Strajk Kobiet zapowiada potężne manifestacje w Polsce “Dość systemu, w którym przemoc to nasza codzienność”


1 comment, 15
Subksrybuj nas na Google News

Zbigniew Ziobro złożył wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Strajk Kobiet zapowiada wielotysięczne manifestacje w Polsce, oraz działania na arenie międzynarodowej jeśli rząd konwencję wypowie.

Minister Sprawiedliwości twierdzi że polskie prawo wystarczająco chroni praw kobiet i dzieci. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez organizacje kobiece to nie jest do końca prawda. Dane rządowe mówią o blisko 100 tys. spraw w których występują ofiary przemocy, podczas gdy niezależne instytucje maja ich zarejestrowanych ok 800 tys. Niepokojące są również dane o rosnącej ilości umarzanych spraw. Nic nie stoi wiec na przeszkodzie aby kobiety dysponowały dodatkowymi środkami prawnymi.

Minister Ziobro i Minister Rodziny twierdzą, że konwencję antyprzemocową trzeba wymówić ponieważ dopatrzyli się w niej elementów ideologicznych.

Polski rząd nie lubi pozarządowych organizacji służących pomocą zwykłym obywatelom.

Od początku rządów PiS słyszymy o kolejnych organizacjach z wieloletnim doświadczeniem, którym odebrano finansowanie rządowe. Pieniądze natomiast rozpływają się w nowo tworzonych instytucjach nie mających pojęcia o pomocy społecznej, nie rzadko powiązanych z działaczami dobrej zmiany. W białych rękawiczkach PiS pozbawia pomocy której rząd nie jest w stanie sam zapewnić. Kuriozalnym było wyłączenie telefonu zaufania dla dzieci.

Mając wiedzę o tym, co się wydarzyło od czasu objęcia władzy przez PiS, plan wypowiedzenia konwencji jawi się jako logiczna kontynuacja precyzyjnego planu. Ten plan to sprowadzenie kobiet do roli podręcznych. Rodzić, milczeć, siedzieć w domu.

Plan wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej przez polskie władze jest skandaliczny, bo wypowiedzenie konwencji realnie zagraża kobietom, a także dzieciom. W ubiegły piątek wyszłyśmy na ulice i w całej Polsce (blisko 30 miastach) protestowałyśmy przeciwko wypowiedzeniu konwencji. Na tym nie poprzestajemy. Będziemy dalej działać. Jako Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, która zrzesza ponad 100 organizacji i grup nieformalnych, wysyłamy w tym tygodniu apel do instytucji unijnych o większą aktywność w obszarze zapobiegania przemocy i skuteczniejszej ochrony kobiet i dzieci. Apelujemy o niezwłoczną ratyfikację konwencji antyprzemocowej przez państwa członkowskie EU, jak również o przystąpienie UE do konwencji. – powiedziała – Aleksandra Magryta, koordynatorka Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem

Unio Europejska- Czas przestać “wyrażać zaniepokojenie” i czas zacząć działać

Marta Lempart liderka Strajku Kobiet dodaje: Na poziomie instytucji UE: wyraźny postulat powiązania funduszy europejskich z praworządnością i finansowy plan B dla zapewnienia działania obywatelskiego w krajach naruszających prawa człowieka. Na poziomie społeczeństwa obywatelskiego – domaganie się, żeby instytucje przestały “wyrażać zaniepokojenie” i zaczęły działać, oraz koordynacja międzynarodowych akcji solidarnościowych w momencie trafienia na polską Radę Ministrów lub do polskiego parlamentu projektu ustawy o wyrażeniu zgody na wypowiedzenie konwencji. Mówi także, że Ogólnopolski Strajk Kobiet rusza z Instytutem Ochrony Praw Człowieka, który będzie się zajmował usiłowaniem legalizacji przemocy domowej w Polsce w wydaniu PiS i Ordo Iuris zarówno od strony prawnej, jak i śledczej – w aspektach wpływu grup fundamentalistów na stanowienie w Polsce prawa.

Prof. Zoll: Konwencja stambulska to nie atak na chrześcijaństwo. Jej przyjęcie nie było niczym złym

Cała awantura wokół konwencji ma charakter czysto polityczny. Myślę, że część polityków o wyraźnie konserwatywnym spojrzeniu używa tej kwestii instrumentalnie, jako zasłony dla innych problemów, z którymi zmagają się rządzący. Sam zaliczam się do konserwatystów, ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby w tym momencie, po doświadczeniach ostatnich 5 lat, wyciągać ten problem i czynić z niego oś konfliktu politycznego w Polsce.

Co innego nieprzystąpienie do konwencji, a co innego wycofanie się z niej. To byłby bardzo poważny i niepokojący sygnał polityczny, który dawałby podstawy do posądzania Polski o chęć osłabiania ochrony kobiet przed przemocą. Oczywiście nie jest prawdą, jak twierdzą niektórzy krytycy stanowiska rządu, że wystąpienie z konwencji antyprzemocowej oznacza „legalizację przemocy domowej”. Jest faktem, że w ostatnich latach ochrona pozycji kobiety w przepisach prawa karnego została wzmocniona – zaostrzone zostały kary, przyjęto też procedury służące ochronie ofiary przemocy. Nie byłbym też w stanie wskazać orzeczenia sądowego, które nie oceniałoby jednoznacznie zachowania przemocowego…

Źródła Gazeta Wyborcza , Gazeta Prawna, Onet.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 15

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
1
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
17
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro
4 miesięcy temu

muszę wypowiedzieć konwencję, żeby uniknąć kontroli międzynarodowej