fbpx

“Wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Świerzyński ukradł piosenkę harcerzom? “Chamski wybryk”


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Sławek Świerzyński z Bayer Full ewidentnie ma ostatnio pod górkę. Całkiem niedawno autor piosenki „Tawerna pod Pijaną Zgrają” oskarżył go o bezprawne, wieloletnie wykorzystywanie swojego utworu, a sprawa trwa w sądzie. To jednak nie koniec kłopotów Świerzyńskiego, bo okazuje się, że są jeszcze inni, którym rzekomo podkradziono autorskie dzieła.

„Wszyscy Polacy” Bayer Full wciąż jest piosenką znaną wśród większości rodaków. Od lat wybrzmiewa ona na koncertach, libacjach, weselach, biesiadach i przy ogniskach. Tymczasem, wygląda na to, że w rzeczywistości ten hit to piosenka „Harcerska rodzina” i nie skomponował jej gwiazdor Świerzyński.

Piosenka popularna była na obozach harcerskich i w oryginale wykonywana przez zespół harcerski Gawęda. W lipcu 1972 roku stworzył ją Mariusz Gabrych, który w jednym z wywiadów powiedział, że dowiedział się, iż jego piosenka jest wykorzystywana przez Bayer Full. W 2015 roku miał donieść mu o tym kolega Marian.

Dlaczego więc nie było reakcji, skoro hit popularny był już na początku lat 90?

“Mariusz nigdy nie podpisywał się pod tą piosenką, ponieważ byliśmy harcerzami z krwi i kości. To była piosenka dla harcerzy i to nas zupełnie nie oburzało. Problem powstał wtedy, gdy ktoś zawłaszczył sobie coś, co było harcerskie” – powiedział przyjaciel autora Janusz Kuczborski.

“Wiedziałem wtedy, że do ZAiKS-u zgłaszają się pan Poznakowski, pani Rodowicz, pan Krajewski, a nie taki krasnoludek, jak ja. W dodatku niepełnoletni – twierdzi autor piosenki.”

Kuczborski twierdzi, że nastąpiła „chamska kradzież” i „ukradziono mu kawałek życia”. Gabrych wytoczył sprawę liderowi Bayer Full, jednak pierwsza rozprawa nie została doprowadzona do końca ze względów finansowych. Autor piosenki nie był w stanie zapłacić kosztów sądowych.Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments