fbpx

[PILNE] Tusk wstrzymał odbudowę pałacu Saskiego


Subksrybuj nas na Google News

Rząd PiS przekonuje od lat, że odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie to wymarzona i wyczekiwana przez Polaków inwestycja. W tym roku zorganizował “narodową zrzutkę” na odbudowę – umożliwiając odliczenie w PIT darowizny na ten cel. Jak podaje Wirtualna Polska, w całym kraju z tej możliwości skorzystało 95 osób, które wpłaciły niecałe 150 tys. zł. Tymczasem sama kampania promująca inwestycję kosztowała bagatela 3,2 mln zł. Winny Tusk?

Politycy PiS przekonują, że Pałac Saski w Warszawie musi zostać odbudowany, bo tego chce lud. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w kolejnych wystąpieniach publicznych powtarza, że decyzja o odbudowie była “długo oczekiwana” przez Polaków. A jego zastępca – Jarosław Sellin jeszcze we wrześniu br., podczas uroczystości powołania Rady Odbudowy Pałacu, mówił że to “inwestycja od lat wyczekiwana, wymarzona, żywa w sercach Polaków”.

Stowarzyszenie Saski 2018, które przez wiele lat forsowało pomysł odbudowy Pałacu i uczestniczyło w oficjalnych konsultacjach dotyczących tej inicjatywy, twierdziło, że cieszy się ona “ogromnym poparciem społecznym”, i że stowarzyszenie dostaje “bardzo dużo zapytań”, jak można ją wesprzeć finansowo. Przywołując przykłady zabytków odbudowanych po wojnie dzięki ogólnonarodowym zbiórkom – jak Zamek Królewski i pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie – stowarzyszenie postulowało, by państwo dało obywatelom szansę wsparcia odbudowy Pałacu.

Tak też się stało. W tym roku rząd zorganizował swego rodzaju “narodową zbiórkę” na ten cel. Wszystkim Polakom, którzy płacą podatki według skali podatkowej (dwadzieścia parę milionów osób) oraz rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, umożliwiono odliczenie od dochodu darowizny na odbudowę Pałacu. W formularzach PIT stworzono oddzielną rubrykę, w której można było wpisać darowiznę.

Wirtualna Polska zapytała Ministerstwo Finansów – ile osób wykazało darowizny, i ile pieniędzy łącznie wpłaciły te osoby.

“Zgodnie z danymi wynikającymi z rozliczenia podatku PIT za 2021 r. 95 podatników dokonało odliczenia darowizny przekazanej na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. e ustawy PIT, w łącznej kwocie 150 tys. zł” – odpowiedziało portalowi biuro prasowe ministerstwa.

Podsumowując: w całym kraju darowizny wpłaciło 95 osób. Łącznie przekazały na odbudowę Pałacu 150 tys. zł.

Wyższe kwoty zbierane są często podczas zbiórek prowadzonych przez prywatne osoby – choć takich wpłat w większości nie można odliczyć od podatków.

Według bardzo ostrożnych wyliczeń – sprzed skoku inflacji – odbudowa Pałacu Saskiego ma kosztować 2,453 mld zł. “Narodowa zbiórka” pokrywa niespełna 0,006 proc. tych kosztów.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urban na Wawel Kaczyński na Ukrainę
Urban na Wawel Kaczyński na Ukrainę
1 rok temu

2,453 mld zł na remont barachła do zwiedzania ? A wiecie ilu Polaków ma domy i mieszkania do remontu ? Wiecie ile domów wymaga wręcz rozbiórki i nowej budowy ? Czy PIS myśli już czterema literami przez to że patriotyzm stał się obsesją tego komunistycznego nierządu ? W dobie lawiny kryzysów PIS chce wyłudzić i wyrzucić w błoto od podatników miliardy na których jak zwykle zarobią wybrane firmy a Urząd Skarbowy zawyży wszelkie koszty aby wyłudzić jak najwyższy podatek VAT na premie i podyżki dla elity PIS. Może jeszcze podatnicy powinni zrobić zrzutkę na złote korony dla Kaczyńskiego i jego… Czytaj więcej »

Panciola
Panciola
1 rok temu

Zgoda….To kiedyś był wspaniały zabytek ale w tej chwili,w czasach gdzie mamy sytuacje bardzo grozne dlaPolski i świata należy z tym poczekać.Po co marnować pieniadze obecnie mając na uwadze znacznie potrzebniejsze sprawy….Niech to nie będzie kaprys osoby wiadomej tylko obiektywne podejście do tego..