fbpx

Grupa Wyszehradzka trzeszczy przez Polske i Węgry. Słowacja wzywa do przestrzegania praworządności.


Subksrybuj nas na Google News

Premier Morawiecki przy każdej wizycie w UE chwali sobie współpracę ze Słowacją, Czechami i Węgrami w ramach grupy Wyszehradzkiej. Zapewniał też, że grupa przedstawiła kandydatów na szefa Komisji Europejskiej, co później okazało się nieprawdą. Dziś polska dyplomacja ma jeszcze poważniejszy problem.

Nowa prezydent Słowacji Zuzana Čaputová związana z pozaparlamentarną partią Postępowa Słowacja wezwała dziś członków Grupy Wyszehradzkiej do szanowania praworządności, by uniknąć postrzegania wschodniego bloku UE “jako osłabiającego wspólnotę”.

Jak donosi Rzeczpospolita prezydent Słowacji Zuzana Čaputová po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem nie wymieniając z nazwy żadnego z państw oznajmiła,

– Nasza współpraca musi również reprezentować takie wartości jak praworządność, demokracja i wolność oraz takie wartości, jakie znalazły się w traktacie założycielskim V4 – powiedziała. – Żebyśmy nie byli postrzegani jako kraje, które osłabiają lub prowadzą do rozpadu Unii Europejskiej .

Skomentowała również doniesienia rządowych mediów węgierskich jakoby była agentką pracującą dla miliardera George’a Sorosa.

Pomimo rozprzestrzeniających się po Europie antydemokratycznych wartości, na Słowacji wybory wygrała Zuzana Čaputová. Liberałka oddana demokratycznym wartością jest nadzieja dla Europy na odwrócenie trendów.

W ramach demontażu demokracji Węgry, Polska oraz w mniejszym stopniu Rumunia i Bułgaria, atakują rządy prawa i niezawisłość sądów. W związku z tym, że UE nie może już polegać na poszczególnych krajowych sądach w kontekście stosowania prawa europejskiego, wspólnotowy porządek prawny przestaje funkcjonować. To z kolei wywołuje wiele skutków ubocznych dla obywateli i biznesmenów z innych państw członkowskich UE, którzy utrzymują kontakty z tymi państwami. 

Widać, że Zuzana Čaputová nie ochoty aby Słowacja przez swój związek z układem Wyszehradzkim, była utożsamiana z Orbanem i Kaczyńskim. Wiadomo również, że kraje nowej Europy nie są zadowolone z podziału stanowisk w UE. W wielu wypowiedziach ekspertów wyczuwa się pretensje do Polski i Węgier.

Warto jeszcze dowiedzieć się więcej o Pani Prezydent Zuzana Čaputovej

Zuzana Čaputovej prawniczka z małego miasteczka Pezinok w dzielnicy Bratysława, wcześniej prowadziła udaną kampanię przeciwko otwarciu nowego składowiska w swoim rodzinnym mieście i pomogła wywierać nacisk na byłego premiera Słowacji Roberta Fico, aby anulował zezwolenia kontrowersyjne przyznane przez Premiera Vladimir Meciara. Chociaż nie była dobrze znana przed wyborami, pracowała miesiąc po miesiącu, przekonując Słowaków, by oddali na nią głos na platformę opartą na walce z korupcją, ekstremizmem i polaryzacją społeczeństwa.

Jednym z najbardziej zaskakujących wyników wyborów było silne poparcie węgierskiej mniejszości słowackiej dla Čaputovej. Jak wykazano poniżej, południowe regiony o największej koncentracji Węgrów przeważnie głosowały na liberalnego prawnika, coś, co było szokiem i niespodzianką dla długoterminowego przedstawiciela Węgrów na Słowacji: Bela Bugar, przewodniczący partii Most-Hid , także kandydował na prezydenta, ale otrzymał tylko niewielką część głosów w pierwszej rundzie .

Źródła Rzeczpospolita ; Euractiv ; Kafkadesk


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments