fbpx

Zobacz jak będzie wyglądał Centralny port Komunikacyjny w Polsce. Zdjęcia.


Subksrybuj nas na Google News

Polska chce wydać 30 miliardów złotych, przejąć pasażerów z Belina i zachwycić świat piękną budowlą jak z kosmosu. w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego powstanie Centralny Port Komunikacyjny “Solidarność”  . Stąd dolecimy w każdy zakątek świata.

Jarosław Kaczyński na antenie Radia białystok powiedział w lutym br.

Czy w kraju, który ma co prawda dość znaczną powierzchnię, ale taki dosyć okrągły kształt, jest sens budowania dużej ilości lokalnych lotnisk? Czy nie lepiej w tej chwili mieć takie potężne lotnisko międzynarodowe, światowe, gdzieś niedaleko Warszawy? Ja nie ukrywam, że wypowiadam się za tą drugą ewentualnością, bo Polska nie może być prowincją

Może jak będzie to lotnisko sam prezes Kaczyński zacznie więcej podróżować ? Plan zakończenia pierwszego etapu umożliwiającego pierwsze loty przewiduje się na 2028 r.

Zdaniem ekspertów ta data jest nie realna , a inwestycja będzie nie trafiona. Ocenili, że wszystkie koszty (m.in. wykup gruntów, budowa lotniska, pasów startowych, dróg dojazdowych, kolei) to 20 miliardów złotych. Natomiast minister Adamczyk mówi nawet o 30 miliardach. Jeżeli chodzi o datę zakończenia inwestycji to eksperci wskazują że lotnisko w Berlinie buduje się już 20 lat, a końca jeszcze nie widać. Na pomoc Unii przy budowie tego obiektu raczej nie mamy co liczyć.

Port Lotniczy będzie połączony drogami dojazdowymi , oraz szybką koleją. Aspiracje rządu idą dalej. Nie chodzi bowiem o duże lotnisko krajowe. Polska ma być ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Centralny Port konkurowałby z największymi lotniskami w Europie.

Lotnisko w Berlinie będzie miało przepustowość około 60 milionów pasażerów rocznie. Więc eksperci zadają sobie pytanie, czy takie dwa lotnika prawie obok siebie zarobią na swoje utrzymanie. Co z lotnikami w Łodzi, Radomiu, Modlinie i Okęciu Warszawskim, Katowicami i Bydgoszczą ? Czy będzie się opłacało trzymać te lotniska. Raczej nie bo zakłada się bardzo szybki połączenia kolejowe i samochodowe do lotnika centralnego. Dlaczego w takim razie nie rozbudować lotnika w Modlinie ? To nie ma nic wspólnego z logiką i ekonomia mówią eksperci – to polityka. PiS chce mieć swoje lotnisko, ale zapomina przy tym że ten pomysł właśnie w tej lokalizacji to był pierwotnie pomysł platformy P. Ministra Grabarczyka. Po wielu analizach i po zmianie, kiedy stanowisko objął Minister Nowak z pomysłu zrezygnowano.

Koncepcja autorstwa Foster+Partners
Foto: materiały prasoweKoncepcja autorstwa Foster+Partners
foto: materiały prasowe
Koncepcja autorstwa Grimshaw
Foto materiały prasowe
Koncepcja autorstwa Chapman Taylor
Foto: materiały prasoweKoncepcja autorstwa Chapman Taylor
Trzy koncepcje autorstwa Zaha Hadid Architects
FOTO materiały prasoweTrzy koncepcje autorstwa Zaha Hadid Architects
Foto: materiały prasowe
Foto materiały prasowe
Koncepcja autorstwa Benoy
Foto materiały prasowe

Źródło : https://www.gov.pl/

Uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments