class=”class-name”] W [/boombox_dropcap]
ciągu 27. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,1 mld PLN. W zeszłym roku Orkiestra Jurka Owsiaka zebrała rekordowe 176 mln złotych, a w tym roku na liczniku wydarzenia jest już ponad 6 mln PLN. WOŚP można wspierać także bezgotówkowo – zarówno w terminalach u wolontariuszy, jak i bez wychodzenia z domu.28. Finał WOŚP odbędzie się w najbliższy weekend i doskonale wiedzą o tym oszuści, którzy starają się wykorzystać akcję do własnych celów. Jak co roku, finał WOŚP jest doskonałą pożywką dla wszelkiej maści cyberprzestępców, który żerują na naiwności i niewiedzy pragnących okazać wsparcie Polaków.
Cyberprzestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości, gdzie zachęcają do uiszczania wpłat. Te oczywiście nie trafiają na konta WOŚP.
Cyberprzestępcy nie próżnują i starają się skorzystać z okazji, jaką jest zbliżający się 28. Finał WOŚP, który odbędzie się 12 stycznia. Na początku roku oszuści zaczęli wysyłać fałszywe wiadomości, w których zachęcają do zaoferowania pomocy w akcji, ale tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
Wiadomość rozsyłana przez cyberprzestępców widoczna jest poniżej. Widzimy tutaj zachętę do wpłacenia darowizny poprzez stronę wosp.online. Nie jest to jednak oficjalna witryna Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Została stworzona przez oszustów i pod żadnym pozorem nie powinniście w tym miejscu uiszczać żadnych opłat.
– W internecie pojawiły się już strony podszywające się pod WOŚP. Chcą one wyłudzić pieniądze przy użyciu łudząco podobnej strony do oficjalnej. Pamiętajcie, sprawdzajcie czy link, w który klikacie, kończy się na WOSP.ORG.PL (na zdjęciu wiadomość z próbą oszustwa)
– czytamy na facebookowym profilu WOŚP Olsztyn.
O zagrożeniu informuje też CERT Orange Polska, jednostka reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego. Oszuści rozsyłają SMSy do członków wszystkich sieci komórkowych od 1 stycznia bieżącego roku. Wiadomości napisane bez polskich znaków zawierają apel o wpłacanie datków na rzecz 28. Finału WOŚP. W treści komunikatu widnieje pozornie tylko bezpieczny link z prefiksem https, który kieruje do domeny .online.
Rzecz jasna witryna wosp.online nie ma niczego wspólnego z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i jest to strona wyłudzająca informacje. Domena została już zablokowana przez aplikację CyberTarcza chroniącą klientów sieci Orange, ale przed przejściem na witrynę nie ostrzegają inne sieci. Cyberprzestępcy w swoich komunikatach mogą posługiwać się także innymi adresami.
Miejcie się na baczności.
Możemy się domyślać, że w najbliższych dniach oszuści będą próbować wykorzystać na różne sposoby zbliżający się 28. Finał WOŚP. Fałszywych wiadomości zapewne będzie więcej i cyberprzestępcy będą starali się okradać rodaków z pieniędzy, którzy będą myśleli, że przelewają kwoty w słusznym celu.
Jak wesprzeć WOŚP?
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie zbierała środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra skupi się przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.
Jeśli chcecie wesprzeć WOŚP najbezpieczniej będzie sprawdzić dostępne formy wsparcia na oficjalnej witrynie wosp.org.pl lub wpłacić pieniądze bezpośrednio do puszki osób kwestujących 12 stycznia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby spróbować szczęścia w aukcjach WOŚP, w których weźmiecie udział poprzez dedykowany serwis przygotowany przez Allegro pod adresem aukcje.wosp.org.pl.
Prawdziwą stroną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest www.wosp.org.pl. Jeśli chcecie wspomóc akcję, to wpłaty online powinniście dokonywać w tym miejscu. Wszystkie akceptowalne przez fundację metody wsparcia opisano na stronie wspieraj.wosp.org.pl.