PILNE. Sąd nakazał przedstawienia list poparcia kandydatów do KRS. Pierwsze efekty wyroku TSUE. Polsce grozi chaos prawny niespotykany do tej pory w żadnym kraju.


Flickr - ilustracja

[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] P [/boombox_dropcap]

olitycy dobrej zmiany cieszyli się z ich daniem korzystnego dla strony rządzącej wyroku TSUE. Oto okazuje się, że ich radość była przedwczesna. Polsce grozi kolosalny chaos prawny. Wszystkie postanowienia powołanych sędziów przez nową KRS będą teraz podważane. To są tysiące spraw i orzeczeń.

W toku jednego z cywilnych postępowań odwoławczych Olsztyński Sąd Okręgowy uznał za konieczne rozstrzygniecie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do tego, aby w pierwszej instancji orzekać w tej sprawie.

Sąd Okręgowy w Olsztynie nakazał szefowi Kancelarii sejmu przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków KRS.

Według rzeczniczki Sąd Okręgowy w Olsztynie w toku postępowania w sprawie z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych o zapłatę, mając na uwadze wyrok Trybunały sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. – uznał za konieczność zbadania z urzędu nieważności tego postępowania w zakresie składu orzekającego w pierwszej instancji.

Pełna treść komunikatu Sądu Okręgowego w Olsztynie

W celu wyjaśnienia tych wątpliwości Sąd Okręgowy w Olsztynie, na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 listopada 2019 r., wydał postanowienie nakazujące Szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, o których mowa w art. 11 a i art. 11 b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie
Sądownictwa, następnie wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2018 r. w sprawie wyborów członków Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. poz. 276), oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów. Sąd nakazał przesłanie tych dokumentów do tutejszego Sądu w celu dołączenia ich do akt sprawy o sygn. IX Ca 1302/19 w terminie tygodniowym od daty doręczenia Kancelarii Sejmu odpisu wyżej wymienionego postanowienia, pod rygorem skazania na grzywnę w przypadku nieuzasadnionej odmowy przedstawienia żądanych dokumentów.

Postanowienie w tej sprawie jest prawomocne.

Kancelaria Sejmu nie publikuje list poparcia sędziów do KRS, pomimo wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), zasłaniając się zarządzeniem prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Posłanka Gasiuk-Pichowicz złożyła skargę do WSA na postanowienie prezesa UODO, podkreśliła że to sądy administracyjne sprawują kontrole działalności administracji publicznej, a nie odwrotnie.

WSA kilkakrotnie orzekał w podobnych sprawach. we wszystkich przypadkach sąd uchylił decyzje Kancelarii Sejmu o odmowie udostępnienia list poparcia kandydatów

Źródło PAP

Exit mobile version