15
OECD i Międzynarodowy Fundusz Walutowy dają nam w prognozach pierwsze miejsce w Europie, a ta pierwsza – nawet czwarte na świecie. Polska gospodarka ma przed sobą najlepszy rok w najnowszej historii.

PiS wygrał wybory i wielu analityków ruszyło do tłumaczenia, że to kwestia szczęścia. “Trafił na dobrą koniunkturę, więc były pieniądze na wielkie programy socjalne, a przekupieni wyborcy ruszyli do głosowania” – w takim tonie jest wiele komentarzy.

Dobra koniunktura to kwestia oczywista, ale pytanie zasadnicze, jak porównać, czy gospodarka radzi sobie dobrze czy źle, bez względu na panująca akurat światową, czy regionalną koniunkturę?

Money.pl postanowił poszukać odpowiedzi, zestawiając nasz wzrost na tle świata i Europy. Sprawdziliśmy po prostu, które miejsce Polska zajmowała na świecie i w Europie w poszczególnych latach. Z tego porównania wynika, że radzimy sobie obecnie najlepiej w najnowszej historii.

OECD daje nam 4. miejsce na świecie

W tym wieku tylko raz byliśmy tak wysoko w skali świata. Ostatnie lata to powrót do dobrej sytuacji z roku 2009.

Według OECD, który monitoruje 46 największych gospodarek świata, w bieżącym roku będziemy mieć czwarte miejsce w skali wzrostu na świecie, osiągając dynamikę 4,23 proc. PKB. Przed nami mają być tylko Chiny, Indie i Indonezja.

Z racji ostatnich zamieszek po wyborach parlamentarnych ten ostatni kraj może mieć problemy z wykonaniem prognozy wzrostu 5,1 proc. Gdyby sytuacja się tam nie uspokoiła, to możemy być nawet na światowym podium.

W Europie natomiast nie mamy sobie równych. Ale w przypadku badań OECD to nie nowina, bo na pierwszym miejscu byliśmy też w 2017 roku.

Jeszcze wcześniej pierwsze miejsce zajmowaliśmy w 2009 roku, gdy cała gospodarka światowa sypała się w kryzysie finansowym. Polska była wtedy zieloną wyspą osiągając wzrost 2,8 proc. To wszystko liczby OECD.

Według MFW drugie miejsce w Europie

W zestawieniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który badaniami obejmuje więcej państw niż OECD, bo aż 194, wynika, że bieżący rok będzie najlepszy w tym wieku, jeśli porównujemy nasz wzrost do innych krajów. I nawet 2009 rok był gorszy.

Według MFW, które prognozuje nam 3,8 proc. wzrostu, będzie to 17. największy wzrost gospodarczy na świecie i drugi w Europie. Wzięliśmy tylko te prognozy, które bazowały na prawdziwych danych z 2018 roku. Szybciej od nas, poza Chinami, Indiami i Indonezją, rosnąć mają jeszcze m.in. Egipt, Wietnam, Filipiny i Senegal. W Europie wyprzedzi nas tylko czytaj dalej

POLUB NAS NA FACEBOOKU


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

15

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Redakcja

GazetaPlus - Niezależne internetowe wydawnictwo, zajmujące się bieżącymi tematami politycznymi, oraz problemami ochrony przyrody. W sprawach wiary i religii jesteśmy ateistami, lecz nie zwalczamy żadnego kościoła. Publikujemy tylko sprawdzone informacje, nie ulegamy propagandzie żadnej partii. Piszemy co myślimy przestrzegając zasad i prawa, w ramach obowiązującej jeszcze w Polsce Konstytucji.

Komentarze

Zostań redaktorem, odkryj swój talent!
Artykuł
Nasz unikalny system dodawania artykułów