fbpx

Były poseł PiS i koledzy, oskarżeni o defraudację 2 mln złotych nie odpowiedzą przed sądem


Zbigniew K. - zdjęcie aut. Krzysztof Witecki
Subksrybuj nas na Google News

Prokuratora Rejonowa w Gdyni skorzystała ze specjalnego trybu i wycofała z sądu akt oskarżenia wobec byłego posła PiS Zbigniewa K. i trzech innych mężczyzn – informuje nieoficjalnie “Wyborcza”. Panowie mieli odpowiadać za oszustwo i wyłudzenie 2 mln zł. Już są wolni…

Śledczy oskarżyli Zbigniewa K. i trzy inne osoby o oszustwo dotyczące mienia znacznej wartości, działanie na szkodę spółki i wyłudzenie wsparcia z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Według prokuratury, mieli wyłudzić z PARP pożyczkę w wysokości 2 mln zł na sfinansowanie inwestycji. Fałszowali dane, wprowadzali w błąd państwowe organy – ostatecznie jednak nie spłacili zobowiązania.

Jak ustaliła “Wyborcza”, do cofnięcia aktu oskarżenia prokuratura zastosowała wyjątkowy tryb przewidziany w art. 14 par. 2 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nim śledczy mogą cofnąć akt oskarżenia do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej, a w toku przewodu sądowego przed sądem pierwszej instancji cofnięcie aktu oskarżenia dopuszczalne jest jedynie za zgodą oskarżonego. Przy czym „ponowne wniesienie aktu oskarżenia przeciwko tej samej osobie o ten sam czyn jest niedopuszczalne”.

“Do tej pory myśleliśmy, że to martwy przepis, bo nikt z tego praktycznie nie korzysta. Ten tryb pozwala na definitywne cofnięcie aktu oskarżenia. Czyli prokuratura sama pozbawia się możliwości oskarżania w danej sprawie” – wytłumaczył “Wyborczej” doświadczony prokurator.

Czy cofnięcie aktu oskarżenia było efektem nacisków i odbyło się wbrew woli autorki aktu oskarżenia?

To prawdopodobne. Sprawą miała interesować się Prokuratura Regionalna w Gdańsku. I to ona miała nakazać Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku analizę akt postępowania.

W jej wyniku uznano, że brak jest podstaw do oskarżenia i należy rozważyć cofnięcie aktu oskarżenia. Nie było to jednak polecenie wycofania aktu oskarżenia. I nie wskazano konkretnego trybu cofnięcia oskarżenia.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments