fbpx

PiS chce unieważnić wyroki TK od 2010 r. To ma być plan B jak odwołać Banasia, nawet kosztem ogromnego chaosu prawnego w Polsce.


2.7k Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News
P

is jest w stanie poświęcić porządek prawny w Polsce, aby tylko odwołać Banasia. Można się domyślać, że musi być on dla formacji rządzącej bardzo niebezpieczny jeżeli stosuje się takie środki.

To jakby strzelać do muchy z broni atomowej

Jak w tej chwili wydaje się politykom dobrej zmiany jedyną możliwością jest uchylenie uchwały sejmowej powołującej Banasia na prezesa NIK.

Jak uchylić uchwałę sejmową przez Trybunał Konstytucyjny ?

Na chwile obecną nie ma takiej możliwości ponieważ w 2016r. kiedy jeszcze na czele trybunału stał Andrzej Rzepliński, sąd konstytucyjny orzekł że nie ma kompetencji do badania uchwał podejmowanych przez Sejm w sprawach indywidualnych, gdyż nie są one aktami normatywnymi.

Sprawę skierowali do trybunału skierowali posłowie PO, chodziło o tzw. sędziów dublerów.

Trzeba więc unieważnić wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016r.

Pomysł jest diabelski i przypomina celowanie do muchy rakietą uzbrojona w broń atomową. Trzeba unieważnić wyroki TK z siedmiu lat jego pracy. Do tego ma posłużyć orzeczenie nowego neo trybunału jakoby trzech sędziów był niezasadny. Sprawa bezpośrednio dotyczy Stanisława Rymara, Pawła Tulei i Marka Zubika. Wszyscy 3 grudnia br. przeszli w stan spoczynku. To oni zostali wybrani do trybunału w 2010 r. i to ich wybór jest przed TK kwestionowany.

W ten sposób jeżeli ta akcja się powiedzie wyrok z 2016r. stałby się nieważny. Można by zatem wnieść nowy wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Sejmu w sprawie powołania Mariana Banasia na szefa NIK. Pretekstem mogą być choćby nieprawidłowości w jego oświadczeniu majątkowym. Gdyby trybunał dał zielone światło i uznał wybór za wadliwy, wówczas PiS mógłby chcieć wymienić szefa NIK. To, że w partii Jarosława Kaczyńskiego myśli się o sposobach pozbycia się Mariana Banasia, nie jest tajemnicą.

Banaś byłby odwołany a Polsce zapanowałby totalny chaos z powodu braku sporej części orzecznictwa TK przez 7 lat. Cena bardzo wysoka, ale kogo to obchodzi?

Wyroki wydane z udziałem tych trzech sędziów mogą być, po stwierdzeniu nieważności ich umocowania, uznane za nieistniejące.

Prezydentowi będzie to też na rękę, uniknie odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sprawa dotyczy wyroku, gdzie sprawozdawcą był jeden z sędziów, do których Ziobro wniósł zastrzeżenia do TK . Orzekając w tej sprawie, wyraźnie powiedział, że prezydent ma obowiązek przyjąć ślubowanie od sędziów wybranych przez Sejm . Więc dwie sprawy można by załatwić na jednym “ogniu”.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2.7k Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
3
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
13
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments