fbpx

Pawłowicz- wybory korespondencyjne są sprzeczne z konstytucją i tworzą groźbę skupowania głosów.


916
Subksrybuj nas na Google News

Wybory korespondencyjne są nierekonstytucyjne, ponieważ naruszają podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów. Ten tryb może sprzyjać fałszowaniu wyborów poprzez handel głosami (pakietami wyborczymi). Taką interesującą opinię zaprezentowała Krystyna Pawłowicz.

Aktualnie Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz wyraziła w 2013 r. opinię dotyczącą trybu korespondencyjnych wyborów. Pani Pawłowicz to polityk od zawsze opowiadający się po prawej stronie sceny politycznej, zawsze była stała w swoich poglądach. Miejmy nadzieję, że nic w tym względnie się nie zmieni.

Chciałam się odnieść tylko do problemu głosowania korespondencyjnego ponieważ, brew temu o czym mówił tutaj pan poseł Woźniak, jest to bardzo istotny problem konstytucyjności.

 Mianowicie projekt jest bardzo niebezpieczny dlatego że, narusza podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów, a przede wszystkim zasadę konstytucyjną bezpośredniości wyborów, oraz zasady tajności wyborów, tworząc bardzo realne zagrożenie odtajnienia głosu w drodze do wyborczego pudła i zagrożenie sfałszowania w tym czasie głosu.

Nie może tutaj być ceną na powszechność, znaczy za powszechność nie można zapłacić każdej ceny to znaczy ceny łamania innych zasad właśnie, o których mówiłam bezpośredniości tajności.

Głosowanie korespondencyjne poprzedzone jest udostępnieniem pakietu wyborczego, co oczywiście to ktoś zwróci uwagę, stworzy na pewno zjawisko handlu tymi pakietami głosami i stworzy groźby skupowania nawet w dużych ilościach, co w Polsce jest bardzo realne, dlatego że dotyczy, może te głosy skupować od tych 46% osób które zwykle nie chodzą na wybory, a za piwo albo 50 zł swój głos odstąpią i może to dotyczyć kilku do kilkunastu procent głosów co już może zaważyć na wyniku ostatecznym głosowania.

 Akt wyborczy jeśli przyjmiemy właśnie korespondencyjne głosowanie właściwie naruszy czy odbierze głosowaniu uroczysty charakter i to jest tak jak tutaj podkreślano, no właśnie święto demokracji i zbliży w taki sposób głosowania do banału przesłania pit-u drogą pocztową.

Wydłuży ten tryb korespondencyjny głosowanie i zostawi na wiele dni i spowoduje, dla czas jakby na manipulacje wynikiem wyborów i choćby z tych powodów o których tutaj mówiłam propozycje platformy są sprzeczne z konstytucją naruszają podstawowe zasady głosowania, a argument powszechności nie jest jakby najważniejszy i tutaj w możliwość manipulowania jest znacznie większa i państwo no nie możecie tego po prostu w taki sposób procedować dziękuję bardzo


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

916

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments