fbpx

Zelenski do NATO: “to tylko kwestia czasu, zanim rosyjskie rakiety spadną na wasze terytorium.”


Subksrybuj nas na Google News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky w wiadomości wideo do obywateli – nagranej w nocy, 14 marca powiedział, że jeśli przywódcy państw NATO nie zamkną nieba nad Ukrainą, wkrótce rosyjskie rakiety agresora mogą spaść na terytorium Sojuszu.

W ubiegłym roku wyraźnie ostrzegałem przywódców NATO – jeśli nie będzie surowych sankcji prewencyjnych przeciwko Federacji Rosyjskiej, to rozpoczną wojnę. Mieliśmy rację. Mówiłem od dłuższego czasu: Nord Stream to broń, która uderzy w całą Europę. Teraz to oczywiste. A teraz powtarzam ponownie: jeśli nie zamkniecie naszego nieba, to tylko kwestia czasu, zanim rosyjskie rakiety spadną na wasze terytorium. Na terytorium NATO, na domy obywateli państw NATO” – powiedział Zelenski.

Głowa państwa uważa, że zabójstwo przez rosyjskich okupantów amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda, który w Irpen pracował nad reportażem dot. uchodźców dla Time, jest celowe.

“Dziś amerykański dziennikarz Brent Reno został zamordowany w regionie Kijowa. Jego kolega jest ranny. Był to świadomy atak rosyjskiego wojska. Wiedzieli, co robią. Ale wydaje się, że nie wszyscy na Zachodzie wiedzą, co robią” – podkreślił ukraiński prezydent.

Zelensky powiedział, że rozmowy z Rosją odbywają się codziennie w formacie wideo. A ich celem jest uzyskanie “normalnych, skutecznych gwarancji-aby Ukraińcy mogli powiedzieć: to działa, to jest gwarancja”.

Oczywiste jest, że to trudna historia. Trudna droga. Ale potrzebna. A naszym celem jest, aby w tej walce, w tej trudnej pracy negocjacyjnej Ukraina uzyskała niezbędny wynik. Niezbędny dla nas, dla pokoju i bezpieczeństwa … codziennie w formacie wideo rozmawiają przedstawiciele delegacji naszych krajów. Nasza delegacja ma jasne zadanie-zrobić wszystko, aby odbyło się spotkanie prezydentów. Spotkanie, którego jestem pewien, że ludzie się spodziewają” – powiedział szef państwa.

Ponadto Volodymir Zelensky obiecał, że próby dostarczenia ładunku humanitarnego do Mariupola będą kontynuowane, dopóki “nie będziemy mogli pomóc naszym ludziom”. W ciągu sześciu dni pracy korytarzy humanitarnych, według prezydenta, udało się ewakuować ponad 130 cywilów, a w ciągu ostatniej doby-5550.

ZOBACZ TAKŻE:


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
2 lat temu

jak można temu zalenskiemu wierzyć to przecież żyd ukraiński który chce krym dla izraela a nie dla ukrainy bracia ukraincy przepędźcie tych żydów z ukrainy razem z tym załęskim i innymi oligarchami