fbpx

Czarnecki pozwie Polskę o miliard euro. Za misiewiczów zapłacą Polacy.


Subksrybuj nas na Google News

Prawnicy Leszka Czarneckiego oceniają straty właściciela Getin Banku na miliard euro. Przygotowywany jest pozew, który ma być złożony w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym w Sztokholmie. Skarga ma dotyczyć działania dwóch instytucji – Komisji nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Prokuratura robi wszystko, aby zablokować Czarneckiemu możliwość złożenia takiego wniosku, który będzie spełniał wymogi formalne. W śledztwie Czarnecki nie jest osobą pokrzywdzoną i co więcej zdaniem Prokuratora nie doszło do naruszenia żadnego dobra prawnego.

W wyniku takiego działania Prokuratury Krajowej, prawnicy najpierw przygotują wezwanie o zadośćuczynienie do polskiego rządu. Po negatywnej odpowiedzi przygotują pozew do sądu w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym w Sztokholmie.

Przypomnijmy, jak do tego doszło.

Do spotkania w cztery oczy z szefem KNF doszło pod koniec marca 2018 roku w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego. Czarnecki nagrał rozmowę na dwóch nośnikach – jeden dyktafon został zagłuszony przez sprzęt, który niemal natychmiast włączył Chrzanowski. Drugi nagrał jednak rozmowę.

Na nagraniach Chrzanowski stwierdza, że „bank można popchnąć” i proponuje konkretną osobę, Grzegorza Kowalczyka, radcę prawnego. Ustalone wynagrodzenie w kwocie 40 mln miało zostać obliczone na postawie 1% zapisanej na kartce przez Chrzanowskiego.

Sprawa Czarneckiego nie dotyczy tylko samego nagranego spotkania. Wokół tej sprawy jest bardzo dużo nieścisłości. Do tej pory nie wiemy czego dotyczyła rozmowa z Prezesem NBP, która odbyła się zaraz po rozmowach w KNF. Trzeba też wspomnieć , że równolegle w sejmie wprowadzane była ustawa zakładająca przejmowanie banków bez ich zgody w oparciu o niejasne przepisy.  Na rozwiązanie wszystkich wątków nie ma cow tej chili liczyć, bo sprawa może obejmować najważniejsze osoby w państwie. Do tego potrzebna jest niezależna prokuratura, być może nawet Sejmowa Komisja Śledcza.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments