fbpx

Piotr Żyła złotym medalistą mistrzostw świata!

1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Piotr Żyła mistrzem świata na średniej skoczni w Oberstdorfie! Reprezentant Polski prowadził po pierwszej serii konkursu z 27 lutego 2021 roku. Swój złoty medal zdobył jak Adam Małysz z najlepszych swoich czasów. Tryumf przypieczętował dalekim skokiem połączonym ze świetnym stylem. Srebro wywalczył reprezentant Niemiec Karl Geiger. Brązowy medal zdobył Słoweniec Anze Lanisek.

Norweg poza podium. Halvor Egner Granerud skończył na 4 miejscu.

Dawid Kubacki zajął 5 miejsce. Obrońca tytułu skoczył kolejno na 102 metry i 99 metrów. Halvor Egner Granerud, dominator tego sezonu , znalazł się tuż za podium. Świetny skok na 103 metry w drugiej serii zapewnił mu dopiero 4 miejsce. Powodem tego był słaby skok wynik Norwega w pierwszej serii konkursu. Odległość 99 metrów dawała mu dopiero 16 miejsce.

Złoty medal dla Piotra Żyły. Srebro i brąz dla Niemca i Słoweńca.

Piotr Żyła oddał skok na 105 metrów w pierwszej serii. To najdłuższa odległość w tym konkursie. W drugiej serii skoczył na 102,5 metra. To było mistrzowskie 1 miejsce. Srebrny medal zdobył Karl Geiger. Niemiec skoczył na odległoś na 103,5 metra w pierwszej serii oraz na 102 metry w drugiej serii. Brązowy medal wywalczył Anze Lanisek. Słoweniec skoczył na 102,5 metra oraz na 101 metrów.

Miejsce 6 zdobył Norweg Robert Johansson. Reprezentant Austrii, Michael Hayboeck, uplasował się na 7 miejscu. Na 8 miejscu konkurs zakończył Słoweniec Bor Pavlovčič. Kolejny z Norwegów, Daniel Andre Tande, uplasował się na 9 miejscu. Na 10 miejscu zakończył konkurs preprezentant Austrii Stefan Kraft. Kamil Stoch skończył konkurs na 22 miejscu. Andrzej Stękała na 30 miejscu. Klemens Murańka nie zakwalifikował się do drugiej serii. Polak zakończył zawody na 36 miejscu.

5 Polaków ze złotem mistrzostw świata w historii.

Piotr Żyła jest czwartym w historii Polakiem, który wygrał jakikolwiek indywidualny konkurs mistrzostw świata. Ten sukces osiągnęli wcześniej: Dawid Kubacki, Kamil Stoch i Adam Małysz. Za złotego medalistę mistrzostw świata uważa się również Wojciecha Fortunę. Skoczek zdobył mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku. W tamtych czasach nie rozgrywano Mistrzostw Świata. Uzyskanie tytułu Mistrza Olimpijskiego było wtedy równoznaczne ze dobyciem Mistrzostwa Świata. Tak więc Piotr Żyła jest piątym w historii polskim mistrzem świata w skokach narciarskich.