fbpx

Różowe skrzyneczki obiegają Polskę. Co to jest i czemu służy?


Subksrybuj nas na Google News

Coraz więcej szkół i innym miejsc publicznych dołącza do ogólnokrajowej akcji ,,Różowe skrzyneczki’’. Polega ona na udostępnianiu tak zwanych skrzyneczek w kolorze różowym. Będą w nich darmowe artykuły higieniczne dla kobiet między innymi tampony i podpaski. Ich Fanpage na facebooku ma ponad 5900 polubień.

,,Zabiegamy o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej”. Wspieramy wszystkie osoby menstruujące w ubóstwie menstruacyjnym’’- napisali na Facebooku admini stronki.

Według serwisu Kraków.pl około 20 procent dziewczynek opuszcza zajęcia w szkole, ze względu na brak podstawowych środków higienicznych potrzebnych w czasie menstruacji. Aż 10 procent uczennic w tym czasie nie wychodzi z domu. Dlatego też powstała ta akcja, aby miesiączka nie była przeszkodą ani w edukacji, ani w życiu.

Pierwszy powiat, który przyłączył się do akcji to małopolski samorząd bocheński. Na portalu Bochnianin.pl napisano. ,, Oprócz szkół średnich, skrzyneczki pojawią się również w toaletach bursy szkolnej, czy specjalnego ośrodka, jak również w budynkach starostwa i powiatowego centrum pomocy rodzinie.’’

Fanpage na Facebooku różowej skrzyneczki pokazał mapę miejsc, w których akcja ma swoje zastosowanie. Jak widać, najwięcej miejsc z różowymi punktami jest na Dolnym Śląsku. Co nie znaczy, że reszta regionów nie ma takich punktów. Różowe skrzyneczki są nie tylko w szkołach, ale także przy przychodniach lekarskich czy nawet w galeriach handlowych.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1YBobrbTW1jNXe-bzCXe7n0FiQpK88stg&hl=pl&ll=51.42081018450836%2C19.489310318749993&z=4


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!