fbpx

Dawid i Goliat. Dzieciaki z Reddita kontra Wilki z Wall Street.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Użytkownicy Reddit postanowili zagrać na nosie grubym rybom z Wall Street. W tym celu postanowili masowo i w jednym momencie wykupić akcje upadającej spółki Gamestop. Efekty działań inwestorów-amatorów z serwisu są co najmniej piorunujące, zwłaszcza że mowa o stratach szacowanych na miliardy dolarów!

Akcja rozpoczęta na dziale Wall Street Bets portalu Reddit może przejść do historii. Jeszcze nigdy bowiem nie zdarzyło się, żeby wielkie firmy inwestycyjne uległy wobec tak małej i nieobeznanej w temacie siły. Niczym Dawid i Goliat. Dzięki zakupieniu przez internautów akcji Gamestopu ich cena podskoczyła o kilkaset procent. Z 17 dolarów do aż 325 (stan na 29.01)! Dlaczego to akurat ta została upatrzona przez redditowców i jakie były ich motywacje? Najprościej rzecz ujmując, głównym powodem była chęć uratowania spółki, która padła ofiarą tzw. short sellerów.

Krótka sprzedaż (short selling) polega na pożyczaniu pakietów akcji od większych inwestorów, by móc je potem sprzedać i liczyć na gwałtowny spadek wartości. Po odkupieniu tych pakietów za mniejsze stawki zwraca się pożyczkodawcy powinność, zachowując przy tym zysk ze sprzedaży. Takie właśnie manipulacje rynkiem i chęć do odbycia swoistej wendetty za działania wyniszczające, chociażby Gamestop, popchnęły internautów do działania.

Są skłonni tracić, byle tylko dopiec instytucjom

Jeden z użytkowników Reddita napisał w piątek, że jest gotów na inwestycjach stracić, a zależy mu przede wszystkim na zaszkodzeniu wielkim instytucjom finansowym. Takich jak on jest wiele; nie są nastawieni przede wszystkim na zysk, a raczej na konkretne skutki swoich działań. Być może liczą na zwrócenie uwagi mediów (co im się zresztą udało), może zwyczajnie próbują ratować upadającą firmę. I chociaż ich walka z Wall Street jest poniekąd inspirująca, a z całą pewnością zaskakująca, to może odbić się czkawką spółkom będącym jej “beneficjentami”.

Zorganizowano bowiem także wykup akcji Nokii i sieci kin AMC. Akcje tej pierwszej potrafiły podskoczyć nawet o 63%. O możliwych konsekwencjach ostrzega agencja Bloomberg.

“Taka gra walorami jednego z najważniejszych producentów sprzętu i infrastruktury telekomunikacyjnej na świecie jest jednak niebezpieczna”

Spadek cen akcji sztucznie podbitych przez internautów jest niezwykle prawdopodobny i może zniechęcić do Nokii ewentualnych kredytodawców. Bloomberg wspomina też, że zamieszanie wokół akcji fińskiej firmy może wzbudzić niechęć europejskich spółek do wchodzenia na giełdę.

Dawid i Goliat

Choć “pomoc” użytkowników Reddita może okazać się ostatecznie jej przeciwieństwem, to warto docenić jej rozmach i fakt, że coś podobnego może się już nigdy nie powtórzyć. Staliśmy się – jakkolwiek to nie zabrzmi – świadkami historycznego wydarzenia. To współczesny odpowiednik walki Dawida z Goliatem, która tak samo jak pierwowzór wygrywana jest (przynajmniej chwilowo) przez pozornie słabszego.

Kredyt hipoteczny z niską stopą procentową 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ