fbpx

Czy epidemia koronawirusa ma wpływ na kontrakty CFD na ropę?


3d render of computer keyboard with CFD button. Stock market issue concept
Subksrybuj nas na Google News

Koronawirus wywołał kryzys na całym świecie. Coraz więcej specjalistów prognozuje, że upłynąć będzie musiało wiele lat, aby światowa gospodarka powróciła do kondycji sprzed epidemii. Jak inwazja koronawirusa wpłynęła na kontrakty CFD na ropę?

Kontrakty CFD na ropę – jak to działa?

Na handlu ropą można zarabiać na kilka sposobów. Wśród prywatnych inwestorów szczególnie popularne są kontrakty terminowe i CFD (Contract For Difference), które są dostępne na Forex. Kontrakty CFD ropa to kontrakty na różnice kursowe. Inwestorzy zarabiający przy ich użyciu, wykorzystują fakt, że ceny instrumentów bazowych się zmieniają. Dodatkowym plusem jest brak konieczności zakupu produktu w fizycznej postaci, co dla wielu inwestorów ma ogromne znaczenie.

W przypadku kontraktów CFD inwestorzy mogą zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach kursów instrumentów bazowych, otwierając pozycję długą (transakcja kupna) lub pozycję krótką (transakcja sprzedaży). Strony, które zawierają umowę, zobowiązują się wyrównać cenę między pozycjami otwarcia i zamknięcia. Więcej na temat zawierania kontraktów i zarabiania na nich, można przeczytać w artykule „Kontrakty CFD – tylko dla wtajemniczonych”.

Warto wiedzieć, że kontrakty CFD są zawierane na różne instrumenty, nie tylko na ropę. Należą do nich także złoto, kryptowaluty, indeksy czy akcje.

Ropa a kontrakty CFD – przed i w trakcie epidemii

Przed wybuchem epidemii kontrakty CFD na ropę cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Powodów było co najmniej kilka: ropa jest produktem szeroko wykorzystywanym we współczesnym świecie, a dodatkowo jeszcze do niedawna ceny tego surowca były stabilne. Co więcej, w przypadku kontraktów CFD inwestorzy mogą zmaksymalizować zyski (wykorzystując dźwignię finansową). Jak wybuch epidemii zmienił sytuację?

Już od kilku tygodni specjaliści i inwestorzy odnotowują gwałtowne spadki na rynku ropy. Obserwując rynek, można powiedzieć, że na początku roku wielu inwestorów nie wierzyło, że epidemia może zachwiać światową gospodarką. Jednak w marcu 2020 r. ropa odnotowała najniższe od 1991 r. spadki notowań. Powody? Wśród głównych (oprócz sporu Rosja-OPEC) należy wskazać informacje płynące z rynku o zaniżaniu przez Chiny liczby ofiar koronawirusa. To wywołało niepewność wśród inwestorów. Do tego dochodzi również zamykanie kolejnych zakładów pracy, miejsc publicznych czy nawet całych miast.

Patrząc na aktualne ruchy inwestorów, można powiedzieć, że są oni ostrożni. To także przyczynia się do spowolnienia na rynku i dalszych spadków cen.

Kraje OPEC i Rosja a ceny ropy – co trzeba wiedzieć?

Mimo że ceny ropy spadają, to nie tylko koronawirus wpływa na aktualną sytuację na rynku – równie istotny jest konflikt między OPEC a Rosją. To właśnie brak porozumienia między krajami OPEC a Rosją zainicjował wojnę cenową. Jej efektem również były coraz niższe ceny baryłki ropy naftowej. Sytuacja ta trwa zresztą do dziś, choć inwestorzy mogą mieć nadzieję, że już wkrótce się ona ustabilizuje – państwa OPEC i Rosja zdecydowały się zmniejszyć wydobycie ropy. O ile?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez media (więcej w artykule „Kraje OPEC i Rosja zredukują wydobycie ropy? Jest jeden warunek”) mowa o obniżeniu wydobycia o 10 mln baryłek dziennie od maja. To, czy umowa wejdzie w życie, zależy m.in. od Meksyku i Kanady (kanadyjskie media twierdzą, że ograniczenie nie dotyczy tego kraju). Pozostaje też pytanie o to, jak na takie uzgodnienia zareagują kraje G20. Mimo zatem prób rozwiązania problemu z cenami ropy, dalszy rozwój wypadków wciąż jest niepewny – może się okazać, że rozmowy zakończą się fiaskiem.

Aktualny stan rynku nie sprzyja inwestowaniu w ropę – inwestorzy muszą być bardzo ostrożni i przede wszystkim bacznie przyglądać się informacjom spływającym ze świata. Tylko to pozwoli im zarabiać na kontraktach CFD na ropę.

Artykuł Partnera.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments