fbpx

Polacy są naprawdę naiwni. Uważają, że mogą liczyć na Trumpa. Robert Kagan nie wyklucza, że w razie reelekcji Donalda Trumpa USA opuści NATO.


237
Subksrybuj nas na Google News
N

ie trudno zauważyć, że Amerykanie niechętnie i ostrożnie zwiększają swą obecność militarną w Polsce. Zwiększają , bo  jesteśmy gotowi za to słono zapłacić ! Rząd zamierza przeznaczyć 2% PKB na armię głównie na zakup amerykańskiego uzbrojenia, otrzymując niewiele poza symbolicznym wsparciem militarnym i wzniosłymi deklaracjami..

 Supermocarstwo amerykańskie nie ma stałych interesów – to, że jednego dnia zależy mu na podrażnieniu nieco rosyjskiego niedźwiedzia, nie oznacza, że wkrótce nie będzie go potrzebować jako realnego sojusznika .A na tym polu,

Czy prezydent Trump działa bezpośrednio na polecenie rosyjskich i tureckich przywódców, czy też jest świadomie ślepy na własne porażki.

 Wartość Polski dla naszego partnera zza oceanu jest zerowa.

Internetowa wersja niemieckiego tygodnika Der Spiegel Spiegel zamieszcza wywiad z Robertem Kaganem, amerykańskim naukowcem, neokonserwatystą . Robert Kagan był jednym z najważniejszych doradców republikanów. Dziś ostrzega przed Donaldem Trumpem i wzywa Polaków, by nie polegali już na USA.

Jego zdaniem jesteśmy obecnie świadkami „fundamentalnego konfliktu” pomiędzy wolnością i autorytaryzmem, nie tylko w Ameryce, lecz na całym świecie.

 „Kolejne cztery lata Trumpa będą kolejnymi czterema latami rozpadu światowego ładu” –  powiedział Kagan w wywiadzie dla „Spiegla”

 Robert Kagan nie wyklucza w razie reelekcji Donalda Trumpa wycofania się Stanów Zjednoczonych z NATO. Nazwał “zabawną” nadzieję Polaków, że w przypadku rozpadu Sojuszu mogą liczyć na prezydenta USA.

Donald Trump nasz najlepszy sojusznik.. Czy na pewno ?

Zdaniem neokonserwatywnego doradcy Europejczycy powinni wreszcie „stać się dorosłymi”.  Jak zaznaczył, trzeba jednak być niepoprawnym optymistą, żeby wierzyć w to, że bez USA Europa pozostanie stabilna i pokojowa.

“Czy ktokolwiek jeszcze wierzy, niezależnie od tego, czy Stany Zjednoczone wyjdą z NATO, czy też nie, że nasze przywiązanie do Sojuszu jest tak silne jak cztery lata temu? Uważam, że Polacy są naprawdę zabawni, ponieważ najwyraźniej myślą, że NATO może ulec rozwiązaniu, a USA będą nadal troszczyły się o ich bezpieczeństwo. Uważają, że mogą liczyć na Trumpa” – powiedział Kagan.

„Dzisiejsza Unia Europejska nie jest Unią z lat 90-tych. Wielka Brytania znajduje się w trakcie brexitu, w Europie Wschodniej rządy Polski, Czech i Węgier idą w kierunku nieliberalnym lub już tam doszły. A we Francji po kolejnych wyborach do władzy mogą dojść nacjonaliści” – powiedział Kagan.

Czy Trump ,,sprzeda” Polskę Putinowi? Czy możemy podzielić los Kurdów?

Kagan uważa, że w przypadku wyjścia USA z Europy aktualna stanie się ponownie kwestia niemiecka. „Do zakończenia II wojny światowej problemem było to, że Niemcy były zbyt duże dla Europy. Centralnym elementem powojennego ładu pokojowego w Europie były amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla sąsiadów Niemiec. Ich fundamentem była zasada, że Niemcy pod żadnym pozorem nie mogą stać się zagrożeniem” – tłumaczy amerykański analityk.

Ta sytuacja pozwoliła Niemcom na odniesienie wielkiego sukcesu gospodarczego, który nie wywoływał lęku u sąsiadów Niemiec.Po zjednoczeniu kraju Niemcy odzyskały jednak potencjał pozwalający im na stanie się najsilniejszą potęgą wojskową na kontynencie.

 “Już dziś możemy zaobserwować, że ekonomiczna dominacja Niemiec wzbudza zazdrość sąsiadów. A jeśli w dodatku wycofają się Amerykanie, to sąsiedzi Niemiec uwolnią się od NATO, a być może także od UE, i będą próbować złamać ekonomiczną hegemonię Niemiec” – powiedział “Spieglowi” Kagan.

 Ostrzegł, że taki rozwój wypadków wywoła w Niemczech złość i rozgoryczenie. “Wkrótce Niemcy słusznie zapytają: chwileczkę, my też musimy się zatroszczyć o nas samych, tak jak nasi sąsiedzi” – dodał analityk.

“Trump nie urodził się jeszcze wtedy – dlatego nie wie, że Kurdowie uczestniczyli w II wojnie”

Nie są to przewidywania dobrze wróżące Polsce ,zwłaszcza w sytuacji kiedy rząd  opiera całą politykę strategiczną  na sojuszu z USA , konfliktując  się  jednocześnie z najbliższym  sąsiadem  i sojusznikami   w NATO.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

237

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
2
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments