fbpx

PiS sięgnął kolejnego dna… !!! Niepełnosprawni zamiast 500 złotych dostaną 10


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] P [/boombox_dropcap]

rzez 40 dni grupa osób z niepełnosprawnościami i ich rodzice protestowali w Sejmie w sprawie poprawy świadczeń. W strajku uczestniczyła m.in.Iwona Hartwig , obecnie posłanka do Sejmu.Parlament spełnił jeden z ich postulatów – podniósł rentę socjalną z 865,03 zł do 1029,80 zł. PiS nie zgodziło się jednak na drugie żądanie, czyli dodatek rehabilitacyjny wysokości 500 zł.

Politycy PiS  długo nie chcieli pomagać niepełnosprawnym . 

Strajkujący zamiast  współczucia i pomocy  w trudnej sytuacji od przedstawicieli partii rządzącej  ,,,prorodzinnej “, niosącej na sztandarach wartości chrześcijańskie usłyszeć mogli: 

“to jest cyrk” (Bernadeta Krynicka), “wynieść protestujących i przekazać policji” (Stanisław Pięta), “trudny do zniesienia smród” (Krystyna Pawłowicz), “jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, jako zakładników” (Jacek Żalek), “zagrożenie epidemiologiczne” (Stanisław Karczewski).

Pogarda, zasłanianie niepełnosprawnych przed zagranicznymi politykami,  odcięcie niepełnosprawnych od łazienek i windy, aby uniemożliwić im umycie się i przemieszczanie, 

Władza posunęła się do metod, stosowanych wobec niepełnosprawnych  w reżimach totalitarnych  

Wobec zagrożenia dla zdrowia , przemocy ze strony strażników, protestujący  opuścili Sejm

PiS sięgnął kolejnego dna…

Później   w kampani przedwyborczej  ogłosili  że osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji dedykują swój nowy, wspaniały program socjalny “500 plus dla niepełnosprawnych”

.Dodajmy  ,ciężko wywalczony podczas strajku.

Niestety, jak to często bywa z obietnicami przedwyborczymi PiS, okazuje się, że zapowiedzi nijak mają się do rzeczywistości.

Grosze zamiast realnej pomocy

500 plus dla niepełnosprawnych- stały dodatek w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Program wystartował 1.10.2019 r.

Będzie jednak obowiązywać kryterium dochodowe!!!

Od października rozpatrywane są wnioski o wypłatę świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Tych jak na razie do ZUS i KRUS wpłynęło prawie 460 tysięcy. 38 tysięcy osób już odebrało pieniądze. Obie instytucje rozpatrzyły jak na razie około 130 tysięcy wniosków.

Około 9 tysięcy świadczeń przyznano w kwocie średnio: 449,89 zł, 349,93 zł oraz 252,38 zł. Około 7,5 tysięcy świadczeń zostało przyznanych w kwocie około 151,78 zł, z kolei prawie 5,5 tysiąca w kwocie około 54,96 zł

– podaje TVN24.

Niespełna 55 złotych z zapowiadanych 500? 

Cóż, to nie najniższa przyznana kwota. 

187 osób spośród wnioskujących, państwo wspomoże kwotą maksymalnie 10 złotych!

Świadczenie ma przysługiwać w wysokości nie wyższej niż 500 zł, zaś łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych 

nie może przekroczyć 1,6 tys. zł.

 świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które

  • ukończyły 18 lat,
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
  • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

To są wszystkie pieniądze, na jakie może liczyć osoba niepełnosprawna 

Osoby, które dzięki asystentom i samozaparciu gdzieś zarabiają jakieś niewielkie pieniądze, nie będą miały prawa do tych pieniędzy, i to tylko dlatego, że robią wszystko, by sobie jakoś radzić i nie być ciężarem dla rodziny. Podczas naszego protestu cały czas mówiliśmy o świadczeniu bez kryterium – 

mówi Jakub Hartwich, niepełnosprawny radny z Torunia i uczestnik ubiegłorocznego protestu, w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Dziś renta socjalna wynosi netto 933 złotych. Bardzo łatwo więc przekroczyć tę kwotę, bo osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mają prawo do pracy na pół etatu. Zwykle zarabiają połowę najniższej krajowej. Założenie rządu sprawi, że będą musiały wybrać – praca czy zasiłek. A ta praca to dla wielu jedyna szansa na aktywność i obecność w społeczeństwie.

Stawianie takiego warunku jest niegodne. To dyskryminacja –

dodaje Iwona Hartwich , mama Jakuba
Osoba, która zrezygnowała z pracy zawodowej, żeby opiekować się niepełnosprawnym , otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 1580 zł .To świadczenie jest rewaloryzowane, co zostało wywalczone w 2014 roku.

Tymczasem wydatki ,którym musi podołać  osoba niepełnosprawna  są  ogromne. Potrzebna jest rehabilitacja, leki, operacje, odpowiedni sprzęt ( wózek) .

Koszt utrzymania osoby niepełnosprawnej to często kilka tysięcy złotych miesięcznie. 

Po co ja żyję? Żyję po to, żeby sobie i innym zapewnić godność. I będę się kłócił, wydzierał. I w końcu mi się uda. – Jakub Hartwich.

….zamiast pomocy – niepełnosprawni zostali przez PiS po raz kolejny oszukani i upokorzeni 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Racja
Racja
4 lat temu

PIS wyżywa się na ludziach chorych i po części bezbronnych.PIS jest wrzodem na tylnej części ciała Narodu.Dla nierobów mają pieniądze ,dla chorych już nie.

bezos
bezos
Odpowiedź do  Racja
4 lat temu

Czemu pis taki niedobry?

Irena Dąbrowska
Irena Dąbrowska
4 lat temu

Autorce tekstu chciałam przekazać, że tekst jest stekiem nieprawd i manipulacji, nawet niewartych komentowania. Sprostuję tylko 2. rażące manipulacje: 187 osób (czyli promil z promila) spośród 130 tysięcy rozpatrzonych przez ZUS i KRUS wniosków otrzymało tylko 10 złotych, dlatego że otrzymują świadczenie emerytalno-rentowe w wysokości 1.590 zł miesięcznie, dochód z pracy zarobkowej osoby niepełnosprawnej nie wlicza się do uzyskania świadczenia uzupełniającego (inna sprawa czy jednomyślnie każdy lekarz orzecznik uzna taką osobę za całkowicie niesamodzielną).

Wniosek
Wniosek
4 lat temu

Jeśli walczy się o niepełnosprawnych to o wszystkich,a nie tylko o wybranych

Wniosek
Wniosek
4 lat temu

Jeśli Walczy się to o Wszystkich Niepełnosprawnych,nie tylko o wybranych

gosć
gosć
4 lat temu

NO PEWNIE PO CO MAJA DOKŁADAĆ DO NIEPEŁNOSPRAWNYCH -PRZECIEŻ Z NICH NIE MAJĄ POWIEDZMY TO TAK JESZCZE ICH OKRADAJĄ BO BIORĄ PODATEK .CO TAM REHABILITACJA .LEKI TO PRZECIEŻ NIE WAŻNE DLA TAKICH OSÓB –DAJCIE PIJAKOM CO KLEPIĄ DZIECI I DO PRACY NIE OPŁACA IM SIĘ ISĆ ONI SĄ GODNI TYCH PIENIĘDZY –MATKĄ CO URODZIŁY CZWORO DZIECI ,TA RESZTA CO DWÓJKĘ LUB TRÓJKĘ TO NIE BO TO NIE MATKI ONE NIE WSTAWAŁY DO DZIECI NIE JEŹDZIŁY PO LEKARZACH POWIEDZMY TO PO CHAMSKU ONE NIE WIEDZA CO TO JEST MACIERZYŃSTWO SA PO PROSTU ZIGNOROWANE PRZEZ PAŃSTWO –ŻENADA I JESZCZE RAZ ŻENADA .OSOBĄ… Czytaj więcej »

TEŻ CZEKAM
TEŻ CZEKAM
4 lat temu

Coś mi nie pasuje w tych rozważaniach…. Kwotą graniczną jest 1600 zł ze ŚRODKÓW PUBLICZNYCH….
Ja rozumiem to tak, że przy przyznaniu dodatku specjalnego 500+ liczy się dochód z ZUS, KRUS lub innej instytucji publicznej – MOPR, GOPS, MOPS itd… (z renty, emerytury, zasiłku socjalnego itp…) ???
Jeśli niepełnosprawny dodatkowo pracuje to przecież nie za pieniądze publiczne tylko pracodawcy… więc chyba nie mają prawa brać tych dochodów pod uwagę
OBYM SIĘ NIE MYLIŁA…

Ja 2019
Ja 2019
Odpowiedź do  TEŻ CZEKAM
4 lat temu

Dostałem, pracuje i nie biorą, po uwagę pracy, liczy się dochód z ZUS, KRUS lub innej instytucji publicznej – MOPR, GOPS, MOPS itd… (z renty, emerytury, zasiłku socjalnego itp…) Tak jak Pani napisała.

Irena Dąbrowska
Irena Dąbrowska
Odpowiedź do  TEŻ CZEKAM
4 lat temu

Słuszne spostrzeżenie. Napisałam w komentarzu (wyżej) do red.Anny Skiery Skierkowskiej, że nieprawdą jest iż dochód z pracy zarobkowej osoby niepełnosprawnej wlicza się w kwotę 1600 zł (do uzyskania świadczenia uzupełniającego). Autorka tekstu cytuje informatorów nie mających zielonego pojęcia o przepisach ustawy, a wystarczyłby jeden telefon do ministerstwa.

mmmm
mmmm
3 lat temu

Pis to gówno, wyrżnęłabym ich w pień!