fbpx

Premier skłamał, mówiąc o zerowym wzroście bezrobocia?! Dane GUS wskazują, że to koniec rynku pracownika.


3 comments, 2 Udostępnienia

Premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu, podczas jednego z paneli forum zrzeszającego 200 firm, mówił o stanie polskiej gospodarki w czasach kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. Zapewniał, że nasza gospodarka ma się dobrze, a bezrobocie nie wzrasta. Był przekonywujący, jak wtedy, gdy w kampanii wyborczej mówił, że epidemia się kończy. Dane Głównego Urzędu statystycznego pokazują jednak rzeczywistość w kontrze do przekonań Morawieckiego. Czy Premier skłamał?

Premier na forum

Można powiedzieć, że wzrost bezrobocia wynosi dziś w Polsce 0 proc. W innych krajach wzrosło ono nawet o 2-3 proc. i globalny łańcuch dostaw został znacząco zachwiany. Polska jest teraz w o wiele lepszej kondycji niż inne kraje. Jest to możliwe dzięki naszej szybkiej reakcji. Jest to możliwe również dzięki naszemu hojnemu pakietowi płynnościowemu. Zareagowaliśmy na kryzys bardzo szybko a ponadto działamy cały czas. Nasz kapitał ludzki jest do tego bardzo dobrze wykwalifikowany. Dla szerszej opinii publicznej, żeby zwiększyć świadomość kryzysu i zmniejszyć poczucie kryzysu oraz sprawić, żeby więcej inwestowano, przygotowaliśmy szeroki pakiet fiskalny w oparciu o 10 procent PKB. – przekonywał.

Premierze!? Przeczytaj dane GUS!

W II kwartale tego roku po raz pierwszy od ośmiu lat w Polsce zniknęło więcej miejsc pracy niż powstało. Jak podał GUS, od kwietnia do czerwca nad Wisłą powstało 81,9 tys. miejsc pracy, czyli o ponad połowę mniej niż we wcześniejszym kwartale i o 44 proc. mniej niż w II kwartale ub.r. Jednocześnie podmioty gospodarcze zlikwidowały 93,6 tys. miejsc pracy. To o 22 proc. mniej niż w I kwartale br., ale o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dane te sugerują, że w reakcji na kryzys, firmy nie decydowały się wprawdzie na masowe zwolnienia, ale wstrzymały tworzenie nowych stanowisk. To tłumaczy, dlaczego nie doszło do znaczącego stopy bezrobocia. Na koniec II kwartału wynosiła ona 6,1 proc., w porównaniu do 5,4 proc. na koniec I kwartału.

Nie ustaliliśmy jeszcze skąd premier czerpie dane, ale te z POLSKIEGO Głównego Urzędu Statystycznego mówią dokładnie na odwrót! Wydaje się, że Mateusz Morawiecki skłamał, albo po prostu jest niewystarczająco poinformowany o stanie polskiej gospodarki.

Czytaj także: Mateusz Morawiecki: Wzrost bezrobocia na poziomie 0%. “Nie ma się czym martwić, sytuacja opanowana”


GAZETA PLUS.PL – Jesteśmy tu dla Was! Komentujcie i udostępniajcie!!!


źródło: rzeczpospolita.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 comments, 2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
6
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
1 rok temu

to nic nowego morawiecki to pierwszy łgarz na świecie on nawet jak śpi to łże

witban
witban
1 rok temu

Skłamał, bo zawsze kłamie, tak już ma.

Orpheush
Orpheush
1 rok temu

Morawiecki jak się pomyli to prawdę powie!!! Klamczuszek