fbpx

Rydzyk nie wykonuje nakazu sądu. Prokuratura chce umorzyć sprawę.


Subksrybuj nas na Google News

W czerwcu do warszawskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis, na czele których stoi ojciec Tadeusz. Dziś okazuje się, że redemptoryście przyszła z pomocą prokuratura, która chce umorzyć sprawę.

Oskarżenie przeciwko Rydzykowi i Lux Veritatis wniosła Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Chodzi o sprawę, której początki sięgają 2016 roku. Sieć bezskutecznie czeka, aż fundacja redemptorysty odpowie na ich wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej jej działań finansowanych ze środków publicznych. Mimo nakazu sądu, Fundacja wciąż tego nie zrobiła – to dlatego Watchdog poszło z tą sprawą do prokuratury. Teraz Watchdog poinformowało, że proces nie dojdzie do skutku, a sprawa zostanie umorzona. Rydzykowi na pomoc przyszła bowiem prokuratura.

Zapoznając się z aktami sprawy, zawierającymi m.in. stanowiska obrońców oskarżonych, natknąłem się na nietypowe pismo prokuratury. W piśmie tym prokuratura domaga się skierowania sprawy na posiedzenie celem jego umorzenia, bowiem, mówiąc po prawniczemu, w sprawie “brak jest znamion czynu zabronionego”, czyli działania oskarżonych były w porządku – pisze w oświadczeniu sieć.

Prokuratura nie ma prawa…

Sieć Obywatelska jest jednak przekonana, że taki wniosek jest pozbawiony formalnych podstaw. W tekście wymienione są trzy argumenty.

Po pierwsze – prokurator nie złożył oświadczenia o wstąpieniu do sprawy, więc – jak zauważa Watchdog – nie służy mu przymiot strony, a więc i prawo do składania wniosków. Po drugie, argumentuje dalej stowarzyszenie, nawet gdyby prokurator złożył oświadczenie, to „jego udział w sprawie, jak wskazuje się w doktrynie, nie służy niweczeniu oskarżenia subsydiarnego, lecz korekcie własnego błędnego stanowiska wyrażonego na wcześniejszym etapie postępowania”. Po trzecie, stowarzyszenie zauważa, że uprawnienie do skierowania sprawy na posiedzenie w celu jej umorzenia posiada tylko Prezes Sądu.

Przypominamy prokuraturze, że ochrona praworządności, która jest sensem jej istnienia, nie polega na ochronie przed odpowiedzialnością karną kolegów i koleżanek Prokuratora Generalnego

Czytaj także: List Morawieckiego: 40 złotych podwyżki dla emerytów. “Zasługujecie Państwo na godne życie”

źródło: crowdmedia.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments