“Wysłałam list do prezydenta Andrzeja Dudy, prosząc go o zawetowanie specustawy o Westerplatte lub też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego” – poinformowała w sobotę na konferencji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poprosiła Prezydenta Dudę aby ten nie podpisywał lub skierował do TK specustawy dotyczącej przejęcia przez rząd terenu na Westerplatte.
Po przyjęciu w piątek przez Sejm poprawek Senatu do specustawy w sprawie budowy Muzeum Westerplatte, trafiła ona do decyzji prezydenta.
Wysłałam list do pana prezydenta @AndrzejDuda prosząc go o zawetowanie specustawy dot. Westerplatte lub też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego ?https://t.co/gW7NQNQD4O @gdansk #Westerplatte ? Przemek Szalecki/gdansk.pl pic.twitter.com/qJbbWQcDSb
— Aleksandra Dulkiewicz (@Dulkiewicz_A) July 20, 2019
– Ostatnią nadzieją jest kończący proces legislacyjny w Polsce prezydent Andrzej Duda. Wczoraj po południu wysłałam list do pana prezydenta Andrzeja Dudy prosząc go o zawetowanie specustawy lub też skierowanie jej do Trybunały Konstytucyjnego – mówiła na konferencji prasowej.
Jak dodała, wskazała w liście na “wiele nieprawidłowości, które działy się podczas tego procesu legislacyjnego”. – Na te nieprawidłowości również wskazywali legislatorzy, zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Mam nadzieję, że pan prezydent Andrzej Duda, który wielokrotnie podkreślał, zarówno na początku swojej prezydentury, ale także w orędziach kierowanych do Polek i Polaków, że jest tym, który łączy a nie dzieli, w tym wypadku wysłucha mojego apelu, ale także apelu kierowanego z różnych stron – dodała Dulkiewicz.
Prawnicy sejmowi negatywnie zaopiniowali projekt ustawy
Według opinii prawników z biur legislacyjnych Sejmu i Senatu, przyjęta w piątek przez Senat specustawa o Westerplatte może być niezgodna z konstytucją i prawem unijnym – informuje “Gazeta Wyborcza”.
Jak przypomina “Gazeta Wyborcza”, ekspresowe tempo przyjęcia specustawy jest spowodowane tym, że PiS chce rozpocząć budowę muzeum jeszcze przed wyborami. Rozpoczęcie inwestycji ma się również zbiec z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Specustawa odbiera własność części terenu Westerplatte miastu Gdańsk.
Podczas procedowania ustawy nie wzięto pod uwagę zastrzeżeń, jakie zgłaszali prawnicy z biur legislacyjnych Sejmu i Senatu.
Biuro Analiz Kancelarii Sejmu wskazywały w swojej opinii, że specustawa może być niezgodna z prawem unijnym. “Projekt ustawy może zostać uznany za projekt przewidujący udzielenie pomocy państwa w rozumieniu prawa UE. Zgodnie z art. 16a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej Marszałek Sejmu powinien wystąpić do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o wydanie opinii o tym projekcie” – cytuje opinię biura “Gazeta Wyborcza”.
PiS informuje o bałaganie na Westerplatte. Powraca narracja “Polska w ruinie”
– Stan zaniedbań jest dramatyczny. Tysiące turystów z całego świata oglądają bałagan. Pani prezydent powinna się za to wstydzić. Nie możemy w takim skandalu organizować uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej – zaalarmował w poniedziałek poseł PiS Kazimierz Smoliński, a towarzyszący mu radni PiS wyciągnęli zdjęcia z Westerplatte, które – jak twierdzili – „całkiem niedawno”
Jak wiadomo główne uroczystości nie odbywają się na Westerplatte tylko w Warszawie. A jak wygląda naprawdę miejsce pamięci narodowej ?
Trzeba uporządkować niektóre rzeczy. Budynkom przydałyby się remonty, ale nie jest tak jak to naświetlają politycy PiS, nie ma tutaj śmieci, ani lumpów z puszkami piwa. Turyści pytani o wrażenia, na nic takiego nie wskazują. “Ruina mówi więcej niż przywrócony obiekt” – zwracają uwagę niektórzy z nich. Inni dodatkowo wskazują, że nie chcą oglądać odnowionego Westerplatte z przed wojny, tylko chcą widzieć co tu się wydarzyło w czasie wojny. A negatywne spostrzeżenia ? Narzekają na słabe oznaczenia zabytków, zalane bunkry i na trudny dojazd autobusowy z Gdańska, który zajmuje 40 minut.
Rozmowa z Katarzyną Kaczmarek, rzeczniczką ZDiZ w Gdańsku – Naszemiasto.pl
Rozmowa z Katarzyną Kaczmarek, rzeczniczką ZDiZ w Gdańsku
Westerplatte wygląda jakby o nim zapomniano. Takie wrażenie można, zdaniem niektórych, mieć zwłaszcza po wizycie w wieży Baterii Artylerii Stałej. Urosła tam spora hałda śmieci.
To absolutny wyjątek. Mogą być miejsca, gdzie uzbierało się więcej śmieci, ale jest to sytuacja chwilowa. Teren Westerplatte sprzątamy codziennie, mamy nadzieję że znajdujemy i zabieramy wszystko.
Widać tak nie jest…
Powiem tak: Zarząd Dróg i Zieleni ma harmonogram sprzątania miasta i zgodnie z nim odwiedzamy poszczególne dzielnice. Dotyczy to również Westerplatte. Zbieramy śmierci, przycinamy trawę. Oczywiście, mogą być miejsca, gdzie nasze ekipy nie dotarły, jeśli takie są – prosimy o sygnał.
Sellin: pani prezydent będzie nam dziękować …
Wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do apelu Dulkiewicz powiedział, że “odnotował w ubiegłym tygodniu informację o tym, że prezydent jest gotowy w miarę szybko podpisać ustawę o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939”.
– Myślę, że pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie – bez wstydu, bez zażenowania, bo tak niestety wygląda dziś – dodał Sellin.
No cóż minister Selin podobnie wypowiadał się wtedy kiedy PiS przejmowało Plac Piłsudskiego w Warszawie w celu sprawniejszej organizacji uroczystości państwowych. Dziś bez obiecanego warszawiakom referendum, stoją tam dwa pomniki , Smoleński i Prezydenta Kaczyńskiego. Po przejęciu Westerplatte przez Pis wszystko jest możliwe. Po co przejmować Plac , budynki można wyremontować bez tego. Budżet Gdańska tak jak wielu mist w Polsce musi wystarczyć na szkoły, szpitale i remonty. Z pomnikami można poczekać, jeśli rząd jest taki bogaty to niech wyasygnuje jaką kwotę na uporządkowanie miejsca pamięci narodowej Westerplatte.
Nasze Miasto Gdańsk/ TVN24/Wyborcza.pl/ Interia Fakty/ Biuro Legislacyjne Sejmu
POLUB NAS NA FACEBOOKU