fbpx

Syria.Listy z wojny,która się nie skończyła . List 3 . Nasze życie jest jak śmierć

Dar boski dla Assada..sojusz lwa z niedźwiedziem. Assad i Putin


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] Z [/boombox_dropcap]

abijanie i zamykanie wracających do kraju sunnitów, odbieranie im ziemi i sprzedawanie jej szyickim zausznikom – syryjski prezydent chce w ten sposób,  na zawsze podporządkować sobie zbuntowane regiony.

Wielki portret prezydenta Baszara al-Asada na starym mieście w Aleppo, niegdyś najbogatszym i największym mieście Syrii, 27 września 2019 r. (Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo)

Syria.Listy z wojny , która się nie skończyła. List 2. Chłopiec i lew

To prawda. Na tej wojnie straciliśmy kwiat naszej młodzieży i infrastrukturę. Ale przecież dostaliśmy coś w zamian! Zdrowsze, bardziej spójne społeczeństwo. A przecież właśnie jednolitość wiary, poglądów, tradycji i obyczajów jest najpewniejszą podstawą narodowej jedności. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy mamy być identyczni, ale że powinniśmy wzajemnie się uzupełniać, tworząc jeden, spójny naród – 

słowa Baszara al-Asada muszą wywołać dreszcze u każdego, kto choć trochę zna historię.

Jeden, spójny naród Asada…

Mohamed Al Shami, torturowany przez trzy lata w więzieniu Assada wSaydnaya, za odmowę zastrzelenia cywilów.

Syria. Listy z wojny, która się nie skończyła. Fotoreportaż TYLKO DLA DOROSŁYCH

Mordowanie sunnitow, przy czynnym poparciu Rosji i Iranu.Czystki etniczne ,zabieranie własnosci.Przeraża zupelnie bierna postawa Europy ,poza nic nie znaczacymi deklaracjami.

Zabijanie ludnosci cywilnej gazem..

Zdjęcia dzieci , z których ochotnicy syryjskiej obrony cywilnej zdarli ubrania i spłukują ich nagie ciała wodą ze strażackiego węża, by zmyć resztki trującego gazu. Widok zatrutych dzieci, którym w szpitalu lekarze podają tlen”

Obozy koncentracyjne gdzie trzymani sa sunnici.Uciekający w panice syryjscy chrzescijanie…To wstrząsajacy opis tragedii niewinnych ludzi. 

13 października 2019 r.  cztery zbombardowane szpitale

Donald Trump nasz najlepszy sojusznik.. Czy na pewno ?

Rosyjskie siły powietrzne wielokrotnie bombardowały szpitale w Syrii, aby zmiażdżyć ostatnie ośrodki oporu wobec prezydenta Baszara al-Assada, zgodnie z dochodzeniem przeprowadzonym przez New York Times.

Analiza wcześniej nieopublikowanych nagrań radiowych rosyjskich sił powietrznych, dzienników zwiadowców samolotów i relacji świadków pozwoliła „Timesowi” na śledzenie bombardowań czterech szpitali w ciągu zaledwie 12 godzin w maju i powiązanie rosyjskich pilotów z każdym z nich.

12-godzinny okres rozpoczynający się 5 maja to niewielki wycinek wojny powietrznej w Syrii, ale jest to mikrokosmos czteroletniej rosyjskiej interwencji wojskowej w wojnie domowej w Syrii.  

„Zdrada pozostawia gorzki smak”: Kurdowie rozpoczęli walkę na śmierć i życie

Rosja od dawna jest oskarżana o przeprowadzanie systematycznych ataków na szpitale i kliniki na obszarach przetrzymywanych przez rebeliantów w ramach strategii mającej pomóc Assadowi w zapewnieniu zwycięstwa w ośmioletniej wojnie.

Pierwsza seria nalotów miała miejsce 30 września 2015 r. 

na obszarach wokół miast Homs i Hama.Rosyjskie samoloty wojenne zaatakowały pozycje rebeliantów w al-Rastanie, Talbiseh i Zafaraniya w prowincji Homs; Al-Tilol al-Hmer w prowincji Quneitra; Aydoun, na obrzeżach miasta Salamiyah; Deer Foul, pomiędzy Hama i Homs. Łącznie wykonano 20 lotów

Syria. Listy z wojny, która się nie skończyła. Fotoreportaż TYLKO DLA DOROSŁYCH

.Rosyjskie ataki lotnicze przeprowadzone w środę w zachodniej Syrii spowodowały 36 ofiar wśród ludności cywilnej, 

-powiedział Khaled Khoja, szef Syryjskiej Koalicji Narodowej z siedzibą w Turcji.

Wszystkie cele dzisiejszego rosyjskiego nalotu na północne Homs były cywilne”; –

oświadczył Khoja na Twitterze.

Działacze w syryjskich prowincjach Hama i Homs powiedzieli Agencji Anadolu, że naloty samolotów rosyjskich na tereny opanowane przez opozycję spowodowały znacznie większe szkody niż te, które przeprowadzają syryjskie samoloty.

Pod koniec lutego 2016 r. rosyjskie siły powietrzne przeprowadzały codziennie około 60 ataków powietrznych.Do czasu wycofania “głównej części”; swoich sił w połowie marca, Rosja przeprowadziła ponad 9 tys. operacji w ciągu pięciu i pół miesiąca, pomagając jednocześnie armii syryjskiej w zdobyciu 400 miast i 10 tys. kilometrów kwadratowych terytorium . 

Syria.Listy z wojny , która się nie skończyła. List 2. Chłopiec i lew

W styczniu 2016 roku, kilka miesięcy po zaangażowaniu Rosji w Syrii, dyplomata Ranjit Gupta napisał w artykule opublikowanym przez The Commonwealth Journal of International Affairs,

(…) rosyjskie wzmocnienie było  “darem boskim” dla Assada, znacznie wzmacniając morale reżimu i jego sił zbrojnych”

 Gupta kontynuował :Dzięki solidnej osłonie powietrznej zapewnianej przez rosyjskie siły powietrzne Assada mogą rozpocząć wyzwalanie i utrzymywanie terytorium, szczególnie w niezwykle ważnym strategicznie korytarzu łączącym Damaszek i Aleppo. Rosyjska pomoc zapewnia wojsku Assada wyraźne możliwości odzyskania przewagi w konflikcie, szczególnie w północno-zachodniej i zachodniej Syrii.

Bilans  śmierci

Na terenach północno zachodniej Syrii, mieszka ponad 3 miliony ludności cywilnej, około 1 milion dzieci. Są to również ludzie, którzy zostali wysiedleni z oblężonych miast: Homs, Aleppo, Ghouty, Damaszku, Doumy. Region ten przypomina wielkie getto, systematycznie bombardowane przez Rosję i armię reżimu.

 Wśród ludzi znajdują się również grupy terrorystyczne i bojówki wpuszczone przez prezydenta w celu robienia zamachów, aresztowania działaczy opozycji i dziennikarzy.

 Jakość życia ludności cywilnej najlepiej jest zawarte w słowach Syryjczyków: ” Nasze życie jest jak śmierć “.

 Podopieczni fundacji słyszą ryk lecących samolotów, chowają się do piwnic i schronów, zatykają dzieciom uszy. Są przypadki, gdy ze strachu spowodowanego tym dźwiękiem pękają serca. 

To nie była kula. Ani bomba.
To pękło serce.
Dziewczynka miała 13 lat. Umarła  rano 15 lipca  na atak serca słysząc dźwięk bombardowania na południe od Aleppo.

Mamy kalekie dzieci i dorosłych, którzy  zostali ranni podczas oblężenia miast, bądź już w miejscu wygnania. Dzieci są chore na przewlekłe choroby. Jeśli nie dostaną lekarstw to umrą.

 Tak jak Jaśminka. Ma tylko 3 lata i wadę serca, defekt przegrody komorowej serca, która wymaga operacji. W każdym miesiącu cena lekarstwa, które podtrzymuje jej życie wynosi 300$…
Konieczna jest operacja…

Rodziny, którym pomaga fundacja znajdują się w tragicznych sytuacjach. Na przykład: 6 sierot, ich rodzice zginęli w Aleppo. Zostali z dziadkiem bez nóg i babcią. Niedawno dziadek Hassan umarł. 8 lat to wiek wielu naszych dzieci. Nigdy nie poznały normalnego życia. Urodziły się i żyją w ciągłej strefie bombardowań i walki o przetrwanie.

Syria.Listy z wojny , która się nie skończyła. List 2. Chłopiec i lew

Nasze dzieci i ich rodziny są uchodźcami.
Mieszkają w wynajmowanych domach lub w prowizorycznych namiotach.
Uciekając przed śmiercią zostawili cały dorobek życia. Z rodzinnych domów lub z ich ruin wyszli tylko z tym, co mogli wziąć w ręce.
Zostawili groby dzieci, rodzeństwa, rodziców, przyjaciół
Podczas oblężenia byli świadkami ludobójstwa. Zbierali szczątki bliskich, ratowali rannych i wyciągali ludzi z gruzów zbombardowanych domów.
Ich życie jest cały czas zagrożone.
W północnej Syrii trwają bombardowania ludności cywilnej.
My jesteśmy po to, aby im pomagać.

Pod opieką fundacji jest szkoła-centrum terapii dla dzieci.
 70 rodzin, które mieszkają w wynajmowanych domach,
100 rodzin w obozie.
http://www.swiatlodlasyrii.org.pl

Nr konta fundacji ” Światło dla Syrii”, na które gorąco prosimy o wpłaty:
PKO Bank Polski
13 1020 2906 0000 1302 0393 8784
Kod Swift PKO BP:
BPKOPLPW


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments