fbpx

Czy prezydent Trump działa bezpośrednio na polecenie rosyjskich i tureckich przywódców, czy też jest świadomie ślepy na własne porażki.

Biorąc pod uwagę ,ślepą ufność naszego rządu w stosunku do Donalda Trumpa , w miejscu w którym znajduje się Polska ,jest to pytanie kluczowe..


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] B [/boombox_dropcap]

iorąc pod uwagę, ślepą ufność naszego rządu w stosunku do Donalda Trumpa, w miejscu w którym znajduje się Polska, jest to pytanie kluczowe..

06. Październik. 2019

W niedzielę amerykański prezydent i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali przez telefon. Potem Biały Dom potwierdził, że Turcja planuje przeprowadzić ofensywę wojenną w Syrii.Spod granicy syryjsko-tureckiej rozpoczęto  wycofywanie wojsk USA, które dotąd chroniły kurdyjskich sojuszników.Amerykańskie siły nie wypełniły swoich zobowiązań i wycofały się z terenów przy granicy z Turcją, a Turcja rozpoczęła inwazję na północno-wschodnią Syrię.

Tysiące bojowników ISIS, którzy zostali schwytani podczas  kurdyjskich działań przeciwko Daeshowi (ISIS)  , było przetrzymywanych przez Kurdów w obozach  .

W wyniku ofensywy tureckiej  na północną Syrię , Kurdowie przestali sprawować  nad nimi kontrolę – tysiące terrorystów ocalałych z ISIS uciekło z obozów ,w których byli przetrzymywani  i pozostają obecnie na wolności. ISIS  dzięki decyzji Trumpa ,będzie  więc miało możliwość ponownego zorganizowania się !!!

dokładnie 3 tygodnie zajęło Trumpowi  zrozumienie   tego  faktu

w związku  z tym

25. Październik. 2019

USA  przygotowuje się ,do wysłania większej liczby żołnierzy do wschodniej Syrii w celu zabezpieczenia pól naftowych

dodatkowe siły we wschodniej Syrii będą stacjonować   w celu ochrony pól naftowych w ramach zmiany polityki, którą jeden z byłych urzędników amerykańskich nazwał “szokującą ignorancją”

Planowane wzmocnienie odbędzie się we współpracy z Kurdyjskimi Siłami Demokratycznymi Syrii (SDF), aby zapobiec dostaniu się złóż ropy naftowej w ręce islamskiego państwa irackiego i  (ISIL lub ISIS), jak stwierdził Pentagon.

Nie podano szczegółowych informacji na temat tego, ile lub jakiego rodzaju sił zostanie wysłanych, ani tego, czy decyzje w tej sprawie zostały podjęte.

“Stany Zjednoczone zobowiązały się do wzmocnienia pozycji, w koordynacji z naszymi partnerami z SDF, w północno-wschodniej Syrii, dodatkowymi środkami wojskowymi, aby zapobiec ponownemu dostaniu się tych pól naftowych w ręce ISIS lub innych destabilizujących podmiotów”; 

Wcześniej, w czwartek, prezydent USA Donald Trump powiedział w mediach społecznościowych, że “nigdy nie pozwoli, aby odtworzony ISIS posiadał te pola”;.

Ostatni komunikat  kompletnie zaprzecza  kontrowersyjnej decyzji Trumpa z początku tego miesiąca o wycofaniu sił z północno-wschodniej Syrii, co utorowało drogę dla tureckiej operacji wojskowej w tym rejonie.

W wywiadzie udzielonym Al Jazeerze, Joshua Landis, ekspert z Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie w Oklahomie, powiedział, że ogłoszenie to było “symboliczne dla chaosu, który zapanował w amerykańskim procesie polityki zagranicznej”;.


“Polityka zagraniczna jest w swobodnym spadku, a prezydent szamocze się w tę i z powrotem …
Kto ich ochroni? Kurdowie nie będą mieli nic wspólnego z Ameryką. Zawarli teraz układ z rządem Assada. Cała ta sprawa nie ma sensu
. -powiedział Landis.

Marwan Kabalan z Arabskiego Centrum Badań powiedział Al Jazeerze, że ostatnie posunięcie do przeniesienia sił do Syrii odzwierciedla sprzeczności w polityce zagranicznej USA.

“Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Syrii jest tak niespójna, że bardzo trudno jest przewidzieć, czy Stany Zjednoczone pozostaną, czy wyjadą; Konflikt w Waszyngtonie między prezydentem Trumpem a instytucjami polityki zagranicznej, zwłaszcza Pentagonem jest mocno zarysowany. Oczy Trumpa zawsze były zwrócone na zbliżające się wybory, chce zwiększyć wsparcie ze strony swojej bazy politycznej”;.- powiedział Kabalan.

Analitycy kwestionują najnowszą zmianę polityki Trumpa, która  obejmuje rozmieszczenie większej liczby oddziałów amerykańskich, obok sił kurdyjskich.

Szokująca ignorancja

Brett McGurk,  amerykański urzędnik prowadzący kampanię anty-ISIL Trump’a do stycznia,( zrezygnował ze stanowiska po decyzji Trumpa ,owycofaniu wojsk, nazywając ją skandaliczną), również skrytykował w mediach społecznościowych ostatnią zmianę  polityki Trumpa.

“Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki wydaje się nawoływać do masowej migracji Kurdów na pustynię, gdzie mogą oni przesiedlić się na malutkie pole naftowe. 

Nieznajomość historii, geografii, prawa   .Negowanie wartości amerykańskich, przyzwoitości ludzkiej i honoru”

Trump uzasadnił swoją wcześniejszą decyzję o wycofaniu sił USA z Syrii, twierdząc, że starał się sprowadzić do domu około 1000 żołnierzy i położyć  kres amerykańskiemu zaangażowaniu w Syrii.

Trump powiedział wcześniej, że “niewielka liczba”; żołnierzy amerykańskich pozostanie w Syrii w celu zabezpieczenia pól naftowych. Amerykański urzędnik poinformował Washington Post na początku tego tygodnia, że jest mowa o około 200 żołnierzach amerykańskich którzy mieliby pozostać w tym rejonie.

Z relacji Newsweeka i  Foxa wynika, że nowe rozmieszczenie może obejmować dziesiątki czołgów i setki żołnierzy.

Turecki atak na północno-wschodnią Syrię i sojusznicze siły kurdyjskie USA został wstrzymany po tym, jak Stany Zjednoczone wynegocjowały zawieszenie broni.

Ankara zawarła również umowę z Rosją, w ramach której ewakuowano siły kurdyjskie z rozległego obszaru wzdłuż granicy Syrii z Turcją.

A co z ropą? Czy Rosja  dzięki Trumpowi zostanie nowym ,,rozgrywającym” na Bliskim Wschodzie ?

Siły kurdyjskie przejęły kontrolę nad małymi polami naftowymi w północno-wschodniej prowincji Hassakeh po tym, jak w 2012 r. wojska rządu syryjskiego wycofały się z większości regionów kurdyjskich, aby walczyć z rebeliantami gdzie indziej.

Po wydaleniu ISIL z południowo-wschodniej Syrii w 2018 r. Kurdowie przejęli kontrolę nad bardziej dochodowymi polami naftowymi w prowincji Deir Az Zor.

Pomiędzy Kurdami a rządem syryjskim istniała cicha umowa, na mocy której Damaszek kupuje nadwyżkę poprzez pośredników w dochodowej operacji przemytu, która trwała pomimo różnic politycznych. Kurdyjska administracja sprzedaje ropę naftową prywatnym rafineriom, które wykorzystują prymitywne rafinerie domowe do przetwarzania paliwa i oleju napędowego i odsprzedają ją z powrotem administracji.

SDF sprzedaje obecnie syryjską ropę naftową za około 30 USD za baryłkę.

Ropa miała być kartą przetargową dla Kurdów w negocjacjach umowy z rządem syryjskim, który bezskutecznie próbował dotrzeć do pól naftowych, aby odebrać je z ISIL. Trump mówi, że planuje utrzymać siły, aby zabezpieczyć ropę, wydaje się, że ropa będzie nadal wykorzystywana jako dźwignia finansowa – w Moskwie i Damaszku.

Przed wojną Syria produkowała około 350 000 baryłek dziennie, eksportując ponad połowę z nich. Większość tej ropy pochodziła ze wschodniej Syrii. Firmy zagraniczne, w tym Total, Shell i Conoco, opuściły Syrię po rozpoczęciu wojny ponad osiem lat temu.

Senator USA Lindsey Graham powiedział po spotkaniu z Trumpem w czwartek, że wzywa go do pozostania zaangażowanym w Syrii.

“Jeśli znajdziesz sposób na zabezpieczenie pól naftowych   przed Iranem i ISIS, leży to w naszym interesie bezpieczeństwa narodowego.Nie ufam ani nie wierzę, że Turcja, Rosja czy Assad mają zdolność lub chęć ochrony Ameryki przed radykalnymi zagrożeniami islamskimi, takimi jak ISIS”;, powiedział Graham, który już wcześniej krytycznie odniósł się do wycofania się Syrii.

Ale Trump odpiera krytykę tych, którzy mówią, że zrzekł się amerykańskiej odpowiedzialności w jednym z najbardziej skomplikowanych politycznie regionów świata.

“Ci sami ludzie, których obserwowałem i czytałem – udzielając mi i Stanom Zjednoczonym rad ,to oni wpędzili nas w bałagan na Bliskim Wschodzie, ale nigdy nie mieli wizji ani odwagi, by nas stamtąd wydostać. Oni tylko gadają. “

A dla Trump’a wydostanie się – jakkolwiek by to nie wyglądało, to wszystko, co się liczy.W tym konkretnym przypadku wydaje się, że odbędzie się to w zakresie  działań polegających na oddaniu Rosji wpływów politycznych i wojskowych na Bliskim Wschodzie.

 “Pozostaje tylko pytanie, czy prezydent Trump działa bezpośrednio na polecenie rosyjskich i tureckich przywódców, czy też jest świadomie ślepy na własne porażki”

– powiedział senator  Bob Menendez, czołowy przedstawiciel demokratów w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.
 A biorąc pod uwagę , ślepą ufność naszego rządu w stosunku do Donalda Trumpa , w miejscu w którym znajduje  się Polska ,jest to pytanie kluczowe..

 Na potwierdzenie tezy senatora…

  We wtorek zostało osiągnięte przez prezydentów Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina porozumienie…Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że do Syrii przybyło kolejnych 300 rosyjskich żandarmów w ramach umowy między Ankarą a Moskwą, która wstrzymała turecką operację wojskową w północno-wschodniej Syrii.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments