[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] S [/boombox_dropcap]
ejm IX kadencji rozpoczął prace, na pierwszym posiedzeniu posłowie złożyli ślubowanie. 27 posłow nie skorzystało w swoim sejmowym ślubowaniu z formuły „tak mi dopomóż Bóg”. Na inauguracyjnym posiedzeniu nie zabrakło znaczących symboli, gestów i rekwizytów, które mieli przy sobie członkowie Sejmu.
Podczas ślubowania poselskiego Anita Sowińska posłanka z Lewicy trzymała nad głową szalik z hasłem “Konstytucja”. Z kolei Magdalena Filiks z KO poselskie ślubowanie złożyła trzymając w dłoni egzemplarz ustawy zasadniczej , zaś ubrana była w jedną ze sławnych koszulek z napisem Konstytucja.
To pierwsze posiedzenie było debiutem wielu posłów. Jedną z nowych twarzy w Sejmie jest Klaudia Jachira. W ironicznym stylu skomentowała inauguracyjne obrady..
“Bogoojczyźniane misterium”.
,,Pierwsza część posiedzenia: bogoojczyźniane misterium. Witanie księży, ciągłe odniesienia do religii przez Prezydenta i Marszałka Seniora, modły.
..oraz chaos. Przerwa się wydłuża, nie wiemy, do kiedy będzie trwało posiedzenie – może do piątku.
Klaudia Jachira ma też jednoznaczną opinnie , dotyczącą tekstu ślubowania. Komentuje fakt że wielu posłów do formuły przysięgi poselskiej, po słowie ,,ślubuję “dodawało “Tak mi dopomóż Bóg”
..W Konstytucji jest zapisane świeckie państwo, tymczasem mamy do czynienia z dyktatem jednej religii. Nie neguję wiary, ale czy nie lepiej byłoby powiedzieć w duchu te formułkę, a nie krzyczeć na cała salę? To zachowanie biblijnych faryzeuszy –
Oni niszczą moją fajną, wolną Polskę…
mówi posłanka w wywiadzie dla WP .
– Marszałek-senior wspomina zmarłego i część posłów zaczyna głośno odmawiać modlitwę na sali plenarnej.(..) Obserwowałam to bogoojczyźniane misterium w Sejmie i rozważam, by w pierwszym wystąpieniu zaapelować do posłów, by się tak nie obnosili z wiarą. Na sali plenarnej wisi krzyż, ale przecież nie musi wisieć. Może wystąpię w tej sprawie do Jarosława Kaczyńskiego ..- dodaje
Lewactwo atakuje…
361 posłów w czasie ślubowania na inauguracyjnej sesjii odwołało się do Boga. To najmniej od 2005 r. Klaudia Jachira uważa, że coraz więcej osób chciałoby świeckiego państwa. Ma świadomośc że spotka się z atakami i falą hejtu pod swoim adresem.
Osoby wierzące wszędzie szukają rzekomych ataków na swoją grupę. Pewnie jak zacznę walczyć w Sejmie, to znów zaczną krzyczeć, że ich lewactwo atakuje. Będę jednak poruszać te sprawy. Jest dużo do zrobienia w tym temacie –
uważa posłanka.
Krzyż na sali sejmowej
Krzyż na sali sejmowej pojawił się 1997 roku, po podpisaniu wówczas umowy koalicyjnej przez AWS i Unię Wolności .Piotr Krutul i Tomasz Wójcik bez pytania o zgodę , w nocy zawiesili krzyż w Sali posiedzeń . Krzyż ma dodatkową wymowę symboliczną , gdyz posłowie dostali go od matki ks. Jerzego Popiełuszki.
Nie chodzi, tak naprawdę o krzyż . Klaudia Jachira ma świadomośc ,że dla wielu Polaków jest on bardzo ważnym symbolem. Nie chodzi o walkę z religią. Wolnośc wyznania ,to jedno z praw które gwarantuje Konstytucja. Celem prowokacyjnej wypowiedzi , jest zwrócenie uwagi na fakt ,że coraz większa grupa obywateli chce świeckiego państwa
W Sejmie powstał zespół parlamentarny Świeckie Państwo. Tematu finansowania kościoła, przestępstw kościoła, rozdziału kościoła od państwa nie odpuścimy. To będzie bardzo intensywnie działający zespół parlamentarny Świeckie Państwo. Finansowanie kościoła, przestępstwa kościoła, rozdział kościoła od państwa ,to tematy przyszłych prac zespołu.
Wcześniej o zdjęcie krzyża ze ściany sali posiedzeń Sejmu walczył Janusz Palikot . Wraz ze swoim ugrupowaniem złożył wniosek o wydanie zarządzenia nakazującego usunięcie krzyża.Ewa Kopacz pełniąca wówczas obowiązki Marszałka Sejmu zamówiła nawet ekspertyzy prawne w tej sprawie.Krzyż pozostał. Jak będzie teraz..?
Grupa sympatyków Klaudii Jachiry – https://www.facebook.com/groups/316712489226066/