W Polsce możesz bić, napadać, okradać obywatela, pod warunkiem, że będzie on pod wpływem alkoholu i nic ci wtedy nie grozi. Felieton Albina


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Policja w Krakowie odmawia przyjmowania zawiadomień o popełnieniu przestępstwa od osób będących pod wpływem alkoholu. Zaleca im się iść do domu, wytrzeźwieć i zgłosić..następnego dnia po wytrzeźwieniu.

RURKĄ GO

Dwa przykłady:
Młoda para,chłopak i dziewczyna pobici pod klubem gejowskim, na który napadła grupka “patriotów”. Chłopak pobity dość ciężko przedmiotem przypominającym rurkę, pogotowie, szwy i w konsekwencji zgłoszenie na policję…a policja-proszę iść do domu i wytrzeźwieć, a potem zgłosić, najlepiej na drugi dzień , państwo są “pod wpływem” i zgłoszenia nie przyjmiemy.
Gdy o tym usłyszałem, sądziłem że to pomyłka, jakieś przekłamanie, ale niedługo po tym, być może ci sami “patrioci” pobili Ukraińca, rozmawiającego na ulicy (o zgrozo) po rosyjsku, a to jak wiadomo w Polsce nie przechodzi, a więc “bęcki” i policja znowu odmówiła przyjęcia zgłoszenia o przestępstwie, bo …Ukrainiec był “pod wpływem” i jak wyżej, odesłany do domu,aby (jak się nie zniechęci) zgłosił pobicie następnego dnia.

Ukrainiec jednak nie zgłosił następnego dnia policji tylko..do mediów, a media (te podłe media) zamiast cicho siedzieć, pojechały na policję i zapytały czy to prawda, że policja odmawia przyjęcia zgłoszenia przestępstwa od osób “po wpływem”. I wiecie co, taki “ktoś” w mundurze policjanta potwierdził, powiedział do kamery, na całą Polskę, że tak właśnie było.
Nie słyszałem, aby rzecznik policji, czy komendant główny to tego się odnieśli, aby odnieśli się do…produkowania własnego prawa przez policje, bo tym były te odmowy.

Prawo stanowi:

Organy ścigania (Policja, prokurator), są zobowiązane do przyjęcia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, co oznacza, że bez wyjątku, zawsze muszą sprawę zbadać i sprawdzić.

Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie Policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie.
Sad Administracyjny wydał w tym temacie wyrok, który min. zawiera:

W przypadku zgłoszenia się osoby, która nie ma pełnego rozeznania co do przedsiębranych czynności (np po alkoholu,narkotykach) – treść przekazanych informacji dokumentuje się w notatce urzędowej. Jeśli zakres informacji na to pozwala, przeprowadza się niezwłocznie czynności zmierzające do potwierdzenia zdarzenia, a gdy jest to konieczne do zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, należy przeprowadzić czynności, o których mowa w art. 308 k.p.k.

Jak z tego wynika, policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i co najmniej sprawdzić, tym bardziej, jeżeli zawiadamia osoba poszkodowana, a podjęcie natychmiastowych czynności może pomóc ująć sprawce “od razu”.

Proszę nie mylić zawiadomienia o przestępstwie, składanego przez osobę “pod wpływem”, z przyjmowaniem zeznań od świadków czy podejrzanych, będących “pod wpływem”, bo to zupełnie inna bajka.
AlbinB.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments