fbpx

Polskie Radio gardzi testamentem legendarnego dziennikarza


5 comments, 3 Udostępnienia

Polskie Radio, podobnie jak wszystkie kanały TVP, zostało brutalnie spacyfikowane przez polityków “dobrej zmiany”. Najtragiczniejszy los spotkał Program 3. Kultowa “Trójka” zamieniła się w trujkę, którą pod względem słuchalności wyprzedziło nawet Radio Maryja. Większość wartościowych dziennikarzy tej stacji została wyrzucona lub odeszła sama, na znak protestu przeciwko upolitycznieniu rozgłośni. Jednak to jest nic przy ostatniej akcji, jaką mieliśmy okazję zaobserwować kilka dni temu. Okazało się, że podporządkowani woli polityków z Nowogrodzkiej “dziennikarze”, nie mają szacunku do testamentu zmarłej legendy, która pracowała tam przez kilkanaście lat!

Zapowiedział własną śmierć.

Tomasz Beksiński to postać, którą ludzie z młodszego pokolenia zapewne niezbyt dobrze kojarzą. Pamiętam jego osobę jak przez mgłę, byłem uczniem podstawówki, gdy odebrał sobie życie. Znałem go z felietonów w “Tylko Rock”, choć jego dorobek jest znacznie bogatszy. Beksiński był uznanym dziennikarzem muzycznym i jednocześnie tłumaczem filmów (m.in. przełożył na polski całego Bonda i Monty Pythona). Posiadał niesamowitą, jak na tamte czasy, kolekcję płyt, w jej zgromadzeniu bardzo pomogła mu sława ojca. Zdzisław Beksiński to ceniony malarz, znany na całym świecie, niestety też zmarły tragicznie. Trzeba podkreślić, że w czasach PRL zdobycie wartościowej muzyki właściwie graniczyło z cudem. W najbardziej uprzywilejowanej pozycji byli m.in. marynarze, podróżujący po świecie. Beksiński miał to szczęście, że mógł kolekcjonować płyty w zamian za pożądane obrazy ojca, dzięki czemu jego zbiory były naprawdę potężne.

Dziennikarz wychował całe pokolenie na muzyce, którą puszczał w swoich audycjach, zyskując status żywej legendy Polskiego Radia. Był bardzo szanowany przez słuchaczy, jak również artystów i środowisko. Chętnie dzielił się posiadanymi płytami, będącymi towarem deficytowym. Jego samobójcza śmierć wywołała duże poruszenie, choć trudno powiedzieć, żeby była wielkim zaskoczeniem. Beksiński miał w przeszłości kilka prób odebrania sobie życia. Wielokrotnie czuwała nad nim opatrzność i okazywały się nieskuteczne. Do czasu. Jego ostatni felieton w “Tylko Rock” sugerował chęć rozstania się ze światem i tak się właśnie stało w niedalekiej przyszłości. Zgodnie z jego testamentem, cały zbiór muzyczny miał być przeznaczony dla radiowej Trójki. Jakie musiało być zdziwienie wśród jego przyjaciół, gdy kilka dni temu, podczas jednej z audycji, rozpoczęło się rozdawanie kolekcji przypadkowym słuchaczom!

Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie słyszałem o sytuacji, kiedy tak bezczelnie zlekceważono czyjkolwiek testament. To nie jest własność “dziennikarzy”, kto im dał przyzwolenie na taką inicjatywę? Cała akcja wywołała masę negatywnych komentarzy i trudno się im dziwić. “To się w głowie nie mieści. Co to za zdziczenie obyczajów, czy to jest takie wyzwanie uszanować wolę ofiarodawcy?” – to mały fragment reakcji na opisywane zdarzenie. Nie wiem jaka była intencja – szukanie poklasku, czy próba ocieplenia wizerunku rządowej rozgłośni? W każdym razie, trochę im nie wyszło i chyba nie takiego odzewu się spodziewali.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

5 comments, 3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
10
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
1
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
4
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
14
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Banan
Banan
1 rok temu

Ale chwila. Nie rozumiem z czym jest problem. Skoro facet dobrowolnie przekazał radiu część swojego majątku, to teraz ten majątek należy do radia. Tak więc mogą oni dowolnie tym majątkiem dysponować. Czy w testamencie były jakieś zapisy dotyczące dalszego użytkowania? Bo jeśli nie, to nie widzę problemu…

Hufertykiewiczkowa
Hufertykiewiczkowa
Odpowiedź do  Banan
1 rok temu

mialo isc do radia program 3…a radio program 2 sobie przywlaszczyl i rozdysponowal wg wlasnego uznania

Aleksander
Aleksander
Odpowiedź do  Banan
1 rok temu

Jeśli nie rozumiesz, to chyba jesteś za młody i nie znałeś TB. To profanacja.

pirx
pirx
1 rok temu

w książce Weissa była informacja że płyty walają się w kartonach po budynku radia … więc może lepiej rozdać…

Egon
Egon
1 rok temu

A te fiutki, co rozdają te płyty, to się nie wstydzą? Smutasy, łapy im uschną