izba Lekarska uruchomiła akcję informacyjną w związku z nowymi przepisami kodeksu karnego. Podała, że samorządy lekarskie mają zalecać lekarzom, by nie podejmowali zbędnego ryzyka.

Wprowadzenie systemu odpowiedzialności lekarzy może sprawić, że zasada ta stanie się powszechna, gdyż minimalizuje szansę na karę więzienia. Taki stan rzeczy może w przyszłości uderzyć w naszych bliskich, albo nas samych. Gdy będziemy w ciężkim stanie lekarz może podjąć decyzję o “zaprzestaniu ratowania”, ponieważ będzie bał się odpowiedzialności karnej.

źródło: gazeta.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 5

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
5
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
4
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
2
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
8
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bbc
bbc
1 rok temu

jest tylko jedno rozwiazanie…zanim nas wszystkich pan zbyszek pozamyka…my go zamknijmy w tej celi co siedzial 18 lat ten niewinny chlopak….póki nie jest za póżno