fbpx

“Solidarność” grozi Morawieckiemu. “Chcemy premiera z jajami. Ruszymy na Warszawę”


Subksrybuj nas na Google News

— Chcemy zobaczyć premiera z jajami, który uderzy pięścią w stół na najbliższym szczycie Rady Europejskiej i powie o zawieszeniu systemu ETS — zadeklarował w rozmowie z Onetem Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności”. Związkowcy żądają obniżenia cen energii i stawiają rządowi ultimatum. — Jeżeli nasze postulaty nie zostaną spełnione, to jesień będzie gorąca, pójdziemy na Warszawę — zapowiada Kolorz.

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej “S” mówi, że decyzja regionu jest autonomiczna, ale nie wyklucza, że do akcji przyłączą się wkrótce związkowcy z innych części kraju.

Ktoś musiał zacząć. U nas wszystkie problemy wynikające z inflacji i wysokich cen energii skupiają się jak w soczewce. Mamy coraz więcej zgłoszeń o zagrożeniach ograniczenia produkcji od hut przez przemysł samochodowy do przysłowiowego piekarza. Jako “Solidarność” nie możemy stać z boku, jesteśmy od tego, żeby być blisko ludzi — mówi Onetowi.

Kolorz krytycznie ocenia dotychczasowe próby wyhamowania inflacji. Stwierdza, że “jednorazówki”, które proponuje rząd, są tylko pudrowaniem problemu. W jego ocenie systemy rekompensat są krótkowzroczne i nie pozwalają na planowanie w perspektywie długofalowej.

Chleb kupujemy na kromki, a węgiel na kilogramy, sytuacja nie jest optymistyczna. To jest spowodowane przede wszystkim tym, że przedsiębiorstwa dostają coraz wyższe rachunki za energię, czasem o 300-400 proc. Dlatego domagamy się realizacji trzech postulatów, które obniżą najbardziej inflacyjny czynnik, którym jest cena energii — dodaje Kolorz.

“Sprawdzam” dla premiera Morawieckiego

Szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności” wskazuje, że najważniejszym postulatem jest likwidacja obligo giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży całej wyprodukowanej energii na giełdzie. To może pozwolić obniżyć cenę energii nawet o połowę. Drugi postulat dotyczy złożenia przez polski rząd oficjalnego wniosku o zawieszenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, który realnie zwiększa koszty produkcji w branżach energochłonnych i w ciepłownictwie.

— To jest nasze “sprawdzam” dla premiera Morawieckiego, który mówi o reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, ale niewiele robi. Chcemy zobaczyć premiera z jajami, który uderzy pięścią w stół na najbliższym szczycie Rady Europejskiej i powie o zawieszeniu systemu ETS — mówi w rozmowie z Onetem szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności”.

— Trudne czasy wymagają podejmowania nadzwyczajnych decyzji. Tych decyzji ze strony polskiego rządu nie ma. Klasa polityczna jest coraz bardziej zamotana, PiS przestał słuchać ludzi, a rząd odleciał. To dla nas ostatni czas na reakcję — uważa Kolorz.

— Czy rząd podejmie rękawicę? Jeżeli nie, to jesień będzie gorąca. Jeśli to połowy października nie będzie realizacji naszych żądań, to pierwsza manifestacja odbędzie się w Katowicach pod oknami urzędu wojewódzkiego, a jeśli nic się nie ruszy, to pójdziemy na Warszawę — zapowiada.

Jak wynika z sondażu United Surveys dla “Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, Polacy uważają, że inflacja wzrosła w ciągu roku średnio o 39 proc. To ponad dwa razy więcej niż oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego, który w sierpniu przekazał, że ceny towarów i usług wzrosły o 16,1 proc. Szacunki znacząco różnią się w zależności od preferencji politycznych. Inflacja jest niższa dla wyborców PiS.

źródło: onet.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Morawiecki ojciec Polskiej komuny
Morawiecki ojciec Polskiej komuny
1 rok temu

Jeśli ktoś jeszcze nie zauważył otumaniony medialną papką propagandową PIS to czas najwyższy sie obudzić. Polski rząd składa się obecnie z niedoszłych reformatorów dobrej zmiany i dobrostanu a zwłaszcza trzech ojców chrzestnych Polskiej komuny lub jak tko woli Nowej Komuny. Polska jest zarządzana przez komunistycznych złodziei którzy dokonują rozbioru Polski. Zwracam się do obywateli Polskich z apelem aby przez chwilę się zastanwili zwłaszcza ojcowie gospodarze i matki na które coraz częściej spada ciężar wychowania i utrzymania rodziny. Weźmy więc klasyczny przykład przeciętnej średnio i nisko zamożnej rodziny. Każdy ojciec lub każda matka na których spoczywa odpowiedzialność za rodzinę i ponoszenie… Czytaj więcej »