fbpx

Nieudany atak chemiczny na Facebooka! Do siedziby trafiła przesyłka z sarinem. ZDJĘCIA


Subksrybuj nas na Google News

Przesyłka z sarinem trafiła w poniedziałek do pomieszczenia na pocztę w siedzibie Facebooka w Menlo Park w Kalifornii. Paczkę wykrył system alarmowy. Menlo Park Fire District powiedział, że paczka z materiałami niebezpiecznymi znajduje się na miejscu w budynku, w którym zwykle pracuje do sześciu osób. Zarówno  NBC News Bay Area, jak  i KRON 4 , które początkowo twierdziły, że substancja mogła być sarinem, powiedziały, że żaden pracownik nie był narażony, chociaż początkowo istniały wskazania, że ​​dwie osoby mogły być. 

Straż pożarna potwierdziła, że przesyłka zawiera sarin.Trwa ewakuacja czterech budynków.

Sarin  – silnie toksyczny fosforoorganiczny związek chemiczny z grupy fosfonianów, stosowany jako bojowy środek trujący, zaliczany do grupy środków paralityczno-drgawkowych. Sarin został uzyskany w 1939 roku w Niemczech przez Gerharda Schradera i współpracowników podczas poszukiwań nowych insektycydów dla fabryki IG Farben. Nazwa pochodzi od skrótu nazwisk członków zespołu Schradera: Schrader, Ambros, Rüdiger i van der Linde. Podczas II wojny światowej środek trafił do masowej produkcji na potrzeby armii niemieckiej, nigdy jednak nie został użyty przeciwko aliantom w obawie przed wszczęciem wyniszczającej wojny chemicznej.

Nie potwierdziło się że dwie osoby są poszkodowane. Osoby te miały pracować w sortowni paczek w biurze Facebooka

Biura ewakuowane po identyfikacji podejrzanej przesyłki

Wszystkie przesyłki trafiające do siedziby firmy są maszynowo sprawdzane pod kątem niebezpiecznych substancji. System uruchomił alarm po analizie paczki.

Badane są dwie osoby, które mogły być narażone na kontakt ze środkiem paralityczno-drgawkowym. Ewakuowano jeden z budynków.

Jakie są objawy zatrucia w przypadku wchłonięcia sarinu ?

W zatruciu ostrym pierwszymi oznakami jest początkowo zwężenie źrenic, następnie ból gałki ocznej, skurcz oskrzeli połączony z kaszlem i dusznością, ból w klatce piersiowej i ślinienie się. Następnie wymioty, bóle brzucha z biegunką, bezwiedne oddawania moczu i stolca, drżenie mięśni, następnie drgawki i porażenie mięśni. W fazie końcowej ofiara zatrucia zwykle zapada w śpiączkę i dusi się w jej trakcie. Właśnie paraliż mięśni oddechowych i mięśnia sercowego jest zwykle przyczyną zgonu.

Sarinu użyto podczas ataku w tokijskim metrze 

Zamach terrorystyczny, który miał miejsce 20 marca 1995 roku, dokonany przez japońską sektę religijną Aum Shinrikyō, założoną przez Shōkō Asaharę. Podczas porannego szczytu komunikacyjnego, tuż po godzinie 7 rano, członkowie sekty rozpylili w pociągach trzech linii metra tokijskiego na stacji Kasumigaseki (dzielnica ministerstw) sarin. Na skutek ataku zginęło 12 osób, a ponad 5 tys. zostało rannych. Wielu pasażerów uczestniczyło w ratowaniu rannych. Tylko wśród personelu medycznego było 135 poszkodowanych z powodu braku sprzętu ochronnego i nieznajomości metod zwalczania sarinu. Nawet po latach wiele osób cierpi na schorzenia związane z działaniem sarinu (m.in. depresja, trudności z oddychaniem czy uszkodzenia mózgu).


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments